Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb se stane domovem pěti ukrajinských rodin, pomůže jim i najít práci

  8:57aktualizováno  8:57
Cheb podal pomocnou ruku pěti rodinám Ukrajinců s českými kořeny. Nabídl jim byty i pomoc s integrací, pomůže jim najít práci i místa ve školách a školkách. Krajané z válkou zmítané oblasti se budou stěhovat koncem ledna.

Na návštěvě v Chebu. Ludmila Sepšenová, Igor Samek, Simona Liptáková (z chebské radnice) a Vjačeslav Samek si prohlédli byty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Město nabídlo rodinám Ukrajinců prozatím pět bytů. Všechny se téměř obratem podařilo obsadit.

„Chceme nejprve vyzkoušet, jak bude celý proces repatriace vypadat v praxi,“ ozřejmil starosta Petr Navrátil, proč město nepřijme větší skupinu krajanů. „Pokud se osvědčí, město by se v budoucnu mohlo stát domovem pro další rodiny,“ uvedl s tím, že město chce navrátilcům s integrací maximálně pomoci.

Na radnici proto začala pracovat skupina úředníků, která má krajany provést záludnostmi legislativní mašinérie a zajistit vše potřebné, například sepsání nájemních smluv. Ve spolupráci s chebskou katolickou charitou chce město pomoci i se získáním základního vybavení bytů a zabydlováním.

Ukrajinským rodinám pomůže také s hledáním pracovních příležitostí nebo míst ve školách a školkách.

„Zajistili jsme pro ně místa ve 3. a 6. základní škole. Máme volné kapacity ve školkách. Pomůžeme i se zprostředkováním například zájmových aktivit. Většina těchto služeb spadá pod město,“ uvedl starosta.

Také volných pracovních míst je v Chebu dostatek. Nově příchozí krajané mají zatím největší zájem o práci v továrně společnosti Playmobil v chebské průmyslové zóně. Právě tady našla už dříve zaměstnání řada Ukrajinců, kteří se dnes domluví dobře česky. „Ti pomohou bořit jazykovou bariéru,“ vysvětlil starosta s tím, že volné kapacity nabídly i další tři firmy.

Učitelka klavíru se chce zatím učit česky

Do nového domova se těší také učitelka hudby Jelena Rešetová, která se před časem přijela do Chebu podívat společně s dcerou Annou. Učit hru na klavír však na západě Čech nebude.

„Na to si zatím netroufám. Napřed chci rok pracovat jinde a pořádně se naučit řeč. Ke své profesi bych se ráda vrátila později. Až budu dětem umět přesně říct, co a jak mají dělat,“ prozradila svoje plány Jelena.

Podle informací radnice se rodiny, které zatím pobývají v Červené nad Vltavou v jižních Čechách, pilně učí česky. „Je to znát. Když nedávno přijeli, domluvili jsme se i bez tlumočníka,“ uvedla mluvčí tamní radnice Simona Liptáková. Na to, aby si Ukrajinci našli práci a bydlení, mají od svého příjezdu šest měsíců.

Na přesídlení krajanů vláda před rokem uvolnila 66 milionů korun. Peníze byly využity především pro Ukrajince původem z České republiky. Součástí vládního plánu je kromě zajištění dočasného ubytování i finanční pomoc, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání.

Program vznikl jako reakce na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny, kteří chtěli v souvislosti s ozbrojeným konfliktem přesídlit zpět do vlasti svých předků. Svoji prosbu adresovali přímo prezidentu republiky Miloši Zemanovi.

Podle Hany Malé z tiskového odboru Ministerstva vnitra České republiky zájem o vystěhování do České republiky projevila asi tisícovka Ukrajinců s českými kořeny. Část z nich už v Česku žije a pracuje.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Najdete na iDNES.cz