Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do klášterního areálu v Ostrově se po desítkách let vrátil Mojžíš

  14:39aktualizováno  14:39
Po několika desetiletích se do klášterního kostela v Ostrově vrátila dřevěná plastika Mojžíše, která byla součástí expozice karlovarského muzea. To bude ale kvůli přestavbě dva roky zavřené, a tak sochu půjčili do ostrovského kostela Zvěstování Panny Marie.

Vedoucí kláštera Ostrov Eliška Failová se sochou Mojžíše v klášterním kostele. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Historická hodnota sochy je nevyčíslitelná,“ pochvaluje si nový exponát vedoucí kláštera Eliška Failová.

Soše přitom v minulosti hrozila úplná zkáza. Podle karlovarského historika Stanislava Burachoviče se Mojžíš společně s dalšími třemi sochami dostal do karlovarského muzea díky ostrovské historičce umění Zdeňce Čepelákové.

„Obrátila se na nás s tím, že ví o třech vážně ohrožených sochách, a poprosila nás, zda bychom si je vzali pod svá křídla, což jsme také udělali,“ popsal. Muzeum sochy ošetřilo, jednu už v roce 1987 vystavilo a dvě uložilo do depozitáře.

Sochy, které jsou v současnosti v klášterním kostele Zvěstování Panny Marie, byly zachráněny na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. V této době areál obývala Československá lidová armáda a podle toho to také s ochranou památek vypadalo. Docházelo k devastaci a rozkrádání veškerého mobiliáře. O záchranu jeho zbytku se postarala právě Zdeňka Čepeláková.

„Vybavení putovalo z kostela přes různé provizorní depozitáře a nakonec bylo v roce 1989 předáno farnímu úřadu v Rybářích. Odtud pak byly převezeny do karlovarského muzea,“ uvedla vedoucí kláštera.

Hledání mobiliáře ještě není u konce

Autorem všech soch je pravděpodobně ostrovský řezbář Martin Möckel. Interiér, ve kterém se původně nacházely, byl velmi bohatě zdoben, o čemž svědčí dochované dobové fotografie. Při rekonstrukci klášterního areálu, který byl v té době už zcela „holý“, se uskutečnilo velmi rozsáhlé pátrání.

„Bohužel dohledat rozebrané a rozkradené kusy kostela nebylo jednoduché. Velkou část této práce odvedl Marek Poledníček, tehdejší ředitel Domu kultury v Ostrově. Svou roli v získání exponátů sehrála i náhoda, jako tomu bylo například u sochy sv. Anny. Tu pomohl získat plzeňský architekt Jan Soukup, který byl osloven, aby navrhl koncepci expozic,“ vyprávěla.

Při studiu materiálů zjistil, kde se tato socha nachází. Další předměty, které jsou v současné chvíli v klášterním kostele, věnovala římskokatolická církev městu. To zajistilo jejich restaurování. Ostatní pamětihodnosti jsou zapůjčeny v Muzeu Karlovy Vary a karlovarské galerii umění.

„Hledání dalšího ztraceného vybavení ale určitě není u konce. Stále doufáme, že se podaří najít například sochu sv. Jáchyma,“ řekla Eliška Failová.

Socha Mojžíše byla z Karlových Varů do Ostrova převezena počátkem května a po konzultaci s odborníky ji zaměstnanci kláštera uloží nedaleko místa, kde se nacházela původně. Lidé si ji prohlédnou ve druhé polovině června.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz