Karlovarská nemocnice

Karlovarská nemocnice | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Platí nám méně než jiným, viní ředitel krajské nemocnice z dluhů VZP

  • 2
Za stejné zákroky a vyšetření dostáváme od Všeobecné zdravotní pojišťovny mnohem méně peněz než jiné nemocnice v zemi, stěžuje si ředitel Karlovarské krajské nemocnice Petr Svoboda. To je podle něj také hlavní důvod, proč zařízení upadá do dluhů.

Ředitel karlovarské nemocnice Petr Svoboda ukázal krajským zastupitelům seznam základních sazeb, aby jim názorně předvedl, že je přístup VZP nespravedlivý.

Ve zveřejněném žebříčku patří krajské nemocnici díky sazbě 28 031 korun za rok 2010 až 77. příčka v Česku. Dostává tedy o dost méně než mnohé stejně velké nebo i menší nemocnice. Ovšem pokud jsou Svobodovy údaje správné. On jim však věří a označil je nadpisem "důvody ekonomického propadu".

Základní sazba VZP pro nemocnice (v Kč)

  • Sv. Jiří, Plzeň

2010 44 306

2012 43 447

  • NH Hospital, Hořovice

2010 42 448

2012 41 956

  • Karvinská hornická a. s.

2010 39 812

2012 39 840

  • Nemocnice Semily

2010 35 132

2012 36 085

  • Karlovarská krajská nemocnice

2010 28 031

2012 30 386

KKN udělá ročně asi 25 tisíc tzv. Case Mixů (průměr nákladů na jeden případ). Počet Case Mixů x základní sazba = příjem nemocnice od VZP.

(Zdroj: KKN)

"Nemocnice trpí tím, že dostává podle této sazby méně peněz než ostatní. To by se jinde v demokratických zemích jako Bangladéš nebo Nigérie nemohlo stát," pronesl Petr Svoboda ironicky s tím, že ministerstvo zdravotnictví není schopné si s tím poradit.

Spočítal, že kdyby byla krajská nemocnice placena podle sazby českobudějovické nemocnice, dostala by ročně o 80 milionů korun víc. A kdyby měla stejné podmínky jako ta v Hořovicích, brala by dokonce o 360 milionů víc.

Jen pro srovnání - Karlovarská krajská nemocnice propadne letos do ztráty blížící se ke 130 milionům. Na pokřivený systém poukazuje už dlouho třeba i hejtman a člen dozorčí rady VZP Josef Novotný (ČSSD). Kraj nalil letos do své nemocnice, aby ji zachránil před předlužením, 32 milionů na provoz a 36 milionů do navýšení základního kapitálu.

VZP na dotaz MF DNES v pondělí uvedla, že nebude zveřejňovat detaily smluv s jednotlivými poskytovateli péče. A tedy ani výši plateb.

"VZP vidí jako mnohem větší problém to, že různé zdravotní pojišťovny platí jedné a té samé nemocnici různou základní sazbu. Přičemž ta od VZP je jak v průměru, tak i u naprosté většiny jednotlivých nemocnic s přehledem nejvyšší," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Nová úhradová vyhláška připravená ministrem v demisi Martinem Holcátem už zřejmě rozdíly setře. Podle Tichého nastavuje pravidla tak, že základní tarif pro nemocnice srovnatelné úrovně bude stejný. A to nově nejen od jedné, ale od všech zdravotních pojišťoven.

"Odpadnout by tedy měly veškeré historické nerovnosti, které mohly z(ne)výhodňovat některá zdravotnická zařízení a také některé pojišťovny," doplnil mluvčí VZP Tichý.

Nemocnice láká lázeňské hosty

Krajská nemocnice si chce finančně pomoci i jinak, než platbami od zdravotních pojišťoven. Cílí na zahraniční lázeňské hosty a připravuje pro ně placený nadstandardní servis.

Podle ředitele Petra Svobody uzavře nemocnice smlouvu s lázeňskými domy. Jejich klienti se pak díky V. I. P. kartám a zvláštnímu telefonnímu číslu dostanou na vyšetření přednostně.

"Tohle by možná byla cesta. Lázeňští hosté si stěžují, že se k nim nechováme pěkně a že je necháváme čekat," připustil ředitel. Zatím neví, kolik by si nemocnice za nadstandardní přístup měla říct.

Původně si Svoboda myslel, že v Karlových Varech díky zahraniční investici otevře oddělení kardiochirurgie a začne na složité operace srdce lákat pacienty ze zemí bývalého Sovětského svazu. Tahle myšlenka ale asi není reálná.