Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ochromené lázně v kraji si polepší. Na jásání to ale zatím nebude

  12:19aktualizováno  12:19
Jsme realisté. To, co se děje, je skvělé. Víc natahovat ruku jsme ani nechtěli. Takto komentuje chystané změny v lázeňství Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov.
Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament. (ilustrační snímek)

Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament. (ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Reaguje tak na středeční rozhodnutí vlády, která schválila změnu pravidel pro lázeňské pobyty hrazené ze zdravotního pojištění.

Mimo jiné to znamená, že pobyty se příští rok prodlouží opět na 28 dnů. Vláda tak svým rozhodnutím zrušila opatření exministra zdravotnictví Leoše Hegera, které dovedlo v Česku ke krachu dvoje lázně. Novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění teď musí ještě projednat parlament.

Lázeňskému regionu se nicméně zdá se blýská na lepší časy. Kvůli Hegerovým úsporným opatřením se lázně potýkaly s úbytkem takzvaných křížkových pacientů. Jejich pobyt v lázních se totiž zkrátil z 28 dnů na 21. Zařízení bojovala o přežití, musela šetřit a propouštět zaměstnance.

„Stávajících jedenadvacet dnů základní délky léčebného pobytu u vážně nemocných pacientů po operacích, úrazech a při těžkých chronických onemocněních - například oběhového, dýchacího nebo pohybového ústrojí - se od ledna 2015 prodlouží komplexní léčba na 28 dnů,“ potvrdilo ve své zprávě ministerstvo zdravotnictví. U dětí pak bude jak základní, tak opakovaný pobyt vždy 28 dnů.

Z rány uštědřené ministerstvem se i tak ale budou lázeňské organizace vzpamatovávat několik let.

„Z padesátiprocentního propadu se nám vrátí 17, možná 20 procent příjmů,“ komentoval situaci Eduard Bláha, prezident Svazu léčebných lázní ČR a ředitel Léčebných lázní Jáchymov.

V platnosti však zůstávají další dva pilíře, na nichž stála Hegerova úsporná opatření ve zdravotnictví. Vedle vyřazení některých diagnóz je podle Eduarda Bláhy pro lázně nejproblematičtější omezení opakování pobytů.

„Třeba pro Jáchymov je toto opatření klíčové,“ vysvětlil. „Jsme realisté. To, co se děje, je skvělé. Víc natahovat ruku jsme ani nechtěli,“ uvedl Bláha.

I s vyššími příjmy však bude lázeňským organizacím trvat roky, než se budou moci začít znovu rozvíjet. „Odhadoval bych to na tři roky. Tedy pokud nepřijde zase nějaká další rána,“ upřesnil prezident svazu.

V Jáchymově se potýkali s propadem 70 milionů

„Když ubývají tržby v řádu milionů korun, je to vždy znát,“ řekl Pavel Říha, finanční ředitel Léčebných lázní Mariánské Lázně. A to mají Mariánské Lázně výhodu v tom, že podíl klientely přes české pojišťovny patří k nejmenším v republice - činí pět až šest procent.

I tak ale Říha vyčíslil propad z let 2012 až 2013 na 26 milionů korun. „Vzpamatování se bude během na dlouhou trať. V tomto období jsme generovali ztrátu, kterou musíme zaplatit,“ podotkl finanční ředitel.

V Jáchymově byl ve stejném období propad ještě citelnější. Podle Eduarda Bláhy činil 70 milionů. Lázeňská organizace proto musela přistoupit k nepopulárnímu propouštění. „Od roku 2011 nás postupně opustilo 65 lidí. Dnes už jsme ale téměř na původním stavu zaměstnanců,“ konstatoval Bláha.

Jinde v republice ovšem Hegerovy zásahy způsobily daleko větší problémy, které ve dvou případech vedly až ke krachu lázeňských organizací. „Bylo to ve Velichovkách a Dolní Lipové,“ potvrdil Bláha. „A vzkřísit to, co jednou zaniklo, bude velice obtížné, spíš nemožné,“ dodal.Nejčtenější

Pavlína, Lenka, Ilona. Zmizely před 30 lety, jejich osud je záhadou

Pohřešují se od srpna 1988. Zleva: Pavlína Braunová, Lenka Mužíková, Ilona...

V srpnu 1988 se ztratily v ČSSR během tří dnů za nejasných okolností tři dívky. Jako první zmizela 6. srpna u Strakonic...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Opilý řidič vjel na staveniště, nehodu nepřežila spolujezdkyně

Při tragické dopravní nehodě zemřela třiapadesátiletá žena.

Tragická dopravní nehoda se stala v neděli po druhé hodině v noci. Řidič, který sedl za volant pod vlivem alkoholu,...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

BMW chce v chystaném areálu nabídnout atraktivní práci lidem z kraje

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Bude to jedna z největších investic zahraničních firem na poli výzkumu a vývoje v České republice. Automobilka BMW dál...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz