Až 750 tisíc za láhev. Sommeliéři chutnali vína objevená v podlaze zámku

  • 65
Tekutý poklad v podobně staletých vín nalezených v roce 1985 spolu s relikviářem svatého Maura na zámku v Bečově nad Teplou v neděli ochutnali sommeliéři. Potvrdili, že vína jsou stále kvalitní a hodnota celé kolekce jistě přesáhne původně odhadovaných 20 milionů korun.

Ochutnat bylo možné díky speciální metodě umožňující odčerpat přes korkový uzávěr malý vzorek vína, aniž by bylo nutné lahev otevřít. Podle sommeliéra Jakuba Přibyla, držitele titulu Court of Master Sommeliers, a Andrease Wickhoffa, který se pyšní titulem Master of Wine, je většina vzorků takzvaného tekutého pokladu ve vynikající kondici.

A to navzdory tomu, že roky ležely společně s relikviářem sv. Maura pod podlahou kaple bečovského hradu a zámku. Jejich cena, kterou už před časem znalec odhadl na 20 milionů, tak zcela jistě poroste. Podle Jakuba Přibyla by se cena nejdražších lahví mohla pohybovat kolem 750 tisíc korun.

Taková cena, vyslovená v souvislosti s lahví vína, dokáže člověku podlomit nohy v kolenou. Pokud takový poklad někdo vezme do ruky, tak jen v rukavičkách. Jediný doušek má vedle tradičních chuťových a čichových vjemů další rozměr – představu, že nápoj, pokrývající dno sklenky, má hodnotu desetitisíců. Teď už je jasné, že na hradě a zámku Bečov takové skvosty mají.

U většiny vín, pocházejících z let 1892 – 1899, je navíc díky částečně zachovalé etiketě možné bezpečně určit nejen stáří a původ, tedy konkrétního vinaře, od kterého víno pochází, ale dokonce i obchodníka, jenž vína prodával.

„Červené víno ve skvělé kondici, vyrobené ze sušených hroznů pravděpodobně na jihozápadě Španělska. Aroma je plné karamelu, rozinek a oříšků. Svou živou barvou připomíná jantar se zelenými odlesky. V chuti je cítit už zmiňovaný karamel či rumové pralinky. Je to víno se sladkým projevem a s vyšším alkoholem, pravděpodobně Pedro Ximénés,“ zhodnotil Jakub Přibyl vzorek z první lahve.

A ani při ochutnání dalších vzorků neskrýval nadšení. „Je to výjimečný zážitek. Ukazuje se, že Bečov má pro uložení vín ideální prostředí.“

Kolekci 133 vín ukryli pod podlahu kaple

Ve sbírce jsou hlavně francouzská vína jako bordeaux či burgundské, ale i portské. Součástí je i několik lahví z ikonického vinařství Chateau d’Yquem. Tady se ve vesnici Sauternes v oblasti Bordeaux vyrábí jemná sladká bílá vína.

Od nálezu vzácného relikviáře uběhlo 30 let. Kastelán musel slíbit mlčení

„Sbírka vznikala pravděpodobně v době před první světovou válkou, ovšem nikoli s ambicí vytvoření investice k budoucímu prodeji, ale jako vína určená po jisté době ke stolování,“ uvedl kastelán.

Podle jeho slov i tak měla sbírka pro tehdejší majitele hradu a zámku z rodu Beaufort-Spontin hodnotu. Dokazuje to skutečnosti, že na konci druhé světové války kolekci 133 vín ukryli spolu s významnou románskou památkou, relikviářem sv. Maura, pod podlahu hradní kaple.

„Protože rodina během války sympatizovala s nacistickým Německem, uchýlila se po nuceném vystěhování na své statky v Rakousku. Předměty ukrývali pravděpodobně s představou, že se pro ně budou moci po několika letech vrátit. Vzhledem k politické situaci v Československu v druhé polovině 20. století byly však lahve vypátrány až spolu s relikviářem sv. Maura v roce 1985,“ vysvětluje kastelán a doplňuje, že v současnosti se celá sbírka nachází v depozitáři státního hradu a zámku Bečov, kde je stav vín pravidelně kontrolován.