Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stezka končí pod mostem, cyklisté pak musejí kličkovat mezi auty

  17:42aktualizováno  17:42
Nová cyklostezka, která vede ze Svatošských skal pod Doubský most v Karlových Varech, má zásadní chybu - pod mostem také končí. A tak cyklisté, kteří dojedou na její konec a karlovarskou čtvrť dobře neznají, musejí v Doubí zdolávat frekventovanou silnici na Plzeň.

Nová cyklostezka končí pod Doubským mostem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Cyklostezka je skvělá a docela velkolepě pojatá. Člověk už nemusí jezdit přes Doubí a čichat kamiony. Problém je, že není dodělaná a cyklista pak stejně musí na silnici,“ řekl Richard Kubíček, který je jedním z účastníků pravidelných karlovarských cyklojízd.

Situaci proto řeší tak, že jezdí raději kolem krajského úřadu, kde není tak rušno, a tím pádem se cítí bezpečněji.

Investorem nedávno dokončeného 2,2 kilometrů dlouhého úseku cyklostezky je Karlovarský kraj, který na stavbu získal pětaosmdesátiprocentní dotaci. Celkem stála 22,25 milionu korun. S takzvaným předfinancováním mu pomáhaly Karlovy Vary, které ji také za čas převezmou do svého majetku.

Stezka se měla napojit na městský úsek, ten se ale zdržel

Podle hejtmanova náměstka Jakuba Pánika kraj předpokládal, že až cyklostezka vznikne, plynule se napojí na již hotový úsek, který vybuduje město. Jenomže to stále ještě řeší majetkoprávní vypořádání s majitelem pozemku, kudy trasa povede.

„Všichni jsme si všimli, že v této chvíli někde končí krásná nová cyklostezka. Když po ní dojedete, tak koukáte na pole. V zásadní sezoně je tam až padesát tisíc cyklistů za měsíc a spousta z nich to tam nezná,“ popsal hejtmanův náměstek Jakub Pánik. Radnice nyní také řeší, co s cyklostezkou dál.

„Požádali jsme vedení města, aby vyvolalo jednání s některými odbory, policií a snažili jsme se věc vyřešit tak, aby cyklisty nasměrovali a udělali nám cedule,“ uvedl Jakub Pánik s tím, že by se lidé měli pokud možno bezpečně trefit na stezku vedoucí od obchodního centra Varyáda ke katastrálnímu úřadu.

Pomoct má provizorní řešení

Podle mluvčí karlovarské radnice Heleny Kyselé už magistrát připravuje provizorní řešení, které propojí dokončený úsek od Dubského mostu k obchodnímu centru Varyáda. Je k němu zapotřebí asi sto metrů dlouhá část pozemku, který ovšem patří soukromému majiteli a souhlasit musí i policie.

„Aby cyklisté nemuseli přejíždět frekventovanou silnici I/20, plánujeme vytvoření krátkého úseku, který navede cyklisty pod Doubský most, čímž frekventovanou komunikaci podjedou. Pokračovat budou podél silnice I/20 směrem na chodník v Závodní ulici,“ popsala.

Chodník by tak měl sloužit coby cesta se smíšeným provozem jak pro cyklisty, tak pro pěší. Cyklisté se dostanou až k přechodu u dostihového závodiště, kde přejdou na druhý chodník a vyrazí do ulice kpt. Jaroše. „Zde budou muset na části chodníku sesednout z kola, ale po krátkém úseku zase nasednou a po chodníku dojedou až k napojení na stávající úsek cyklostezky mezi Varyádou a Kauflandem,“ uvedla Helena Kyselá.

Radnice v současné době čeká hlavně na stanovisko k systému značení. Spojnici mezi novou cyklostezkou a Závodní ulicí chce vytvořit z asfaltové drti, tedy odpadu, který vzniká při frézování silnic. Stát by to mělo necelých 70 tisíc korun a vedení magistrátu počítá s tím, že začne během července.

„Celé toto provizorium je dočasným řešením do doby, než bude postavena poslední část páteřní cyklostezky v úseku mezi Doubským mostem a OC Varyáda. Na tuto část již máme připravený projekt, pro stavbu ale zatím nebylo vydáno územní rozhodnutí a stavební povolení,“ řekla mluvčí s tím, že se jedná právě o problém s nevypořádanými pozemky.

Konkrétně jde o zhruba čtyřsetmetrový úsek trasy, která bude dlouhá přibližně 2,2 kilometru a povede podél břehu Ohře nebo v jeho těsné blízkosti.

Součástí úseku bude také asi 290 metrů dlouhá odbočka ke krajskému úřadu. Podle pět let starého propočtu bude vše stát 20 milionů korun bez DPH, vedení magistrátu však předpokládá, že díky veřejné soutěži budou náklady výrazně nižší.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz