Díla z karlovarské sklárny Moser se představí na výstavě v Německu

  7:55aktualizováno  7:55
Mezinárodní veletrh spotřebního zboží ve Frankfurtu nad Mohanem, který se letos koná od 11. do 15. února, bývá každoročně klíčový i pro karlovarskou sklárnu Moser.

Designér sklárny Moser Lukáš Jabůrek představuje kolekci Splendid, kterou budou letos prezentovat na veletrhu spotřebního zboží Ambiente v německém Frankfurtu nad Mohanem. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Pro sklárnu Moser to je nejdůležitější akce v roce. Pravidelně se tady uzavírají kontrakty za několik milionů korun," uvedl výtvarník Lukáš Jabůrek, který připravuje exponáty na tuto výstavu.

Hlavním mottem prezentace sklárny na letošním veletrhu bude oslava 100. výročí legendárního nápojového souboru Splendid. Jeho autorem byl v roce 1911 Leo Moser, a už tehdy to byl velmi úspěšný dekor.

Šperkovnice z limitované kolekce Splendid.

Mísa Lady z limitované kolekce Splendid.

"Také momentálně je to náš nejprodávanější soubor, a to i navzdory všem novinkám, které  každoročně představujeme. Charakterizuje Moser, je to takový jeho klenot, protože se v něm snoubí všechny techniky, které umíme," popisuje výtvarník ze sklárny Moser.

Splendid, který používá například Papež Benedikt XVI,  švédská královna a oblíbil si jej i český prezident Václav Klaus, se ve Frankfurtu představí novými tvary jako například stolní lampou, šperkovnicí a poprvé bude charakteristický dekor zdobit i porcelánové nádobí.

Unikátní váza z kolekce Splendid.

Unikátní je zejména objekt, do kterého je zasazeno asi sedmdesát broušených částí. "Pracoval jsem na tom asi tři měsíce, větší věci už snad ani dělat nejdou," říká Lukáš Jabůrek. "Museli by se dělat přímo na místě u zákazníka," dodává.

Splendid ale nebude zdaleka jedinou novinkou kterou Moser představí na frankfurtském veletrhu. Moderní  linie výrobků Fres From Moser se bude prezentovat nejrůznějšími dárkovými či dekorativními předměty, mezi kterými jistě zaujme  soubor Gaudí, rozšířený do pěti velikostí mimo jiné  i s kalíšky na červené a bílé víno.

"Mám k této soupravě osobní vztah, provází mě již od školy," přiznává Lukáš Jabůrek. Pod názvem "opilé šampusky" totiž tento tvar navrhl již jako student.

Skleněná, ručně broušená plastika vážící 40 kg.

"Další věc, kterou budeme vystavovat, jsou skleněné skulptury," ukazuje výtvarník Lukáš Jabůrek masivní až čtyřicetikilové a místy úmyslně hrubě opracované kusy barevného skla, které se budou dobře vyjímat v bankách či právnických kancelářích.

"Jedna taková věc se vyrábí dva až tři měsíce, a protože se tím v Moseru zabývám jenom já, tak jsme  schopni vyrobit tak dvě tři za rok," říká.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Hoch přišel na skluzavce o článek prstu. Město nepochybilo, říká policie

Dvouletý chlapec přišel o část prstu

Nešťastná událost, při níž přišel dvouletý chlapec o část prstu, se stala na hřišti v Mariánských Lázních. Rodiče teď...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Vláda podpoří testovací centrum BMW na Sokolovsku pobídkou za půl miliardy

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá automobilka BMW získá na vybudování testovacího centra na Sokolovsku investiční pobídku od státu až 528,75...

Další z rubriky

VIDEO: Podvodníci měnili falešné dolary, trhovci jednoho z nich chytili

Cizinci měnili na tržnici falešné dolary

Dvojice cizinců udávala na tržnici v Chebu padělané dolary. Napoprvé se jim to povedlo, podruhé je ale jeden z trhovců...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Pes utekl ze zahrady a pokousal dítě, majitelku stíhá policie

Služebna Policie ČR

Ne příliš důsledně hlídala svého psa žena ze Sokolovska a to se jí vymstilo. Zvíře uteklo ze zahrady a pokousalo dítě....

Najdete na iDNES.cz