Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát má peníze na dokončení obchvatu, který uleví ulicím v Sokolově

  9:24aktualizováno  9:24
Končí nejistota, jestli stát najde dost peněz na dostavbu západního obchvatu Sokolova. Ministerstvo financí už připravuje vypsání výběrového řízení na stavitele posledního úseku silnice, která obkrouží město a odvede z jeho ulic tranzitní dopravu.

Most přes řeku Ohři bude součástí obchvatu Sokolova, který má být hotový v roce 2016. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Tato třetí etapa vyjde zhruba na 220 milionů korun a financována bude z toho, co zbylo ve fondu na zahlazování následků po dolování.

Dokončení obchvatu Sokolova schválila na konci prosince komise, která o státních ekologických investicích rozhoduje. Když všechno půjde hladce, tak do konce roku podepíše vítězná firma smlouvu a zahájí stavební práce.

"Na konci roku 2016 by měl být obchvat zprovozněn celý a řidiči projedou Sokolovem z Kraslické ulice ke gymnáziu bez zdržení a kolon za pouhé dvě minuty," řekl náměstek hejtmana a sokolovský radní Miloslav Čermák. Seděl v meziresortní komisi, jež projekt schválila.

Silnici ze Sokolova do Citic překlene most

Třetí úsek silnice bude dlouhý zhruba 600 metrů a propojí dva, které se už od roku 2012 budují. Poslední část trasy se jeví jako technicky nejsložitější, protože zhruba polovina povede po mostní estakádě.

"Most dlouhý přes tři sta metrů překlene silnici ze Sokolova na Citice, říčku Svatavu a dvě železnice Sokolov - Kraslice a Sokolov - Cheb. Obchvat odkloní dopravu z centra Sokolova i sousedního městyse Svatava a přinese i silniční napojení budoucí rekreační zóny napouštěného jezera Medard," zmínil technický náměstek Krajské správy a údržby silnic Petr Šťovíček.

Správa zařizovala projektovou dokumentaci k nové silnici.

Celý západní obchvat začíná za gymnáziem v Chebské ulici, vede přes zalesněnou výsypku, překročí po mostě Ohři, Jižní lom, silnici na Citice, dvě železnice, říčku Svatava a napojí se mimoúrovňovou křižovatkou na severní část obchvatu v Kraslické ulici.

První dvě etapy byly vysoutěženy za 147 a 153 milionů korun a staví je firmy Eurovia a sdružení VHS a IBL CZ.

Stavbě překážel rodinný dům

Stavbě posledního úseku překážel rodinný dům manželů Trojanových. Stavební úřad v Sokolově se ho tři roky pokoušel vyvlastnit.

Zatímco úředníci měli v rukou odhad ceny nemovitosti znějící na 2,35 milionu korun, Trojanovi si nechali zpracovat vlastní posudek na 4,7 milionu.

Krajští a městští politici začali být nervozní, obávali se, že kvůli rodinnému domu se nepovede obchvat dostavět.

Nakonec loni zorganizovali neobvyklou "záchrannou" akci a vyšli Trojanovým vstříc. Kraj zaplatil 2,35 milionu a 2,65 milionu dodalo město.

"Nikdo z nás není nadšen z toho, že vycházíme vstříc spekulantům. Ale jinak by se nedal rozestavěný obchvat dokončit a řidiči by si ťukali na čelo," poznamenal tehdy Karel Jakobec, místostarosta Sokolova.

Ke sporu s Trojanovými přitom nemuselo dojít. Krajská správa a údržba silnic, která projektovou dokumentaci k obchvatu připravovala, zaspala. Petr Trojan totiž koupil dům v dražbě, aniž by si toho silničáři všimli.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz