Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K atraktivním oblastem kraje dovezou cyklisty vlaky i autobusy

  9:06aktualizováno  9:06
Fanoušci cyklistiky se v Karlovarském kraji nemusí omezovat jen na projíždění stále stejnými místy. Koho omrzí známé trasy v okolí bydliště, má hned několik možností, jak na bicyklu poznat i vzdálenější kouty kraje. Může využít cyklobusů nebo vlaků umožňujících přepravu kol.
Cyklobusem se zájemci v Karlovarském kraji svezou i v září. (Ilustrační snímek)

Cyklobusem se zájemci v Karlovarském kraji svezou i v září. (Ilustrační snímek) | foto: Daniel Beran, MAFRA

Cyklobusy "kolaře" vozí po vybraných trasách od května až do 22. září. Zájemci mohou na cestu vyrazit z Chebu, Sokolova nebo Karlových Varů. Připraveno je pro ně celkem pět linek, které se o víkendech rozjíždějí do různých míst v kraji.

Kam jezdí cyklobusy

Červená linka
Cheb - Karlovy Vary - Boží Dar: jezdí o víkendech
Žlutá linka
Sokolov - Chodov - Nejdek - Horní Blatná - Abertamy - Pernink - Boží Dar: jezdí o víkendech.
Oranžová linka
Kraslice, Hraničná - Kraslice, aut. st. - Bublava - Přebuz - Nejdek
Cheb - Aš - Kraslice - Bublava - Přebuz - Nejdek: původní linka z Kraslic jezdí v sobotu, každou poslední sobotu v měsíci je prodloužená o úsek z Chebu a přes Německo.
Modrá linka
Sokolov - Karlovy Vary - Bochov - Žlutice - Chyše - Valeč: jezdí každou poslední sobotu v měsíci.
Zelená linka
Karlovy Vary - Sokolov - Prameny - Bečov nad Teplou - Karlovy Vary: jezdí pouze na objednávku.
Zdroj: www.autobusy-kv.cz

Červená linka jezdí do Krušných hor, zelená do Slavkovského lesa. Modrá vede mezi Střelou a Vladařem, žlutá míří Porolavím až k Blatenskému příkopu.

Novinkou je rozšíření oranžové linky, která jede z Chebu přes Aš, přejíždí německé území a v Kraslicích se napojuje na původní oranžovou trasu, která končí v Nejdku. Z Chebu ale zatím linka vyjíždí jen každou poslední sobotu v měsíci.

Pravidelným cyklistům se vyplatí zakoupení takzvané cyklokarty, která platí po celou sezonu a je přenosná, takže ji může využívat více lidí. Vyjde na 499 korun.

Možností je také zakoupení jednorázové jízdenky. K ceně za běžné jízdné je pak nutno přičíst ještě 20 korun za kolo, a to bez ohledu na vzdálenost. Například za trasu mezi Sokolovem a Božím Darem tak zaplatí cyklisté i s poplatkem za bicykl 86 korun.

Vlaky odvezou kolo zdarma až do Německa

Další možností, jak se nechat svézt i s kolem, je využít železnici. "Kola přepravujeme prakticky ve všech vlacích na území kraje. Zdejší obyvatelé se mohou za cykloturistikou vydat také do jiných koutů republiky nebo do zahraničí. Přímé spojení s přepravou jízdních kol funguje například do Norimberka, Prahy, Ústí nad Labem, Plzně, ale také na Slovensko," vyjmenovává mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Přeprava bicyklu jako spoluzavazadla vyjde na 25 korun. Je možná ale jen ve vlacích, které jsou v jízdním řádu označené symbolem kola.

Už třetí sezonu v kraji funguje půjčovna kol Českých drah, a to v Karlových Varech, Mariánských Lázních, Chebu, Sokolově, Františkových Lázních, Nejdku a Lokti. Od letošních prázdnin je půjčovna v provozu také v Aši.

"Půjčovny kol rozvíjíme ve spolupráci s Karlovarským krajem, který podporuje jejich zřizování. Jejich počet i nabídku kol průběžně rozšiřujeme. Loni jsme zaznamenali téměř 600 výpůjček, což je asi o 200 více než v roce 2011," říká Petr Šťáhlavský.

Zajímavostí je, že karlovarský region je jediným v republice, kde dráhy půjčují kromě klasických bicyklů také elektrokola. K dispozici jsou čtyři, což tvoří desetinu nabízených kol. Půjčovné elektrokola stojí na den 360 korun, normálního kola 200 korun.

Také vlaky nabízejí možnost, jak se i s kolem dostat až do Německa. České dráhy jsou totiž součástí sítě jízdenky Egronet, která umožňuje cestovat hromadnou dopravou po vybraných částech Karlovarského kraje a německého pohraničí.

"Přeprava kola je v případě jízdenky Egronet zdarma. To platí ve všech vlacích, ve kterých je platná jízdenka Egronet. Tedy jak u Českých drah, tak u dalších partnerů v Česku a v Německu," popisuje Petr Šťáhlavský.

Jízdenka platí i v pracovních dnech a vyjde na 150 korun, a to nehledě na počet přestupů nebo ujetých kilometrů.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Krajská knihovna má málo místa, teď získá nový bezbariérový depozitář

Knihovnice Dagmar Vegrichtová mezi regály v Krajské knihovně v Karlových Varech.

Karlovarská krajská knihovna získá nové prostory. Po dlouhých čtrnácti letech své existence se konečně dočká nového...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz