Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

  17:05aktualizováno  17:05
Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v panelovém domu u chebského nádraží v sousedství finančního úřadu. Důvodem je nárůst problémů s tamními obyvateli, jako jsou například rušení nočního klidu, vandalismus, drogy a záškoláctví.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Viktor ChladMAFRA

Vyhláška, která zruší vyplácení doplatků ve dvou vchodech soukromého domu, se dotkne pouze nových nájemníků. Platit začne 22. března.

„Rozhodli jsme se k takovému kroku na základě šetření policie, strážníků a městského odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Konkrétně na adrese Hálkova 28 a 30 máme obrovské problémy se záškoláctvím,“ přiblížila chebská místostarostka Eva Horná důvody, které vedly k omezení výplaty dávek.

Podle starosty Zdeňka Hrkala je na těchto dvou adresách evidováno 20 procent všech sociopatologických jevů ve městě. Zatím jde o první oblast, kde chce město takto působit na skladbu nájemníků.

 „V dalších lokalitách prozatím nebudeme opatření uplatňovat. Nechali jsme si ale zpracovat mapu, abychom věděli, kde ještě se problémy objevují. Kupodivu to nejsou okrajová sídliště, ale samotný střed města, například v okolí pěší zóny,“ uvedla Horná s tím, že město v současné době vyplácí celkem osmadevadesát doplatků na bydlení. Do problémové Hálkovy ulice jich míří čtrnáct.

Města zastavením doplatku tlačí na nepřizpůsobivé

Dům v současné době patří soukromé společnosti, která jej využívá jako ubytovnu. V minulosti jej užívaly České dráhy. Poté zde nějaký čas sídlila chebská pobočka finančního úřadu, která se ale přestěhovala do nově postavených prostor. Dům zůstal prázdný a dráhy jej přibližně před osmi lety nabídly k prodeji.

Od zastavení vyplácení doplatku na bydlení si města slibují, že zapůsobí na nepřizpůsobivé obyvatele, na jejich chování a dodržování pravidel. Hlavně tím ale řeší takzvaný obchod s chudobou. Majitelé totiž často nabízejí byty za přemrštěné nájemné. Stát a města poté obyvatelům bytů na nájem přispívají.

Příspěvek na bydlení města omezit nemohou, protože jde o nárokovou dávku státní sociální podpory. Nově tedy využívají možnost omezit vyplácení doplatku na bydlení. Vyhláška ale nemá zpětnou platnost, a tak se bude týkat až nových nájemníků.

„Pro ty, kteří tam v současné době bydlí, se nic nemění. Ale pro ty, kteří se přistěhují nebo jen dostanou novou smlouvu, tam už ta vyhláška platit bude,“ potvrdil starosta Hrkal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Karlovarský kraj:

Volby do senátu

V Karlovarském kraji letos probíhají volby do Senátu PČR v obvodu 2 - Sokolov. Kandidují: Miroslav Balatka, Jiří Korbel, Petr Nimrichter, Renata Oulehlová, Jan Picka, Stanislav Pochman, Jan Teplík, Eva Valjentová a Josef Zickler.Nejčtenější

Taxikář zachránil seniorům úspory, které měl odvézt podvodníkovi

Ilustrační snímek

Zřejmě celoživotní úspory zachránil seniorům na Sokolovsku všímavý taxikář. Toho pro peníze poslal podvodník, který se...

V Krušných horách vznikne obří areál, nabídne třicet kilometrů sjezdovek

Klínovecká sjezdovka Dámská

Obrovské zimní středisko vzniká v Krušných horách. Může za to chystané propojení skiareálu na Klínovci se sousedním...Odsun, JZD a 90. léta dovedly statek ke zkáze. Zachránili ho Dvořákovi

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako...

Statek v Salajně v Karlovarském kraji, který pochází z roku 1802, sloužil jako zemědělská usedlost k...

Vyšší plat donutí i vzdělané lidi natáhnout montérky a zmizet za hranice

Ilustrační snímek

Především vyšší mzda, na kterou dosáhnou zaměstnanci v sousední zemi, a blízkost hranic. Ale také zadluženost Čechů a...

Moje práce mě posouvá dál, říká kandidát na titul Nej sestřička

Jiří Medek pracuje na chirurgické JIP Karlovarské krajské nemocnice a v...

Usměvavý, pozitivní, příjemný a skromný člověk. Takový je Jiří Medek, který už třináct let pracuje jako zdravotní...

Další z rubriky

Kouř z požáru skládky na Sokolovsku viděli a cítili i řidiči na D6

Požár skládky komunálního odpadu v Tisové na Sokolovsku.

Požár odpadu zaměstnal od brzkého rána hasiče na Sokolovsku. Kouř viděli i cítili řidiči z nedaleké dálnice D6. S ohněm...

VIDEO: Policie chytila bytaře, ukradené věci si zrovna dával do auta

Policie chytila bytaře z Karlovarského kraje

Karlovarští kriminalisté dopadli postrach majitelů bytů. Zloděj půl roku vykrádal byty v celém Karlovarském kraji....

Rychlou přepravu po Karlových Varech umožní od dubna sdílená kola

Růžových jízdních kol ke sdílení je v Ostravě sto osmdesát. A má jich přibývat.

Karlovy Vary mají připravený pilotní projekt sdílení kol. Tzv. bikesharing by měl začít fungovat společně se začátkem...

Najdete na iDNES.cz