Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mattoni se vrací. Do Kyselky přijede vnuk slavného zakladatele lázní

  12:37aktualizováno  12:37
Rozvaliny lázeňských budov v Kyselce na Karlovarsku na konci září opět navštíví Američan Rudi Mattoni, jehož dědeček Heinrich lázně v roce 1867 založil. Původně chtěl přiletět až příští rok na v pořadí už druhé zahájení lázeňské sezóny. Ale nevydržel tak dlouho čekat.

Rudi Mattoni je pravnukem zakladatele lázní v Kyselce Heinricha Mattoniho. Rudi Mattoni je emeritním profesorem kalifornské univerzity. Jeho babičce Anně dříve patřil karlovarský Grandhotel Pupp, kde vznikla i tato fotografie. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Mattoniho uvítají v Karlových Varech zástupci Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) při jeho víkendové návštěvě 28. září.

"Chce se znovu podívat do Kyselky a projednat s námi kroky k její záchraně. Pan Mattoni si také přeje poznat místní lidi. Proto se pokusíme uspořádat setkání s občanskými sdruženími na Karlovarsku, jejichž členové jsou aktivní v kulturní oblasti," uvedl viceprezident asociace Martin J. Kadrman.

Rudi Mattoni v Kyselce

Poprvé po listopadu 1989 navštívil Rudi Mattoni Kyselku v roce 1991. "Tehdy byl stav relativně dobrý a odpovídal době. Pak jsem viděl Kyselku po šesti letech a její zmar byl obrovský. Zejména Ottova kolonáda, která bývala nádherná, je ve špatném stavu," sdělil Rudi Mattoni před besedou s občany v Kyselce v červnu 2012. "Komplex budov je možné obnovit. Jde jen o to, jestli je člověk pro věc dost zapálený," dodal.

Mattoni je emeritním profesorem kalifornské univerzity, entomologem, vydal mnoho publikací. Nedávno se přestěhoval do Argentiny, kde pracuje na projektu ochrany motýlů. V roce 1983 objevil už zaniklý druh motýla. "Jsem nadšený z toho, jak moc vám leží na srdci záchrana Kyselky. Musím přesvědčit své děti i vnuky, aby sem přijeli, viděli to místo a pochopili, jak obrovské a unikátní dílo po sobě jejich předek zanechal."

Myslím, že se spolu zase brzy uvidíme, řekl letos v červnu potomek slavného rodu. A nelhal. Přiletí už na konci září.

Dodal, že asociace mimo jiné oslovila občanské sdružení Za krásné Karlovarsko. Chce totiž návštěvě z New Yorku představit občany, kterým není lhostejný stav prostředí, v němž žijí. Zájemci o besedu mohou napsat na e-mail: prezidium@asorkd.cz.

Jako překvapení je pro Rudi Mattoniho připravená schůzka s občanem Kyselky Ferdinandem Hollym. Tento patriot zachránil při ničení archivu návštěvní knihu lázní Kyselka či portrét Heinricha Mattoniho.

Původně se Rudi Mattoni chystal přiletět do Kyselky na v pořadí druhé otevření lázeňské sezony v roce 2013.

"Jenže setkání s obyvateli Kyselky, které měl letos v červnu, jej tak nadchlo, že si řekl, že přijede ještě před zahájením sezony. Emoce z besedy v kinosále v Kyselce se v něm zřejmě rozležely," vysvětlil Martin J. Kadrman.

Zástupci asociace jsou přesvědčení, že kdyby Rudi Mattoni považoval osud bývalých lázní Kyselka za zpečetěný, tak by nevážil dlouhou až z New Yorku na vlastní náklady.

Stav památkově chráněných budov, jejíž vlastníky jsou společnosti Karlovarské minerální vody a R. I. S., nenechává podle asociace klidnou ani rodinu Knollů, jejíž členové žijí v Rakousku. S dcerou karlovarského purkmistra Knolla se totiž Heinrich Mattoni oženil.

"Knollovi nám také drží palce. Doufám, že přijmou pozvání na květen do Kyselky. Boj za záchranu Kyselky se tak přenese i do Rakouska," těší se s Martin J. Kadrman.

Asociace má i další plány. Někteří lídři politických stran se totiž ohánějí Kyselkou před volbami do krajského zastupitelstva. Politici dostanou v příštích dnech od asociace dopisy s dotazy, co konkrétně pro obnovu Kyselky udělají.

Z nečekané návštěvy Rudi Mattoniho má velkou radost Řek Ilias Michopulos z Prahy. V padesátých letech žil v Kyselce se sestrami v dětském domově, protože v Řecku byla občanská válka. Později patřil s historikem Stanislavem Burachovičem mezi první iniciátory petice Zachraňte Kyselku.

"Jsem rád, že se o Kyselce bude díky Rudi Mattonimu zase mluvit a celý problém památkově chráněných budov se tak ještě více zviditelní. Těžko přenáším přes srdce, když zbytečně chátrají místa, kde jsem prožil dětství," posteskl si.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Najdete na iDNES.cz