Františkovy Lázně

Františkovy Lázně | foto: Martin Stolař, MAFRA

Čínská investice má pomoci i chátrajícím domům ve Františkových Lázních

  • 12
Čínská firma Yihai Group by chtěla proniknout do světoznámého lázeňského trojúhelníku. Má zálusk na Františkovy Lázně. Číňané zde chtějí ve spolupráci se společností Lázně Františkovy Lázně investovat 10 milionů eur, což je přibližně 270 milionů korun.

Ze strany čínských firem se jedná o první vlaštovku. „O něčem podobném v Karlovarském kraji nevím. Ale myslím si, že zájem čínských firem investovat do cestovního ruchu a lázeňství poroste,“ domnívá se Zdeněk Sysel, obchodní ředitel České - středoasijské smíšené obchodní komory.

Memorandum podepsali zástupci obou firem v rámci ekonomického fóra na pražském Žofíně při příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice.

Novinku potvrdil generální ředitel společnosti Lázně Františkovy Lázně Josef Ciglanský. Vyvrátil tak původní informaci, že se jedná o astronomických 100 milionů eur. Podle něj zřejmě došlo k chybě při přepisu.

„I tak je to významná suma,“ uvedl Ciglanský a upřesnil, že investice by měly jít do některých lázeňských nemovitostí, které jsou ve špatném stavu.

„Jedná se o komplex pěti až šesti domů ve Francouzské ulici. Ty domy jsme zatím nestihli opravit tak, aby odpovídaly evropským standardům. Nevyužíváme je,“ řekl Ciglanský. Dodal, že po rekonstrukci by domy opět sloužily pro lázeňství. Ubytovací kapacita by tak narostla až o 300 lůžek.

Zatím se jen vyjednává

„Zatím jsme ve fázi vyjednávání. Podepsali jsme s firmou memorandum, ke smlouvě je však ještě daleko,“ řekl Ciglanský.

Na otázku, zda do projektu půjdou lázně a čínská firma společně, nebo zda bude domy po opravě provozovat pouze čínská firma, odpověděl, že o všechny aspekty se v současnosti jedná.

Firma Yihai Group Limited

  • Společnost Yihai Group Limited je soukromá společnost, působící v Číně od roku 1990. Společnost založila podnikatelka a učitelka Linda Wong. Skupina Yihai podniká v oblasti nemovitostí, vzdělávání, správy majetku, fitness a lázeňství. Zaměstnává více než 1600 lidí.
  • Během posledních 20 let se společnost Yihai podílela například na realizaci řady developerských projektů v oblasti realit. Působí v řadě čínských měst, například v Pekingu, Šanghaji a dalších. Firma klade důraz na harmonický rozvoj i v oblasti stavebnictví, ekologii a kvalitní vzdělávání, a to v průběhu celého života.

Že by čínská investice přilákala do Františkových Lázní podstatně víc hostů z této asijské země, si Ciglanský nemyslí.

„Pravděpodobně někteří hosté z Číny přijedou, ale naše lázeňská léčba předpokládá, že klient zde zůstane dva až tři týdny. A na to oni nejsou zvyklí,“ dodal.

S tím souhlasí prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha.

„Číňané jsou zaměřeni spíš na takzvanou průjezdovou turistiku. V jednom hotelu se zdrží den či dva, a pak jedou dál. Naše lázně jsou ale postaveny na jiném principu. Především léčí a dávají zdraví. Lidé se zde ale musí nějaký čas zdržet. Větší počet čínských klientů by kladl nároky na jazykovou vybavenost personálu, také by bylo třeba brát zřetel na kulturní rozdíly,“ poznamenal.

Příliv čínského kapitálu vítá i město. „Pro Františkovy Lázně by byl silný partner lázní jednoznačně přínosem. A to se týká jak oprav domů, tak možného přílivu nových klientů,“ uvedl františkolázeňský místostarosta Jan Kuchař.

Možného budoucího partnera si společnost pečlivě prověřila. Podle Ciglanského je to solidní čínská firma, která už leccos vytvořila, má svou historii.

„Byli jsme osloveni čínskou stranou prostřednictvím našich osobních obchodních kontaktů. Objekty, které jsou mimo provoz, nabízíme na trhu již delší dobu,“ řekl Ciglanský.

Připustil, že jednání s čínskými partnery probíhají pomaleji, než bývá v Evropě zvykem. „Je to dáno i nutností překladu do čínštiny, ne všichni vládnou angličtinou. Naši partneři jsou ale velice zdvořilí a korektní,“ podotkl Ciglanský.

Tři místní společnosti působí na trhu koordinovaně

V současnosti ve městě působí v oblasti lázeňství společnosti Františkovy Lázně Imperial a.s., Lázně Františkovy Lázně a.s. a Františkovy Lázně Aquaforum a.s., která už více než deset let provozuje tamní bazénové centrum.

Firmy jsou ve skupině, což znamená, že mají společné obchodní oddělení a na trhu působí koordinovaně.

„Celkem máme v provozu zhruba 1 500 lůžek a zaměstnáváme kolem 600 zaměstnanců. Loňské výsledky ještě nejsou auditované, ale už nyní můžeme říci, že tržby se přiblížily k 600 milionům korun. Ročně u nás využívá lázeňskou léčebnou péči s použitím přírodních léčivých zdrojů něco kolem 35 tisíc návštěvníků. Přibližně polovina jich je z tuzemska. Zbytek převážně z nedalekého Německa,“ doplnil ředitel Ciglanský.