Dopravní značky upozorní na neudržované silnice v horách česky i německy

  8:29aktualizováno  8:29
Nové dopravní značky nachystali krajští silničáři před blížící se zimou v Krušných horách. Jsou dvojjazyčné a české i německé řidiče upozorní na neudržované úseky. Zabránit mají tomu, aby auta v horách zapadla.

Nové výstražné značky s dvojjazyčnou doplňkovou tabulkou instalovali krajští silničáři na krušnohorské silnice. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nových dvojjazyčných značek je osm. Varovat budou řidiče před neudržovanými úseky silnic spojujících Hřebečnou a Ryžovnu, Nové Hamry s Horní Blatnou, Potůčky s Ryžovnou a Horní Blatnou s Ryžovnou. Značky tam v minulosti sice byly, teď jsou ale větší a mají reflexní podklad, aby je nikdo nepřehlédl.

„K tomuto řešení jsme přistoupili proto, aby si řidiči takzvaného svislého dopravního značení více všimli. Řidiče většinou vede navigace a oni slepě na tyto silnice zajíždějí. Reflexní značení by mělo řidiče ještě více upozornit na skutečnost, že silnice se v zimě neudržují,“ vysvětlil Jan Lichtneger, ředitel Krajské správy a údržby silnic Karlovarského kraje.

Připomněl, že v minulých letech řidiči velmi často toto upozornění nerespektovali a zapadli v horských úsecích, kde je potom musela zachraňovat Horská služba.

Krajští silničáři jsou podle Jana Lichtnegera další značky schopni doplnit i na dalších případných úsecích silnic. Každé instalaci ale předchází schvalování ze strany policie a poté příslušného silničního správního úřadu, který rozhodnutí vydává.

O zimní údržbu žádají už několik let

Krajský úřad kvůli zimní údržbě oslovuje všechny obce v regionu. Letos se opět největší debata týkala spojnice Nových Hamrů a Horní Blatné. Jejich zástupci žádají kraj o údržbu této silnice už řadu let. A to právě kvůli řidičům, kteří tam v zimě uváznou.

Aby na ni mohla vjíždět technika, kraj ji nejdříve musí opravit, to je ale potíž. Problematická je asi 1,5kilometrová část, která by se měla opravy dočkat v příštím roce.

„Na posledním zastupitelstvu jsme opět odsouhlasili žádost, aby se cesta v zimě protahovala. Informace o tom, že se připravuje projektová dokumentace, se nám dostala a můžu říct, že jsem tam viděl i nějaké geodety, takže se na tom opravdu pracuje,“ uvedl starosta Nových Hamrů Jaroslav Bradáč.

Když řidič na této cestě zapadne, traktorem ho vysvobodí buď Novohamerští, nebo Blatenští. Záleží na tom, kteří z nich to k němu mají zrovna blíž. „Doufám, že tohle bude poslední zima, kdy budeme auta tahat. Byli bychom moc rádi,“ podotkl Jaroslav Bradáč.

V uplynulé zimě se podle něj situace o něco zlepšila, a to kvůli popadaným stromům po podzimní vichřici. Ty vytvořily autům přirozené zábrany.

Krušné hory se dočkají i dalších novinek

Podle krajského náměstka pro dopravu Martina Hurajčíka se možná Krušné hory v budoucnu dočkají i dalších novinek.

„Kromě cizojazyčných cedulí, které jsou podle mého názoru v našem příhraničí nutné, určitě zvažujeme další opatření. Je to nicméně běh na delší trať,“ uvedl.

Inspirací je podle něj Itálie, Rakousko a Německo, kde lze v horských oblastech úplně uzavřít nesjízdnou silnici, anebo časově omezit vjezd tak, aby nejprve projelo auto údržby a až poté další řidiči.

„Není to úplně jednoduché, protože v České republice na to nejsme ještě zvyklí, ale návštěvnost hor je vysoká a musíme s tím něco udělat,“ doplnil Martin Hurajčík.

Nejčtenější

VIDEO: Motorkář zběsile ujížděl policistům, setřásl je na cyklostezce

Kamera natočila jízdu motorkáře v Sokolově

Sokolovští policisté hledají motorkáře, který jim zběsile ujížděl městem. Muž na stroji bez registrační značky a světel...

Umírající chce podle duchovního slyšet jen pár základních vět

Otec Vít Metoděj Kout na věži chrámu svaté Olgy, který prochází náročnou...

Důležité je vědět, že jsem pro blízkého před smrtí udělal vše, a pak se stačí jednoduše rozloučit: Děkuji, dovoluji ti...

Ženy opět oblékly na zimu Františka, dostal háčkovanou čepici i šálu

Zima už legendárního Františka nepřekvapí. Od nadšenců z františkolázeňské...

Ve Františkových Lázních už čtyři roky na zimu oblékají symbol města. Socha malého chlapce s rybou, který sedí obkročmo...

Fenomén Chodosák. Panáček s tělem z barelu slaví velký návrat

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, ukazuje znovuzrozeného...

Má místo těla barel, na krku pneumatiku, boty z kanystrů a ruce z gumových profilů. Jmenuje se Chodosák, slouží jako...

Počasí zradilo čerstvou řidičku, na mostě nabourala svodidla i zábradlí

Řidička nabourala na mostě v Sokolově do svodidel i zábradlí.

Jízdu na mokré silnici nezvládla mladá řidička s čerstvým řidičákem. Devatenáctiletá dívka dostala na mostě smyk a...

Další z rubriky

Ostrov má neuvolněného starostu. Město si to nezaslouží, říká opozice

Město Ostrov leží mezi lázeňskými Karlovými Vary a krušnohorskými lyžařskými...

S neuvolněným starostou vstupuje do dalšího čtyřletého volebního období radnice v Ostrově na Karlovarsku. Její...

Pacienti marně hledají praktické lékaře, v kraji nejvíc chybí na Chebsku

Ilustrační snímek

V Karlovarském kraji je nedostatek praktických lékařů. Vzhledem k tomu, že jejich věk je v průměru zhruba 58 let, snaží...

Fotit události v roce 1989 mělo příchuť zakázaného ovoce, říká fotograf

Fotograf David Kurc dokumentoval vypůjčeným fotoaparátem život v 80. letech i...

Na konci 80. let minulého století David Kurc z Mariánských Lázní nepředpokládal, že se z jeho koníčku – fotografování,...

Najdete na iDNES.cz