Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radní ve Varech otevírají cestu ke stavbě diskutovaného terminálu

  8:52aktualizováno  8:52
O krok blíže ke stavbě dopravního terminálu za stovky milionů jsou Karlovy Vary. Diskutované dílo míří na územní plán města, který s jeho vznikem bude počítat. Radní doporučili dokument ještě dopracovat a zároveň jmenovali pracovní skupinu čtyř úředníků, kteří se o územní plán pro terminál postarají.

Tak by měl podle představ autorů studie vypadat nový karlovarský dopravní uzel. | foto: Studio Hangár

Primátorův náměstek pro majetek Michal Riško zmínil, že se město kvůli stavbě terminálu neobejde bez řady povolení. Plánovaná stavba se má totiž nacházet v ochranném pásmu karlovarských pramenů.

Jedno z povolení musí vydat také Český inspektorát lázní a zřídel, který je součástí ministerstva zdravotnictví. „Bez tohoto požehnání nemůžeme pokračovat, podobných věcí je ale spousta,“ řekl Michal Riško.

Odborníci z inspektorátu už se s vedením radnice sešli a chystají svou vlastní studii. Na tu bude vedení města čekat. Podle primátorova náměstka pro kulturu Jiřího Klsáka je otázkou měsíců, než se Karlovy Vary s terminálem posunou do fáze takzvaného stavebního řízení.

„Musí to být samozřejmě v určité časové lhůtě, protože končí také možnost čerpání dotací,“ zmínil.

Pro náměstka Klsáka je v případě terminálu nejdůležitější otázkou ochrana pramenů a urbanismus. Plánovaná stavba je podle něj na hranici obojího.

„Dokud neuslyším jednoznačný názor odborníků, nebudu v zásadě proti. V okamžiku, kdy se objeví jejich stanoviska, budou pro mě zásadní. Myslím si, že zásadní by měly být pro každého z nás. Pro Karlovy Vary je nejdůležitější ochrana minerálních pramenů a případný vstup do UNESCO,“ uvedl.

Proti stavbě terminálu vystoupila řada odborníků

Proti stavbě terminálu už vystoupila řada architektů, dopravních inženýrů, hydrogeologů i obyvatel a podnikatelů z centra města.

„Je skvělé, pokud dnes lidé překonávají strach a obavy z negativních dopadů ze strany funkcionářů a magistrátu, protože řešení veřejné dopravy v centru města není jepičím projektem v časovém horizontu volebního období vládnoucí koalice, ale projektem s negativními dopady na desítky let,“ uvedl opoziční zastupitel Jiří Kotek.

Vedení radnice zatím kvůli stavbě přišlo několik dopisů psaných odborníky. Podle Jiřího Klsáka radnice všem odpověděla v tom duchu, že město má na terminál jistý názor a snaží se všechny námitky vypořádat v souladu se zákonem.

„Jako útok celé odborné veřejnosti bych to nevnímal. Že terminál rozděluje město na několik táborů, to je pravda. Jde o obrovskou stavbu, diskuze o tom, zda bude nejlepší, bude vždycky. A to je dobře,“ řekl Michal Riško.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Najdete na iDNES.cz