Demonstrace za odvolání Václava Sloupa, bývalého politruka, z postu krajského

Demonstrace za odvolání Václava Sloupa, bývalého politruka, z postu krajského radního pro školství (Karlovy Vary, 16. ledna 2013) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Alternativa chce sjednotit opozici a vytlačit komunisty z vedení kraje

  • 4
Opoziční Alternativa v krajském zastupitelstvu se tři měsíce po volbách znovu pokusí přesvědčit ostatní strany, aby se domluvily a umožnily vznik nové krajské vlády bez komunistů. Lídr Alternativy Jiří Kotek se k tomu rozhodl využít schůzky, kterou na úterní odpoledne svolala TOP 09 a Hnutí nezávislých.

Kotek s tímto cílem rozeslal demokratickým stranám novou výzvu. "Moje očekávání je stále stejné. Že se posuneme v jednání o sestavení rady kraje bez extremistické KSČM," řekl.

A už s předstihem sondoval u sociální demokracie, jak by reagovala, kdyby se situace změnila a vznikl by společný blok opozičních stran. Ty jsou však roztříštěné, po volbách odmítly podpořit i menšinovou vládu ČSSD.

Úterní schůzku však TOP 09 svolala kvůli něčemu jinému. Jejím smyslem je domluvit se, které opoziční strany budou na krajském úřadě využívat společnou kancelář. Alternativu tam kvůli osobě Jiřího Kotka příliš nechtějí.

"Nechceme být oficiálně začleněni do opozičního bloku s Alternativou. Nemáme problém s ní, ale s Jiřím Kotkem," uvedl zastupitel za TOP 09 Petr Zahradníček.

Vadí mu, že Kotek odmítá podat ruku primátorovi Karlových Varů Petru Kulhánkovi a nezdraví ani primátorova náměstka Jiřího Klsáka (oba jsou zvoleni do krajského zastupitelstva za TOP 09 a Starosty).

I lídr ODS Petr Šindelář šel na schůzku s tím, že jde o zdvořilostní setkání. "Nic zvláštního nečekám. Postoj ODS se nemění," řekl.

ČSSD nevěří, že se opozice sjednotí

Krajského šéfa ČSSD Jakuba Pánika by překvapilo, kdyby opoziční strany našly společnou řeč. "Musely by nás respektovat jako politickou stranu s našimi lidmi a s našimi názory. Jinak jim ani náhodou do náruče neskočíme," reagoval Pánik.

Opozice sice před Vánoci zkusila odvolat komunistického radního pro školství Václava Sloupa z funkce (více čtěte zde), ale KSČM a ČSSD ho podržely.

Další pokus se možná odehraje 14. února. To se na krajský úřad chystají i kantoři, kteří kvůli sesazení bývalého velitele Pohraniční stráže Sloupa zorganizovali petici a před pár dny i demonstraci (více o protestu čtěte zde). Na hejtmanství odevzdají petiční archy s více než třemi tisíci podpisů.

Učitelé nyní přemýšlejí o další protestní akci. "Nějaké nápady máme, něco na jaro naplánujeme," poznamenal jeden z pořadatelů demonstrace Vladimír Bružeňák.

Jeho kolega z chebského gymnázia Milan Kůtek poslal v pondělí nekomunistickým krajským zastupitelům dopis s prosbou, aby překonali osobní neshody a obnovili jednání, která po volbách zkrachovala. "Hledejte kompromis. Osvoboďte nás od komunistů a politruka, dokud je čas," apeluje Kůtek.

Krajský šéf ČSSD Jakub Pánik zopakoval, že jeho strana je připravena resort školství od KSČM převzít. Ale jen když se komunisté sami školství vzdají. Ti však nemají nic takového v úmyslu. Radní Václav Sloup objíždí střední školy a seznamuje se s jejich chodem. Čeká, až mu úředníci zpracují analýzu, aby mohl připravit reformu soustavy škol.