Starosta Chebu Petr Navrátil

Starosta Chebu Petr Navrátil | foto: Martin Stolař, MAFRA

Díky stížnostem se dostanou lidé na zastupitelstvu častěji ke slovu

  • 0
Jednací řád chebského městského zastupitelstva se od května změní. Novinku si vydobyli sami obyvatelé Chebu. Nelíbilo se jim, že vypadl pevný čas, kdy mohli před zastupiteli vystoupit.

Už podruhé v krátké době se mění jednací řád městského zastupitelstva v Chebu. Důvodem je nespokojenost obyvatel. Lidem se nelíbilo, že koncem loňského roku přišli o pevně stanovený bod programu, který byl vyhrazený pro diskuzi s občany. Zastupitelé se proto vrátili k původnímu formátu, a navíc rozšířili počet možností, kdy mohou lidé na jednání zastupitelům přednést problémy, které je pálí.

„Důvodem ke změnám jsou stížnosti občanů,“ potvrdil starosta města Petr Navrátil. Uvedl, že od 1. května se možnost vystoupit na zastupitelstvu pro občany významně rozšíří.

„Zastupitelé schválili, že bod vyhrazený pro diskuzi s občany se přesune na pevný termín, na 16. hodinu. Kromě toho bude možné, aby se lidé vyjádřili ke každému projednávanému bodu zvlášť. A navíc se otevírá možnost přednést zastupitelstvu podněty i v bodě, který je v jednacím řádu označen jako různé. Myslím, že změna přinese významné rozšíření možností, kdy se lidé budou moci do jednání zastupitelstva zapojit,“ řekl starosta.

Zastupitelé mysleli i na možnost, že jednání bude neobvykle krátké a skončí ještě před 16. hodinou.

„V případě, že bude na programu méně než deset bodů, a bude tedy reálné, že zastupitelstvo skončí dřív než v době, která je vyhrazena pro připomínky občanů, přesune se tento bod opět před bod různé, který jednání pravidelně završuje,“ dodal.

S nápadem na zrušení pevného bodu jednacího řádu vymezeného pro dotazy a připomínky občanů, přišli zastupitelé koalice v prosinci. Návrh se však setkal s nevolí obyvatel i opozičních zastupitelů.

Starosta Petr Navrátil tehdy uvedl, že lidé mohou vyjádřit své připomínky vždy v diskuzi k danému bodu jednání, a navíc mohou se všeobecnými podněty vystoupit v bodě různé na závěr programu. Lidem ale vadilo, že nemohou přijít do jednací síně v předem určenou hodinu a že musí sledovat celé jednání, aby možnost vystoupit nepropásli.

Změnu vítají občané i opozice

„V obou případech je skutečný čas projednávání naprosto nejasný,“ potvrzuje lídr chebské opozice Miroslav Plevný. „Osobně rozumím tomu, že běžný občan nehodlá strávit několik hodin čekáním do doby projednávání příslušného bodu a spíš naštvaně odejde.“

Zrušení pevného bodu pro občany města se nelíbilo ani Gabriele Lickové ze sdružení Oponent.

„Představitelé města Cheb omezili diskuzi s občany,“ uvedla. „Pokud občan Chebu neodhadne hodinu ukončení zasedání zastupitelstva správně a nepřijde včas, není vyslyšen. Přitom účast obyvatel při rozhodování o jeho městě je jedním z hlavních znaků moderní společnosti,“ argumentovala Licková.

Změny vítají i samotní obyvatelé. Například Petr Kučera si myslí, že opětovné zavedení pevného bodu vyhrazeného pro připomínky občanů je vstřícným krokem.

„Nikdy jsem před zastupiteli nevystoupil, ale to neznamená, že nepřijde doba, kdy to budu chtít udělat. A je dobře, že si na to nebudu muset brát dovolenou,“ doplnil.