Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

  17:05aktualizováno  17:05
Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v panelovém domu u chebského nádraží v sousedství finančního úřadu. Důvodem je nárůst problémů s tamními obyvateli, jako jsou například rušení nočního klidu, vandalismus, drogy a záškoláctví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Viktor ChladMAFRA

Vyhláška, která zruší vyplácení doplatků ve dvou vchodech soukromého domu, se dotkne pouze nových nájemníků. Platit začne 22. března.

„Rozhodli jsme se k takovému kroku na základě šetření policie, strážníků a městského odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Konkrétně na adrese Hálkova 28 a 30 máme obrovské problémy se záškoláctvím,“ přiblížila chebská místostarostka Eva Horná důvody, které vedly k omezení výplaty dávek.

Podle starosty Zdeňka Hrkala je na těchto dvou adresách evidováno 20 procent všech sociopatologických jevů ve městě. Zatím jde o první oblast, kde chce město takto působit na skladbu nájemníků.

 „V dalších lokalitách prozatím nebudeme opatření uplatňovat. Nechali jsme si ale zpracovat mapu, abychom věděli, kde ještě se problémy objevují. Kupodivu to nejsou okrajová sídliště, ale samotný střed města, například v okolí pěší zóny,“ uvedla Horná s tím, že město v současné době vyplácí celkem osmadevadesát doplatků na bydlení. Do problémové Hálkovy ulice jich míří čtrnáct.

Města zastavením doplatku tlačí na nepřizpůsobivé

Dům v současné době patří soukromé společnosti, která jej využívá jako ubytovnu. V minulosti jej užívaly České dráhy. Poté zde nějaký čas sídlila chebská pobočka finančního úřadu, která se ale přestěhovala do nově postavených prostor. Dům zůstal prázdný a dráhy jej přibližně před osmi lety nabídly k prodeji.

Od zastavení vyplácení doplatku na bydlení si města slibují, že zapůsobí na nepřizpůsobivé obyvatele, na jejich chování a dodržování pravidel. Hlavně tím ale řeší takzvaný obchod s chudobou. Majitelé totiž často nabízejí byty za přemrštěné nájemné. Stát a města poté obyvatelům bytů na nájem přispívají.

Příspěvek na bydlení města omezit nemohou, protože jde o nárokovou dávku státní sociální podpory. Nově tedy využívají možnost omezit vyplácení doplatku na bydlení. Vyhláška ale nemá zpětnou platnost, a tak se bude týkat až nových nájemníků.

„Pro ty, kteří tam v současné době bydlí, se nic nemění. Ale pro ty, kteří se přistěhují nebo jen dostanou novou smlouvu, tam už ta vyhláška platit bude,“ potvrdil starosta Hrkal.Nejčtenější

Důl Svornost nabízí výlet k pramenům vody, která napršela v době mamutů

Jáchymovský důl Svornost, exkurze na 12. patře, 500 metrů pod zemí. Průvodce...

Pětkrát zazvonit v těžní kleci a začíná pouť do hlubin země i minulosti. Cesta do pětisetmetrové hloubky, kde se...

VIDEO: Pivo či dvě k plavbě patří, shodnou se vodáci. Kontrolou prošli

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři.

Většina táborníků ještě dospávala, když se dopoledne v kempu Hubertus objevila hlídka ostrovských policistů. Jedním z...Porvali se psi i jejich majitelky. Seniorka utrpěla otřes mozku

Ilustrační snímek

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili policisté agresorku, která na Sokolovsku při venčení svého psa zaútočila na...

Voda byla v pořádku. Příčina nevolnosti lidí na festivalu je dál nejasná

Potíže postihly lidi u několika stánků, je mezi nimi i Becher Bar u hotelu...

Hygienici ani po týdnu nezjistili, proč čtyři desítky zaměstnanců stánků v těsném sousedství hotelu Thermal postihly v...

Kolabujícího řidiče zachránilo, že se vřítil na policejní parkoviště

Služebna Policie ČR

Muže v Karlových Varech, kterého za volantem přemohla nevolnost, zachránilo, že se s autem vřítil na parkoviště před...

Další z rubriky

Zastupitel slíbené sportoviště nepostavil, prodej pozemku prověří policie

V roce 2007 se loketský zastupitel Patrik Stangar zavázal, že na pozemku, který...

Prodejem městského pozemku loketskému zastupiteli se bude zabývat policie. Padlo kvůli němu trestní oznámení. Místo,...

Hotel Thermal bude provozovat zkušená firma, oznámila ministryně

Karlovarský hotel Thermal.

Provozovatelem karlovarského Lázeňského hotelu Thermal by měla být po chystané rekonstrukci zkušená společnost z...

Ortoped opravuje pacienty jako řemeslník, říká lékař Marek Kalenda

Marek Kalenda

Lékaři na ortopedii jednodenní péče v Nemocnici Ostrov mají za sebou kus práce. Neuběhlo ani půl roku a zvládli tisíc...

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz