České lázně se dohodly, že za rok 2012 pošlou do společné kasy 2 koruny za každého z jejich obyvatel. Příští rok se příspěvek zvýší o tři koruny. Ilustrační foto

České lázně se dohodly, že za rok 2012 pošlou do společné kasy 2 koruny za každého z jejich obyvatel. Příští rok se příspěvek zvýší o tři koruny. Ilustrační foto | foto: Václav Šlauf, MAFRA

O zápis na seznam UNESCO usilují další evropské lázně

  • 0
Další evropská města se chtějí připojit ke skupině lázní v čele s Karlovými Vary, která usiluje o zápis na prestižní seznam UNESCO. Patří k nim německá Bad Homburg a Bad Pymont a nejnověji i Baden u Vídně.

Podle karlovarského náměstka primátora Jiřího Klsáka bude přijetí do skupiny záviset na šikovnosti nových zájemců. "Podmínka je jasná. Všechna města musí zvládat zpracování potřebné dokumentace, a to podle stanoveného harmonogramu. Pokud termíny nestihnou, museli bychom je vyřadit, aby ostatní nezdržovala," vysvětlil.

Města lázeňského trojúhelníku, která patří spolu s Luhačovicemi k nejlépe připraveným adeptům, založila před pár týdny dobrovolný svazek obcí s názvem České lázně - salony Evropy. Registrovaný je na ministerstvu vnitra a za sebou už má i první jednání valné hromady.

"Spolek vznikl proto, abychom mohli společně financovat expertní skupinu, která je velkým pomocníkem v cestě do UNESCO. Radí městům, jak postupovat při tvorbě dokumentace pro vstup," uvedl Jiří Klsák.

České lázně se dohodly, že za rok 2012 pošlou do společné kasy dvě koruny za každého z jejich obyvatel. Příští rok se příspěvek zvýší o tři koruny.

Nejvíc tedy vzhledem ke své velikosti zaplatí Karlovy Vary, které jsou lídrem celé skupiny. Do společné pokladny nasypou za letošní rok 100 tisíc korun. Mariánské Lázně dají 30 tisíc, Františkovy Lázně a Luhačovice po deseti tisících.

"Českou expertní skupinu tvoří čtyři lidé, zástupců z dalších zemí je sedm. My si platíme pouze ty naše, české. Uvažovali jsme také o nadnárodní skupině odborníků, narazili bychom však na legislativní problémy," popsal Klsák.

Lázně, které touží po společném vstupu na prestižní seznam světového kulturního dědictví, musí nominační dokumentaci odeslat do centra společnosti do roku 2015.

Podle Jiřího Klsáka panuje velká rivalita mezi německými lázněmi, jejichž představitelé si velice dobře uvědomují, že taková šance na zápis, jakou mají teď, se už nemusí nikdy opakovat.

Adepty z Německa jsou kromě dvou nových zájemců ještě Baden-Baden, Wiesbaden a Bad Kissingen. Dalšími členy skupiny je francouzské Vichy, belgické Spa, anglický Bath a italské lázně Montecatini Terme.

Sdružení je stále otevřené, je proto možné, že přidat se k mezinárodní evropské skupině zatouží také další lázeňská města. Zápisu na seznam UNESCO by se mohla dočkat v roce 2015.