Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj chce nová auta, vyberou je i lidé, kteří v zastupitelstvu skončili

  9:23aktualizováno  9:23
Dosluhující radní Karlovarského kraje jmenovali do komise pro posuzování nabídek na připravovaný nákup nových aut pro úředníky i lidi, kteří už ze zastupitelstva vypadli. Na seznamu komise se za jejich jmény objevil výraz "občan kraje".

Kolona krajských aut s hejtmanským Audi v čele. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Stará krajská vláda žene kupředu soutěž na leasingový nákup osmnácti aut pro úředníky. Bez ohledu na to, že byly volby a složení zastupitelstva se proměnilo.

Na seznam se takto dostal i bývalý zastupitel Bohdan Havel z Alternativy. Sám už ovšem oznámil, že se jednání komise nezúčastní.

"Nechápu, proč chce krajský úřad výběr aut rozhodnout, než se sejde nově ustavené zastupitelstvo. To staré už neexistuje. Působí to dost podivně, tomu zvláštnímu shonu nerozumím," poznamenal Havel. Dosud působil jako předseda kontrolního výboru zastupitelstva.

Necítí už povinnost se na výběru nových služebních aut podílet, nezdá se mu to fér. Navíc by ho zaměstnavatel nemusel na jednání komise uvolnit.

Havlovi navíc připadá nákup nových vozidel jako mrhání penězi. Zvlášť v době, kdy by se kraj měl snažit ještě víc šetřit. "Mám pochyby o účelnosti a nezbytnosti zakázky. To jsou starší služební vozy v tak zoufalém stavu, že s nimi nemohou úředníci jezdit další třeba tři roky," ptá se Havel.

Krajský úřad argumentuje, že přes 70 procent jeho aut je starší pěti let a 30 procent starší deseti let. Průměrná spotřeba výrazně převyšuje 6,5 litru na sto kilometrů a počet ujetých kilometrů přesahuje 150 tisíc.

"Vzhledem k úsporným opatřením v krajském rozpočtu není možné stárnoucí vozový park jednorázově obměnit, protože by šlo o velkou investici. Z pohledu možných úspor i z pohledu bezpečnosti posádek musí kraj tento stav řešit," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Dodala, že jde o běžná referentská auta, tedy ne o vozy pro politiky. Pokračování soutěže po volbách i s 'občany' ve výběrové komisi považuje náměstek hejtmana pro dopravu Petr Navrátil za věc, kterou zákon nezakazuje.

"Jde pouze o čas. Kdybychom výběrové řízení organizovali po volbách znovu, tak ztratíme dalších pět nebo šest měsíců. Žádná čertovina v tom není. A jestli je, tak o ní nevím," řekl Navrátil.

Třináct nových aut dostane přímo krajský úřad, dalších pět pak jeho příspěvkové organizace. Každé bude vybaveno GPS pro přesný přehled o tom, kde se pohybuje.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz