Na návštěvě v Chebu. Ludmila Sepšenová, Igor Samek, Simona Liptáková (z chebské...

Na návštěvě v Chebu. Ludmila Sepšenová, Igor Samek, Simona Liptáková (z chebské radnice) a Vjačeslav Samek si prohlédli byty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Cheb se stane domovem pěti ukrajinských rodin, pomůže jim i najít práci

  • 4
Cheb podal pomocnou ruku pěti rodinám Ukrajinců s českými kořeny. Nabídl jim byty i pomoc s integrací, pomůže jim najít práci i místa ve školách a školkách. Krajané z válkou zmítané oblasti se budou stěhovat koncem ledna.

Město nabídlo rodinám Ukrajinců prozatím pět bytů. Všechny se téměř obratem podařilo obsadit.

„Chceme nejprve vyzkoušet, jak bude celý proces repatriace vypadat v praxi,“ ozřejmil starosta Petr Navrátil, proč město nepřijme větší skupinu krajanů. „Pokud se osvědčí, město by se v budoucnu mohlo stát domovem pro další rodiny,“ uvedl s tím, že město chce navrátilcům s integrací maximálně pomoci.

Na radnici proto začala pracovat skupina úředníků, která má krajany provést záludnostmi legislativní mašinérie a zajistit vše potřebné, například sepsání nájemních smluv. Ve spolupráci s chebskou katolickou charitou chce město pomoci i se získáním základního vybavení bytů a zabydlováním.

Ukrajinským rodinám pomůže také s hledáním pracovních příležitostí nebo míst ve školách a školkách.

„Zajistili jsme pro ně místa ve 3. a 6. základní škole. Máme volné kapacity ve školkách. Pomůžeme i se zprostředkováním například zájmových aktivit. Většina těchto služeb spadá pod město,“ uvedl starosta.

Také volných pracovních míst je v Chebu dostatek. Nově příchozí krajané mají zatím největší zájem o práci v továrně společnosti Playmobil v chebské průmyslové zóně. Právě tady našla už dříve zaměstnání řada Ukrajinců, kteří se dnes domluví dobře česky. „Ti pomohou bořit jazykovou bariéru,“ vysvětlil starosta s tím, že volné kapacity nabídly i další tři firmy.

Učitelka klavíru se chce zatím učit česky

Do nového domova se těší také učitelka hudby Jelena Rešetová, která se před časem přijela do Chebu podívat společně s dcerou Annou. Učit hru na klavír však na západě Čech nebude.

„Na to si zatím netroufám. Napřed chci rok pracovat jinde a pořádně se naučit řeč. Ke své profesi bych se ráda vrátila později. Až budu dětem umět přesně říct, co a jak mají dělat,“ prozradila svoje plány Jelena.

Podle informací radnice se rodiny, které zatím pobývají v Červené nad Vltavou v jižních Čechách, pilně učí česky. „Je to znát. Když nedávno přijeli, domluvili jsme se i bez tlumočníka,“ uvedla mluvčí tamní radnice Simona Liptáková. Na to, aby si Ukrajinci našli práci a bydlení, mají od svého příjezdu šest měsíců.

Na přesídlení krajanů vláda před rokem uvolnila 66 milionů korun. Peníze byly využity především pro Ukrajince původem z České republiky. Součástí vládního plánu je kromě zajištění dočasného ubytování i finanční pomoc, asistence při stěhování, hledání trvalého bydlení nebo zaměstnání.

Program vznikl jako reakce na žádosti několika stovek krajanů z Ukrajiny, kteří chtěli v souvislosti s ozbrojeným konfliktem přesídlit zpět do vlasti svých předků. Svoji prosbu adresovali přímo prezidentu republiky Miloši Zemanovi.

Podle Hany Malé z tiskového odboru Ministerstva vnitra České republiky zájem o vystěhování do České republiky projevila asi tisícovka Ukrajinců s českými kořeny. Část z nich už v Česku žije a pracuje.