Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Musíme šetřit a budeme propouštět, zní z lázeňských domů

  11:54aktualizováno  11:54
Kvůli novým pravidlům pro úhrady lázeňské péče ze zdravotního pojištění se do Karlovarského kraje přijíždí léčit méně Čechů. Lázeňské domy proto už začaly šetřit. Budou muset propustit některé své zaměstnance.
Do Karlových Varů se jezdí léčit méně lidí.

Do Karlových Varů se jezdí léčit méně lidí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lázeňská zařízení v regionu, která patří mezi nejvýznamnější zaměstnavatele v Karlovarském kraji, se chystají na horší časy. Ministerstvo zdravotnictví totiž po patnácti letech změnilo pravidla pro úhrady lázeňské péče ze zdravotního pojištění zakotvené ve vyhlášce známé jako Indikační seznam.

Začala platit od října a ještě více prohloubí propady v objemech hrazené lázeňské péče. Ta kvůli tlaku pojišťoven a utahování opasků lidí klesla za poslední dva roky o 20 procent. Indikační seznam by mohl podle propočtů sebrat další třetinu.

Co se změnilo v lázních

od počátku října

Takzvaný indikační seznam, jenž určuje nemoci, se kterými má pacient nárok na plně hrazený pobyt, se od 1. října zásadně změnil. Nově tak zcela skončily edukační programy, které měly například naučit cukrovkáře, jak žít s touto nemocí. Nebo vysvětlit lidem, kterým hrozil infarkt, co jíst a jaký sport zvolit.

Podle nových pravidel skončila také léčba vysokého tlaku. Na plně hrazenou péči mají nárok jen lidé, kteří se dlouhodobě léčí s tlakem III. stupně a s cévními komplikacemi. Pokud budou chtít pobyt opakovat vícekrát, pojedou do lázní na příspěvkový pobyt, tedy hrazeny jim budou jen procedury.

Změny se dotknou i pacientů s neoperovanými artrózami nebo neurologickými bolestmi zad, kteří se do lázní dostali rok co rok na plně hrazené pobyty. Od října si takový komfort užijí jen jednou v životě, pak už budou moci vyjet jen jednou za dva roky, ještě k tomu v příspěvkovém režimu. Z 28 dní se pobyt u dospělých zkracuje na 21 dní.

U příspěvkové péče se délka pobytu také mění: pacient může do lázní nově vyjet i na 14 dní. Dosud byla minimální doba tři týdny. Takoví pacienti nedostávají na lázně neschopenku, pojišťovna jim nehradí stravu ani ubytování.

Propouštět proto musel třeba Jáchymov. Z vyhlášených radonových lázní kvůli úsporám státu a zdravotních pojišťoven tentokrát odejdou nejen sezonní pracovníci, ale i kmenoví zaměstnanci.

"Jáchymov patří k lázním s výrazným podílem tuzemských pojištěnců, takže se nás úsporná opatření dotknou víc než ostatních zařízení v kraji," konstatoval ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha, který je současně prezidentem Svazu léčebných lázní ČR.

Více než polovina omezení úhrad lázeňské péče dopadne na léčení onemocnění pohybového aparátu. Právě na něj se v Jáchymově specializují. Jak Eduard Bláha říká, lázně se připravily předem.

"Tým lidí jsme zeštíhlili na přelomu let 2011/2012. Zmenšujeme jej teď znovu o pracující důchodce nebo lidi, kteří mají pracovní smlouvu na dobu určitou."

Na přelomu loňského roku se Léčebné lázně Jáchymov rozloučily s padesátkou zaměstnanců z původních šesti set.

Přes letošní zimu zůstane doma dalších 30 až 40 lidí, pro něž firma práci nebude mít jako v minulých letech. Výpověď a odstupné dostane maximálně desítka zaměstnanců.

"Většinu dosavadních výpadků pojištěnců jsme dokázali nahrazovat cizinci. Je ale fakt, že na další skokový propad už tak rychle zareagovat nedokážeme," dodává Bláha.

Potěšující zprávu pro své zaměstnance má generální ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně Leo Novobilský. Příští rok se chystá přijmout 15 nových zaměstnanců. I přesto, že akciová společnost přišla jen letos na tržbách o 12 milionů korun.

Méně pacientů, lepší marketing

A to pravidla pro úhradu lázeňské péče platí jen něco přes dva měsíce. "Výpadky v počtu pacientů se pokusíme nahradit posílením marketingu," uvedl Leo Novobilský.

Akciová společnost Bohemia lázně má v Karlových Varech 350 lůžek a 15 apartmánů v sanatoriu Kriváň, hotelech Slovan a Concordia, a v dependanci Kolumbus.

"Budeme reagovat na změny v úhradách," oznámil stručně ředitel společnosti Jiří Sluka.

Předseda Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha se nediví, že ředitel Sluka nebyl sdílný. Lázně Bohemia jsou jediným lázeňským zařízením v Karlových Varech závislým především na českých pojištěncích. Pro ně je nyní léčení o týden kratší, do lázní už navíc nemohou jet pacienti dva roky po sobě.

Provozovatelé lázeňských komplexů očekávají, že kvůli tomu přijdou o třetinu klientů.

Ředitel Lázní Františkovy Lázně František Ciglanský se v srpnu pro média vyjádřil, že lázeňská zařízení ve Františkových Lázních očekávají vlivem vyhlášky až třicetiprocentní pokles příjmů.

Do hotelu Thermal přijíždí zhruba čtyři procenta tuzemských klientů, většina z nich jsou samoplátci.

"Takže naštěstí nemusíme jako jinde propouštět nebo omezovat provoz," konstatovala obchodní ředitelka hotelu Iva Hauptmannová. Thermal se chystá příští rok v březnu dobudovat balneoprovozy.

Eduard Bláha obecně zlepšování nabídky služeb považuje za dobrou věc. Investoři podle něj chápou, že rozhoduje kvalita. "Nezmění se tím ale objem poptávky, protože ostatní lázeňská zařízení také nespí," uvedl.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz