Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do lavic zasedne na Karlovarsku více prvňáků než v minulých letech

  18:11aktualizováno  18:11
Do prvních tříd letos nastupují děti silných ročníků. Poznají to hlavně v Karlových Varech, kde bude o čtvrtinu víc prvňáků než loni. Nebývalý zájem o první třídy oproti předchozím rokům mají budoucí žáci v Tuhnicích. Otvírat tady budou dvě třídy, v jedné z nich se sejde zřejmě až devětadvacet prvňáků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

"U zápisů jsem měl letos 68 dětí. Za ta léta je mi ovšem jasné, že to nebude konečné číslo a nastoupí jich 58," říká ředitel tuhnické základní školy Jan Poula. Rád by pro nové žáčky otevřel ještě jednu třídu, na to ale nezíská od ministerstva peníze. Proto si musel poradit jinak.

Situace v Sokolově a Chebu

O něco více dětí, které by měly nastoupit letos do prvních tříd, mají také v Chebu. Na počtu prvňáků se to však neprojeví. "Podle údajů ze zápisů se letos do základních škol hlásil obdobný počet dětí jako v roce 2011. Bez řádné omluvy se ale nedostavilo 71 dětí, z toho jsou více než čtyři desítky cizinců," říká Tomáš Ivanič z chebské radnice. Podle něj je pravděpodobné, že se rodiny dětí, které nepřišly k zápisu, odstěhovaly jinam.

Víc práce nečeká na učitele ani v Sokolově, kde oproti loňsku přijde do prvních tříd zhruba o dvacet dětí víc. Přesná čísla se však ředitelé škol dozvědí až 3. září. Podle lidí z odboru školství sokolovské radnice jsou mezi novými prvňáky také děti, které do Sokolova dojíždí. Každý rok je prý mezi nimi o základní školy v bývalém okresním městě velký zájem.

"Platí, že čím méně dětí má kantor ve třídě, tím je pro něj práce jednodušší. Prvňáci nejsou samostatní. Všechno se jim musí zpočátku předepisovat do notýsků, což děti ještě neumí a učitelům to přináší v případě takového počtu víc práce. Proto jsem do prvních tříd nasadil zkušené kantorky," popisuje.

Na nával prvňáků se letos připravovali také na Základní škole Konečná. Podle toho, co jim hlásili z mateřinek, byli připraveni až na 30 žáků v jedné třídě. Prognózy se ale nakonec nevyplnily.

"V jedné třídě budeme mít 23 až 24 dětí. I tak se ale jedná o znatelný nárůst, neboť průměr v předchozích letech byl 18 nebo 19 prvňáků," říká zástupce ředitele z Konečné Jiří Chmelík.

Podle údajů z karlovarské matriky se dá očekávat, že počty prvňáků v příštích dvou letech klesat příliš nebudou. Zatímco v roce 2005 přišlo na svět 377 dětí, o tři roky později jich bylo 492.

K nim se na základních školách přidávají ještě žáci, kteří se sice v krajském městě nenarodili, ale základní školu v něm absolvují.

"Ze statistik vyplývá, že největší nárůst bychom měli zažít právě letos. Očekáváme, že od roku 2015, kdy do prvních tříd půjdou děti narozené v roce 2009, by mohlo prvňáčků opět ubývat," odhaduje Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu.

Více dětí bude i v mateřských školách

Krajské město letos kromě prvňáků přivítá víc dětí také ve svých mateřských školách. Kvůli silným ročníkům letos radní otevírají novou mateřskou školu ve Staré Roli.

"Dá se ovšem očekávat, že počty dětí v mateřských školách začnou během dvou až tří let klesat," řekl karlovarský mluvčí.

Zatímco žáků na základních školách v Karlovarském kraji přibude, jiné to bude se školami středními. Ty si každý rok pohorší kvůli demografickému poklesu o stovky studentů. Současní prvňáci, kteří se řadí k silnějším ročníkům, se o ně začnou zajímat až v roce 2020, přičemž nastoupí v roce 2021. Někteří přitom už budou studenty gymnázií.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...

Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Další z rubriky

Vedro umí i prospět, v Karlovarském kraji po letech ubývá klíšťat

Ilustrační snímek

Populace klíšťat v Karlovarském kraji poprvé po deseti letech klesá. Může za to mimořádně teplé a suché počasí. Přesto...

Z kraje zmizí další telefonní budky. Zůstanou tam, kde je špatný signál

Telefonní budka na chebské pěší zóně v centru města zůstane.

Dvě desítky telefonních automatů zmizí do konce letošního roku z Karlovarského kraje. Společnost O2, která budky...

Majitelé kempů v regionu jsou spokojení. Skvělá sezona, tvrdí

Ilustrační snímek

Teplé počasí a chuť lidí cestovat se podepisuje pod skvělou sezonou kempů v regionu. Do kempů si vedle tuzemců postupně...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz