Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do kdysi oblíbeného kina v Lidovém domě zatéká, jeho osud zpečetí statik

  8:52aktualizováno  8:52
Promítací sál v karlovarské čtvrti Stará Role už je řadu let zavřený a chátrá. Pokud se jeho stav nepodaří rychle vyřešit, hrozí mu demolice. Nápad vytvořit zde centrum obchůdků a možná i nějaké byty zavál čas.

Lidový dům ve Staré Roli. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do kina v Lidovém domě ve Staré Roli teče. Zprávu o neutěšeném stavu objektu dostal náměstek Michal Riško na stůl minulý týden. A pokud chce, aby kino nespadlo, musí si s řešením havarijního stavu poradit co možná nejdřív.

„Základem je vypracování statického posudku,“ naznačil náměstek odpovědný za majetek Karlových Varů. Verdikt statika tak určí další osud kdysi oblíbeného kina.

„Pokud uzná, že je šance objekt ještě zachránit, budeme se snažit střechu alespoň sanovat tak, aby nepokračovala devastace. Objekt by pak mohl využít případný investor. Pokud už je ale na záchranu pozdě, demolici se nevyhneme,“ přiblížil dvě varianty řešení Riško.

„Zatím máme předběžnou dohodu, že statický posudek provedeme. O tom, v jakém stavu přístavba Lidového domu je, si tak teprve uděláme obrázek,“ uvedl Stanislav Vonka z Kanceláře stavebního inženýrství, která pro město v minulosti mimo jiné posuzovala statiku mostních konstrukcí, podílela se ovšem i na sanaci svahu nad průtahem Karlovými Vary nedaleko Ostrovského mostu.

Střecha je tolikrát opravovaná, že nelze zjistit, kudy do ní teče

Lidový dům stojí ve Staré Roli od roku 1912, kdy jej nechali postavit němečtí sociální demokraté - tehdy jako Dělnický dům. Železobetonová přístavba kina vznikla až v druhé polovině dvacátého století. Poprvé se zde promítalo v roce 1973. Naposledy o 22 let později.

Střecha přístavby kina je přitom tvořena pouze asfaltovou lepenkou. „Ta je ovšem tolikrát spravovaná, že se ani pořádně nedá zjistit, kudy vlastně do interiéru zatéká,“ posteskl si náměstek karlovarského primátora.

V minulosti radní havarijní stav neřešili. Podle Riška ovšem existoval nápad na využití objektu. „Dole měly být obchody a nahoře byty s tím, že bylo možné objekt ještě o patro či dvě dostavět,“ vysvětlil. Propojení veřejného a soukromého sektoru, takzvané PPP projekty, by podle něj bylo pro záchranu areálu ideální.

Se stavem bývalého kina chce náměstek seznámit své kolegy z poslaneckého klubu sociální demokracie. „Musíme rychle něco udělat. Pokud už není pozdě. Mým osobním cílem je zastavit destrukci bývalého kina. Ale chce to rychlé rozhodnutí,“ řekl Riško s tím, že demolice a následné zkulturnění prostranství je až tou poslední možností.

Jak sanace budovy, tak i případné demolice budou ovšem stát nemalé prostředky. Jenomže na rekonstrukci či zbourání železobetonové přístavby Lidového domu v rozpočtu města na letošní rok žádné nejsou.

Radnice také řeší, jak dál s opraveným letním kinem

Kino v Lidovém domě už dlouho neslouží svému účelu, radnice se ovšem potýká i s tím, které se podařilo nedávno zrekonstruovat. Totiž s letním kinem. Jeho využití zatím zdaleka nesplňuje představy radnice. Areál ožívá prakticky pouze v době filmového festivalu.

Velkým hendikepem kina pod otevřeným nebem je absence digitální promítačky. Ta je ovšem finančně náročná - jenom v kině Čas vyšla digitalizace na 4,5 milionu korun. Kino ovšem dnes dokáže promítat i snímky ve formátu 3D. Možností pro letní kino je techniku vypůjčit.

Historie letního kina se začala psát v roce 1946. V padesátých letech tam poprvé na území tehdejšího Československa diváci viděli širokoúhlý film. Jeho novodobá historie je úzce spjatá s Mezinárodním filmovým festivalem. Jeho návštěvníci se zde mohli potkat s řadou hvězd - Johnem Travoltou, Melem Gibsonem či Richardem Gerem.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz