Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Na Chebsku obnoví unikátní křížovou cestu ze 17. století

Nadační fond Historický Cheb se pokusí oživit ojedinělou křížovou cestu ze 17. století, která vedla z Podhradu ke svatostánku Maria Loreto. Obnova bude postupná a náklady se budou pohybovat kolem 50 milionů korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Cyklista 1875

Kraj v dějinném vývoji dík Josefu Hechtovi.

Zakladatel zámku Podhrad(spoluzakladatel Františkánského kláštera) založil nejen zámek,ale patřila mu i usedlost Hechtova Mýtina.Kdysi les vymýtil a založil statek.Dnes se tento kout lidově nazývá Sábovna.

Postupně se zámek Podhrad měnil pod rukou nových majitelů,zejména rodu Opitzů z Plavna,kteří se mimo jiné zásadním způsobem zasadili o rozkvět města Aš.Romantický areál zámku a zámek samý popisuje Baronka Hildegard von Lutzov ve svém popisu.Křížová cesta je zřejmě dalším nalezeným dědictvím historie spojené se životem zámku.Posledním majitelem zámku Podhrad byl bratr majitele nedalekých Slapan,vlastnícího přádelnu.Daleko dříve ovšem pobývali na zámku Podhrad význační lidé Německé aristokracie,umělci,inteligence.

Ačkoliv bourání zámku Podhrad bylo pouhým politickým rozhodnutím,vzhledem k nenarušení stavby vodou zaplavením napouštěné přehrady Jesenice v roce 1961,byl zámek zbourán,jako stavba německého původu.

Křížová cesta je propojena s historií Zámku.

0/0
1.4.2012 11:30Najdete na iDNES.cz