Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chystá se demolice roku, chebské kasárny půjdou na jaře k zemi

  9:10aktualizováno  9:10
Už koncem loňského roku měla začít demolice zchátralých kasáren na Zlatém vrchu v Chebu. Vybydlené budovy ale stále stojí. Radnice totiž na likvidaci staveb nezískala projekt dřív. Bourání se proto přesouvá do jarních měsíců.

Bývalá kasárna na Zlatém vrchu. Na jaře začne jejich bourání, ruiny budov by měly nahradit rodinné a bytové domy. | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Likvidace kasáren nebude jednoduchá. Na bourací práce musí být projekt. Ten se bohužel podařilo zajistit až v říjnu,“ uvedl zástupce chebského starosty Pavel Hojda s tím, že demolice naplno propukne v jarních měsících.

Fotogalerie

„V prvním čtvrtletí to rozjedeme. V rozpočtu je připraveno sedm milionů korun,“ doplnil a dodal, že díky zpoždění se podařilo některé části staveb využít.

Městu se ozvala firma a odvezla si odtud staré trámy, které plánuje využít na palivové dříví. Lidé po dohodě s radnicí vybrali i střešní šablony a další materiál.

Část některých budov se už sesula k zemi. Radnice proto tyto objekty ohradila páskou a opatřila výstražnými cedulkami. Některé z bývalých vojenských objektů v současnosti využívá farní charita pro uskladnění techniky a jako noclehárnu. I ta se ale má z kasáren brzy přestěhovat.

Přestože v městském rozpočtu zastupitelé pamatují na likvidaci kasáren sedmi miliony korun, už nyní je jasné, že to nebude stačit. Půjde o jednu z největších demolic v Chebu za poslední roky. Nákladné bude nejen bourání, ale i doprava materiálu a uložení suti na skládku.

Navíc se ukazuje, že je na některých místech půda kontaminovaná ropnými látkami. Kompletně vyčistit oblast u jednoho ze vstupů do historického města, kterou zatím hyzdí polorozpadlé budovy s prázdnými okny, může trvat několik let.

Město získalo kasárny bezplatně v roce 2001 s podmínkou, že je může po dobu deseti let využívat pouze pro nekomerční aktivity. Budovy byly většinou prázdné. Teď jsou zchátralé natolik, že nezbývá, než je zbourat.

Na uvolněných parcelách mají vyrůst rodinné a bytové domy. Prostor kasáren je vstupní branou na další rozvojová území města, například Špitálský vrch.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

O amatéry se staráme jako o špičkové běžce, říká šéf Valdštejnovy desítky

Michal Ouřada, organizátor běžecké akce Valdštejnova desítka.

Město Cheb čeká velký sportovní svátek. Závod, který pořádá skupina nadšenců v čele s osmadvacetiletým Michalem...

Dohoda: Císařské lázně opraví kraj, město v nich zřídí koncertní sál

Karlovarské Císařské lázně.

Kraj a město Karlovy Vary se konečně domluvili na postupu oprav Císařských lázní. Vzájemnou shodu stvrdí podpisem...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz