Lidový dům ve Staré Roli.

Lidový dům ve Staré Roli. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do kdysi oblíbeného kina v Lidovém domě zatéká, jeho osud zpečetí statik

  • 0
Promítací sál v karlovarské čtvrti Stará Role už je řadu let zavřený a chátrá. Pokud se jeho stav nepodaří rychle vyřešit, hrozí mu demolice. Nápad vytvořit zde centrum obchůdků a možná i nějaké byty zavál čas.

Do kina v Lidovém domě ve Staré Roli teče. Zprávu o neutěšeném stavu objektu dostal náměstek Michal Riško na stůl minulý týden. A pokud chce, aby kino nespadlo, musí si s řešením havarijního stavu poradit co možná nejdřív.

„Základem je vypracování statického posudku,“ naznačil náměstek odpovědný za majetek Karlových Varů. Verdikt statika tak určí další osud kdysi oblíbeného kina.

„Pokud uzná, že je šance objekt ještě zachránit, budeme se snažit střechu alespoň sanovat tak, aby nepokračovala devastace. Objekt by pak mohl využít případný investor. Pokud už je ale na záchranu pozdě, demolici se nevyhneme,“ přiblížil dvě varianty řešení Riško.

„Zatím máme předběžnou dohodu, že statický posudek provedeme. O tom, v jakém stavu přístavba Lidového domu je, si tak teprve uděláme obrázek,“ uvedl Stanislav Vonka z Kanceláře stavebního inženýrství, která pro město v minulosti mimo jiné posuzovala statiku mostních konstrukcí, podílela se ovšem i na sanaci svahu nad průtahem Karlovými Vary nedaleko Ostrovského mostu.

Střecha je tolikrát opravovaná, že nelze zjistit, kudy do ní teče

Lidový dům stojí ve Staré Roli od roku 1912, kdy jej nechali postavit němečtí sociální demokraté - tehdy jako Dělnický dům. Železobetonová přístavba kina vznikla až v druhé polovině dvacátého století. Poprvé se zde promítalo v roce 1973. Naposledy o 22 let později.

Střecha přístavby kina je přitom tvořena pouze asfaltovou lepenkou. „Ta je ovšem tolikrát spravovaná, že se ani pořádně nedá zjistit, kudy vlastně do interiéru zatéká,“ posteskl si náměstek karlovarského primátora.

V minulosti radní havarijní stav neřešili. Podle Riška ovšem existoval nápad na využití objektu. „Dole měly být obchody a nahoře byty s tím, že bylo možné objekt ještě o patro či dvě dostavět,“ vysvětlil. Propojení veřejného a soukromého sektoru, takzvané PPP projekty, by podle něj bylo pro záchranu areálu ideální.

Se stavem bývalého kina chce náměstek seznámit své kolegy z poslaneckého klubu sociální demokracie. „Musíme rychle něco udělat. Pokud už není pozdě. Mým osobním cílem je zastavit destrukci bývalého kina. Ale chce to rychlé rozhodnutí,“ řekl Riško s tím, že demolice a následné zkulturnění prostranství je až tou poslední možností.

Jak sanace budovy, tak i případné demolice budou ovšem stát nemalé prostředky. Jenomže na rekonstrukci či zbourání železobetonové přístavby Lidového domu v rozpočtu města na letošní rok žádné nejsou.

Radnice také řeší, jak dál s opraveným letním kinem

Kino v Lidovém domě už dlouho neslouží svému účelu, radnice se ovšem potýká i s tím, které se podařilo nedávno zrekonstruovat. Totiž s letním kinem. Jeho využití zatím zdaleka nesplňuje představy radnice. Areál ožívá prakticky pouze v době filmového festivalu.

Velkým hendikepem kina pod otevřeným nebem je absence digitální promítačky. Ta je ovšem finančně náročná - jenom v kině Čas vyšla digitalizace na 4,5 milionu korun. Kino ovšem dnes dokáže promítat i snímky ve formátu 3D. Možností pro letní kino je techniku vypůjčit.

Historie letního kina se začala psát v roce 1946. V padesátých letech tam poprvé na území tehdejšího Československa diváci viděli širokoúhlý film. Jeho novodobá historie je úzce spjatá s Mezinárodním filmovým festivalem. Jeho návštěvníci se zde mohli potkat s řadou hvězd - Johnem Travoltou, Melem Gibsonem či Richardem Gerem.