Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O zápis na seznam UNESCO usilují další evropské lázně

  8:11aktualizováno  8:11
Další evropská města se chtějí připojit ke skupině lázní v čele s Karlovými Vary, která usiluje o zápis na prestižní seznam UNESCO. Patří k nim německá Bad Homburg a Bad Pymont a nejnověji i Baden u Vídně.

České lázně se dohodly, že za rok 2012 pošlou do společné kasy 2 koruny za každého z jejich obyvatel. Příští rok se příspěvek zvýší o tři koruny. Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Podle karlovarského náměstka primátora Jiřího Klsáka bude přijetí do skupiny záviset na šikovnosti nových zájemců. "Podmínka je jasná. Všechna města musí zvládat zpracování potřebné dokumentace, a to podle stanoveného harmonogramu. Pokud termíny nestihnou, museli bychom je vyřadit, aby ostatní nezdržovala," vysvětlil.

Města lázeňského trojúhelníku, která patří spolu s Luhačovicemi k nejlépe připraveným adeptům, založila před pár týdny dobrovolný svazek obcí s názvem České lázně - salony Evropy. Registrovaný je na ministerstvu vnitra a za sebou už má i první jednání valné hromady.

"Spolek vznikl proto, abychom mohli společně financovat expertní skupinu, která je velkým pomocníkem v cestě do UNESCO. Radí městům, jak postupovat při tvorbě dokumentace pro vstup," uvedl Jiří Klsák.

České lázně se dohodly, že za rok 2012 pošlou do společné kasy dvě koruny za každého z jejich obyvatel. Příští rok se příspěvek zvýší o tři koruny.

Nejvíc tedy vzhledem ke své velikosti zaplatí Karlovy Vary, které jsou lídrem celé skupiny. Do společné pokladny nasypou za letošní rok 100 tisíc korun. Mariánské Lázně dají 30 tisíc, Františkovy Lázně a Luhačovice po deseti tisících.

"Českou expertní skupinu tvoří čtyři lidé, zástupců z dalších zemí je sedm. My si platíme pouze ty naše, české. Uvažovali jsme také o nadnárodní skupině odborníků, narazili bychom však na legislativní problémy," popsal Klsák.

Lázně, které touží po společném vstupu na prestižní seznam světového kulturního dědictví, musí nominační dokumentaci odeslat do centra společnosti do roku 2015.

Podle Jiřího Klsáka panuje velká rivalita mezi německými lázněmi, jejichž představitelé si velice dobře uvědomují, že taková šance na zápis, jakou mají teď, se už nemusí nikdy opakovat.

Adepty z Německa jsou kromě dvou nových zájemců ještě Baden-Baden, Wiesbaden a Bad Kissingen. Dalšími členy skupiny je francouzské Vichy, belgické Spa, anglický Bath a italské lázně Montecatini Terme.

Sdružení je stále otevřené, je proto možné, že přidat se k mezinárodní evropské skupině zatouží také další lázeňská města. Zápisu na seznam UNESCO by se mohla dočkat v roce 2015.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz