Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čekání na návrat sbírky zpříjemní kniha o někdejších obyvatelích Lokte

  13:30aktualizováno  13:30
Cenná umělecká sbírka se bude domů na hrad Loket vracet pomalu a postupně. Už teď si ale lidé mohou prohlédnout obrazy a portréty místních historicky známých i neznámých postav, které jsou součástí kolekce. O nich totiž pojednává nová kniha Zapomenuté tváře.

Anton Gris na reprodukci z knihy Zapomenuté tváře autorů Vladimíra Prokopa, Evy Smilkové a Lukáše Smoly. | foto: Repro: MAFRAMAFRA

Publikace Zapomenuté tváře pochází z dílny historiků a odborníků Vladimíra Prokopa, Lukáše Smoly a Evy Smilkové. Kniha právě vychází.

Pod mnoha portréty měšťanů v knize je poznámka - neznámý muž, neznámá žena. Lukáš Smola a spol. proto vyzvali čtenáře, aby pomohli zjistit, kdo na obrazech vlastně je. "Je docela možné, že v nich někdo pozná své předky nebo že mu bude tvář povědomá," píší v poznámce autoři.

Na hrad se vrátí vzácná sbírka

Sbírku založili loketští měšťané už koncem 18. století. Skromnou expozici si prohlédl i J. W. Goethe. Kolem roku 1882 vykrystalizoval muzejní spolek a poprvé se začalo vážně uvažovat o renesanci sbírky.

Rok 1902 je považován za datum vzniku muzea v Lokti. Ve 30. letech 20. století se muzeum díky mecenášům rozrůstalo nejvíce. Zlaté časy zažívalo pod vedením legendárního historika a památkáře Antona Gnirse.

Cennosti, které pocházejí většinou z 2. poloviny 19. a počátku 20. století, odvezli památkáři z hradu Loket v roce 1992. Tedy těsně před tím, než stát vrátil hrad městu. Od té doby se vlekly spory o vlastnictví sbírky.

Teprve nedávno se našel důkaz, že předměty patří městu. Jde o německy psaný seznam, který byl už považován za ztracený.

Historik Vladimír Prokop vidí velký význam sbírky spíše v regionálně historickém rozměru než v rozměru uměleckém. "Předměty se vážou k regionu. Sbírali je němečtí občané. Netroufám si odhadnout uměleckou hodnotu, některé věci mají obrovskou cenu a jiné téměř žádnou. Spíš je to vlastenecká záležitost."

Rozkradené cennosti

Podle Prokopa nedostane Loket sbírku v původním stavu už ani náhodou. Velmi jí uškodilo, když za totality střídala majitele - různé úřady a instituce. Byla okradena v 60. letech minulého století a pak znovu po roce 1989.

"V Lokti stále bydlí lidé, kteří mají spoustu věcí ze sbírek od 60. let doma. Nejde o jednu starou skříň, ale o mobiliář, porcelán, zbraně, knihy. Prý si každý bral, co chtěl. Je to už zřejmě promlčeno," myslí si Prokop.

Velkou kaňkou je nedávná krádež. Zmizela část věcí, jež ležely v depozitáři sokolovského muzea. Případ šetřila i policie, ale kauzu v roce 2007 odložila. Ani se přesně neví, kdy ke krádeži došlo. Podle policie někdy v letech 2003 až 2004. Na to, že cennosti chybí, se přišlo o rok později. Jisté je jen to, že zloděj se do depozitáře nevloupal násilím.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz