Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraťte nám zříceninu hradu Engelsburg, žádá šlechtický rod Czerninů

  11:20aktualizováno  11:20
Hrad v obci Andělská Hora chce získat rod Czerninů. Je součástí restitučních nároků tohoto šlechtického rodu. Potvrdil to advokát Petr Haluza, který šlechtice v restitučním řízení zastupuje.

Zřícenina hradu Andělská Hora. | foto: archiv Regionálního stavební­ho sdružení­ Karlovy Vary

Plán známého rodu, opět opanovat dominantu nedaleko Karlových Varů, může zůstat pouhým nápadem. „Vše stojí a padá na splnění restituční podmínky, tedy zda byl Eugen Czernin občanem České republiky,“ uvedl advokát Petr Haluza.

Tím se v současné době v odvolacím řízení zabývá Městský soud v Praze. „A ví Bůh, kdy bude řízení definitivně skončeno,“ konstatoval Haluza. Zpráva o tom, že by se Andělský hrad měl stát součástí restitucí, překvapil starostku Andělské Hory Miloslavu Křimskou.

Už jen pro to, že obec letos a v příštím roce investuje do sanace zříceniny velké peníze. Podle projektu z roku 2009 by sanace celé zříceniny měla přijít na 11 milionů korun. „Tolik peněz ale nemůžeme vydat najednou. Sanaci proto rozložíme do několika etap,“ uvedla Křimská.

Podle starostky Andělské Hory Miloslavy Křimské restituční proces nijak nenaruší současné práce na sanaci hradu. V letošním roce tak na úpravy připadne přibližně milion korun. Vedle obce se na této částce podílí i ministerstvo kultury a Karlovarský kraj.

„Alfou a omegou je, že musíme zajistit bezpečnost návštěvníků areálu hradu Engelsburg,“ naznačila starostka obce. Práce proto budou pokračovat, dokud radnice nedostane informace o posunu celé kauzy.

„Otázkou také je, jestli vůbec má zřícenina hradu charakter majetku, který by se měl vydávat v restituci,“ podotkla Miloslava Křimská. Šlechtický rod Czerninů si nárokuje na Karlovarsku majetek ve dvou částech. Po Josefíně Czerninové a Eugenu Czerninovi.

V případě šlechtičny se už podle Haluzových slov majetek, jako je například zámek ve Velichově či areál místní hospody a hasičské zbrojnice, vydává. V případě šlechtice leží vše na stole soudu.

„Toho majetku je v případě Eugena Czernina podstatně více. Vedle zmiňovaného hradu je to ještě řada pozemků,“ konstatoval advokát. „I v obci nějaké restituční nároky jsou,“ připustila starostka Křimská.

V dohledné době ovšem vůbec nehrozí, že by se o vydání těchto majetků vůbec začalo jednat. „A i kdyby, myslím, že by na tom obec jenom vydělala,“ dodal advokát. Rod Czerninů například přispěl na obnovu kostela Nejsvětější Trojice v Andělské Hoře.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz