Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z dluhů na nájemném v Karlovarském kraji by celý rok vyžilo jedno město

  9:32aktualizováno  9:32
Déle než rok by mohlo menší město žít z peněz, které dluží na nájemném lidé ze tří největších měst v kraji. Celkem se tato částka šplhá až ke 100 milionům. Vymáhání těchto dluhů je ovšem velice obtížné.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petra Klimková, MF DNES

Radnice Karlových Varů, Sokolova a Chebu musí často sahat až k exekučním řízením.

„Mezi extrémní případy patří dva lidé, kteří dluží přes milion korun,“ uvedl Vladimír Havlíček, vedoucí oddělení správy budov Městského úřadu Cheb. Chebské radnici dluží nájemníci celkem více než 50 milionů korun. 

„U lidí, kteří v bytech stále žijí, je tento dluh 2,7 milionu, u vystěhovaných pak dalších 48,“ upřesnil Havlíček. U bydlících jsou podle jeho slov pohledávky řešené postupně. 

„Z 99 procent jsou takříkajíc ošetřeny a lidé své dluhy hradí. U druhé kategorie, tedy těch lidí, kteří už nemají nájemní vztah k bytům či nebytovým prostorám v majetku města, se loni podařilo vymoci přibližně milion korun,“ doplnil vedoucí oddělení. 

Sokolov: nájemníci dluží více než 30 milionů

S větším než třicetimilionovým dluhem se pak potýkají v Sokolově, kde má správu bytového fondu na starosti společnost Sokolovská bytová. Natolik extrémní milionové dluhy od jednotlivců jako v Chebu tam sice neevidují, ale pohledávky se podle Karla Rambouska, prokuristy společnosti, mohou vyšplhat až ke statisícům korun. 

„Jde zejména o ty případy, kdy nájemník nehodlá dobrovolně byt uvolnit. My ho pak musíme zákonnými cestami z bytu vystěhovat. To znamená výpovědí z nájmu, soudním rozhodnutím či exekucí. Tato řízení se ovšem mnohdy kvůli zákonným lhůtám protahují i na více než rok, dluh pak narůstá,“ vysvětlil Rambousek. 

Velkým problémem podle něj jsou v současné době insolvenční řízení. „Dlužníci nám touto cestou unikají a dluh se stává nevymahatelným,“ dodal prokurista Sokolovské bytové.

Karlovy Vary: dluhy řeší co nejrychleji

V Karlových Varech, kde 326 lidí dluží 11,8 milionu korun, se schválenými pravidly pronájmu bytů i ubytoven snaží podobným problémům předcházet. 

„Tedy nenechat dluhy narůstat po dlouhou dobu,“ konstatoval Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

„Naším cílem je především zjistit, jestli je nájemník v nějakém dočasném problému, to znamená, zda bude svůj dluh schopen a také ochoten během času splatit. Pokud to není v jeho možnostech anebo nemá zájem na smírném řízení, snažíme se dluhy řešit co nejrychleji,“ dodal Kopál.

Extrémní případy řeší exekutoři

Při vymáhání dlužných částek mají radnice jen takové možnosti, které jim dává zákon. Pokud nájemníci svůj dluh uznají, snaží se města řešit situaci nastavením splátkového režimu. Ovšem ne každý svůj dluh splácí. V takovém případě přichází na řadu právníci, v extrémních případech pak i exekutoři. Anebo, jako v Chebu, prostě některé pohledávky odepíší.

Vloni chebské zastupitelstvo odsouhlasilo zánik pohledávek za téměř devět milionů korun. „Byly to případy, u kterých bylo zastavené dědické řízení pro nemajetnost, pohledávky nedobytné kvůli nedohledatelnosti dlužníka či případy, kdy bylo vymáhání neefektivní a neúčelné,“ řekl k neobvyklé formě řešení dluhů Vladimír Havlíček z chebské radnice.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Operátor lisovny - Karlovy Vary, až 28 000 Kč, benefity

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Karlovarský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz