Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Dluhy dohánějí stále více lidí, osobních bankrotů je čtyřnásobek

  • 0
V Karlovarském kraji vzrostl za pouhých sedm měsíců letošního roku počet osobních bankrotů téměř čtyřikrát. Nejčastějšími bankrotáři jsou lidi, kteří si žili nad poměry i za cenu nevýhodných půjček.

Do dluhové pasti se člověk může dostat velice rychle. "Prodali jsme byt po naší mamince za 700 tisíc korun a najednou jsme nemuseli počítat každou korunu. A tak jsme začali utrácet. Idyla trvala rok, pak přišly problémy," říká třicetiletá Ludmila z Chebska.

"Manžel přišel o práci. Dluhy se pak vyšplhaly na víc než půl milionu korun," pokračuje Ludmila.

I když prodali auto a byt, na zaplacení všech dluhů to nestačilo. Proto nedávno společně se svým manželem musela podat návrh k soudu na oddlužení. Co je to osobní bankrot čtěte zde.

Hasič dluží jeden a půl milionu

Z insolvenčního rejstříku lze podobných smutných příběhů vyčíst celou řadu.

Například padesátiletá žena z Karlových Varů dluží bezmála 300 tisíc korun. V návrhu na osobní bankrot uvádí: "Mám maximální snahu splatit ze svých závazků co nejvíce. Chci žít bez stresů a obav o existenci mou a mých dětí."

Ještě mnohem větší dluhy má třiačtyřicetiletý hasič z Kraslic, který by měl splatit téměř 1,5 milionu korun. Při ročním výdělku lehce přes 300 tisíc korun by ale musel nejméně pět let žít ze vzduchu a neutratit ani korunu. I jemu nedávno soud vyhověl a umožnil oddlužení.

Karlovarský kraj se drží v průměru

Nejvíce zadlužených lidí a firem je podle insolvenčního rejstříku na Chebsku, 93. Následuje Karlovarsko s 89 a Sokolovsko se 73 lidmi, kteří nejsou schopni své závazky uhradit. Nejméně bankrotů je pak v Ostrově a okolí.

Karlovarský kraj se v celorepublikovém srovnání drží na průměru.