Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dotační úřad, jehož tři bývalé ředitele vyslýchá policie, bude mít šéfa

  8:03aktualizováno  8:03
Na politicky sebevražednou misi se zřejmě vydá předseda Spolku pro obnovu venkova Radan Večerka. Je vážným kandidátem na funkci ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad. Křeslo je to ale velmi horké. Všechny tři dosavadní ředitele obvinili kriminalisté z trestného činu kvůli machinacím.

Radan Večerka, předseda Spolku pro obnovu venkova, dočasně přijal funkci ředitele dotačního úřadu ROP Severozápad. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Dočasné vedení úřadu nabídl Večerkovi hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Úřad je bez šéfa a krajští politici se už před volbami do ničeho pouštět nechtějí.

Hrozí, že se o další tři měsíce prodlouží bezvládní a ještě stoupne nebezpečí, že Karlovarský a Ústecký kraj budou muset vracet 2,5 miliardy korun. "Pan Večerka má moji podporu, mohl by v celé věci velmi pomoci," řekl hejtman Novotný.

Večerka tvrdí, že ví, jak rozhýbat pozastavené dotace pro města, kraje, obce, neziskovky a firmy. Navrhuje, aby kraje bez řečí zaplatily za své problémové projekty jakousi pokutu a přestaly se vymlouvat.

Když předseda Spolku pro obnovu venkova a potenciální nový šéf dotačního úřadu mluví o problémových projektech, platí to v Karlovarském kraji také třeba pro stavbu střední školy ISŠTE v Sokolově či opravy silnic.

Vy byste se přihlásil i do řádného výběrového řízení?
Nedokážu říct, to bude za měsíc po krajských volbách. Kdo kde bude sedět, nikdo neví. Ale křeslo ředitele je horké. Všichni dosavadní ředitelé jsou trestně stíhaní.

Proč jste na tuhle sebevražednou misi kývl?
Jsem zástupce Spolku pro obnovu venkova v monitorovacím výboru ROP Severozápad. V poslední době za mnou přišla řada starostů, podnikatelů, zástupců neziskovek. Vyhráli soutěž, mají projekt, uskutečňují ho, platí ho ze svého nebo z úvěru a čekají, až přijde dotace z ROP.

Typickým příkladem je město Karlovy Vary a jeho bazén. Někteří už mají postaveno, dokonce i vše zkontrolováno evropskými auditory a měli by dostat zaplaceno z evropských zdrojů. Jenže proplácení je zastaveno. Ve vzduchu takhle visí projekty za čtvrt miliardy korun.

Starostové se dostali kvůli tomu do ohromných problémů. Vím o obci s třímilionovým ročním rozpočtem a s projektem za čtyři miliony předfinancovaným z úvěru. Může na ni přijít exekutor. Je třeba s tím něco udělat.

Jakou máte představu, že byste proplácení projektů zase rozhýbal?
V monitorovacím výboru jsem asi jediný, kdo navrhuje konkrétní řešení. Politici ve výboru regionální rady říkají, že situaci nezavinili oni, ale ministerstvo pro místní rozvoj, financí, auditoři. Zástupci státních orgánů oponují: Vy jste odpovědní za řízení programu. A pinkají si to zprava doleva.

Já se snažil říkat všem, aby brzdili, protože kraje uřídily ROP do průšvihu, ale stát umožnil nastavit celý systém. Odpovědnost podle mě nesou obě strany. Nezajímají mě jejich hádky, ale to, jak co nejrychleji obnovit proplácení.

Ale jak?
Jeden z ministerských úředníků mi navrhl, abychom připravili už zkontrolované projekty, za které dáme ruku do ohně. Ministerstvo pro místní rozvoj je proplatí, než se ROP zase rozběhne. Je to jedno z možných náhradních řešení. Musí se to udělat co nejrychleji. Jenže Úřad regionální rady ROP nefunguje, protože ho nikdo neřídí.

Jsou takové projekty, za které dáte ruku do ohně?
Valná většina z těch, které 'stojí', nemá problémy. Nebo má problémy jen běžné, ne v trestněprávním smyslu.

Do kdy výbor povedete a jaké jsou vaše představy o jeho další práci?
Já nastavuji vlastní krk do konce roku. Chtěl bych ROP zase rozhýbat a vím, jak na to. Ale co bude dál, to je hodně daleko.

Pokud nebude mít úřad kvůli volbám ředitele další dva nebo tři měsíce, co se stane?
Dosud byl úřad pod vlivem výboru složeného ze zástupců krajů. Výbor říká: Nic jsme neporušili. A celou dobu jen problémy omlouvá. To však je neudržitelná pozice. Z 90 procent se problém týká příspěvkových organizací krajů - nemocnic, silničářů. Kdyby nastalo krácení dotací, tak o ně přijdou tyto příspěvkovky, a tedy kraj.

Je třeba přístup změnit a převzít odpovědnost. Ne hledat výmluvy, ale zjistit, kdo co porušil a na základě toho udělat korekce. Tedy peníze buď vrátit, nebo je žadatel vůbec nedostane. To je nutné rozhýbat, zatím se to ale neděje. Nikdo jiný to za nás neudělá. A úřad to neudělá, když nemá hlavu.

Politici sedící ve výboru (po osmi z obou krajů) by vás mohli pověřit vedením úřadu v pátek.
Už minule se ale nesešli a myslím, že Ústečtí tentokrát opět nepřijedou. Nebudou si chtít komplikovat život, je před volbami. Nechával jsem jim vzkaz, že se mohou dopustit trestného činu, když nebudou konat. Možná že to pomůže.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...

Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

I školáci jsou dlužníky, z Karlovarského kraje jich mají nejvíc v Chodově

(ilustrační snímek)

Nezaplacený odpad, nevrácené knížky, jízda na černo, ale i nesplacený mobilní telefon. Kvůli těmto příčinám se mohou...

Muž obviněný z ubití štěněte se hájí: Pořád mě napadalo a kousalo

Mrtvé štěně leželo v příkopě u silnice na Chebsku.

Muž z Chebska obviněný z ubití psa se rozhodl promluvit. Hájí se tím, že zvíře bylo nezvladatelné a svého pána neustále...

Najdete na iDNES.cz