Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prachař slíbil urychlit dostavbu R6, může dojít i na vyvlastňování

  15:38aktualizováno  15:38
Zástupci ministerstva dopravy a Karlovarského kraje se snaží urychlit dostavbu čtyřproudové silnice R6 do Prahy, která by podle současné vize měla být hotová až v roce 2030. Rádi by to stihli dříve.

Nájezd na mimoúrovňovou křižovatku z Hostivice na rychlostní silnici R6 | foto: Vítězslav Bureš, iDNES.cz

Karlovarský kraj kvůli strategické komunikaci v úterý navštívil ministr dopravy Antonín Prachař.

Potvrdil, že do konce roku 2016 chce mít všechna nezbytná povolení, aby se mohli stavbaři pustit do úseku R6 mezi Novým Strašecím a Řevničovem, jeho obchvatu a obchvatu Lubence.

„Nedokážu říct, kdy skutečně vyjede první bagr na stavbu, protože proti stavebnímu povolení se mohou lidé i odvolat. Je to ale ke škodě občanů, kteří jsou zatíženi nadměrnou dopravou. Každý musí zvážit, kam až je schopný zajít,“ uvedl.

V současné době se staví jeden z plánovaných úseků, a to mezi Bošovem a Lubencem. Ten by měl hotový za rok. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které má přípravu celé R6 na starost, podle šéfa karlovarské správy Lukáše Hnízdila pokročilo i s výkupem pozemků. Nejvíc v případě tří úseků, které by mohly začít růst za dva roky.

„U nich jsme nejdále co se týče inženýrské a projektové připravenosti staveb. Nicméně padly termíny zahájení 2016, ale alfa a omega jsou výkupy pozemků, které musejí být do té doby vypořádané,“ upozornil.

ŘSD přitom naráží na nemilé překážky, kterými jsou například spekulanti, kteří chtějí za parcely vyšší cenu. „Čím více postupujeme, tím více se i dostáváme k těm problematickým,“ podotkl.

Varování na R6 před zimou

Ředitelství silnic a dálnic vydalo v pondělí kvůli výstavbě R6 upozornění pro řidiče, které varuje před možnými problémy objízdné trasy mezi Bošovem a Libkovicemi. Ta má spád až 6,5 procenta a je tak obtížná pro řidiče kamionů a nákladních aut. ŘSD dopravcům doporučuje, aby vzhledem k blížící se zimě raději využili silnici I/21 od Chebu ve směru na Plzeň a dále po D5 na Prahu.

Ředitel úseku pro strategický rozvoj a koncepce ŘSD Tomáš Čížek nevyloučil, že nakonec kvůli stavbě R6 dojde i vyvlastňování některých důležitých pozemků. Pokud ale všechno dobře dopadne, je podle Antonína Prachaře ministerstvo připravené uvolnit na dostavbu R6 peníze.

V takovém případě by její tři plánované úseky mohly být hotové v roce 2020 nebo o rok později. Na ně by pak až do roku 2030 navazovaly další.

Hejtman i starostové cítí šanci

„S tímto termínem příliš spokojený nejsem, ale děláme maximum proto, abychom dotlačili ministerstvo i ŘSD k urychlení celé záležitosti. Myslím, že tentokrát jsou dveře pootevřené. Chceme, aby byla silnice R6 směrem do Prahy, ale i do Německa dostavěná co nejdříve,“ řekl hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Snahu ministerstva a kraje vítají starostové obcí a měst, která po trase leží. Například starosta Řevničova Jiří Petráček říká, že termín 2016 je pro obec obrovským úspěchem.

„Aby člověk pochopil, musel by u nás bydlet a vyzkoušet si třeba přejít silnici k autobusové zastávce,“ uvedl. Od obchvatu si slibuje, že se doprava v obci konečně zklidní a lidé si oddechnou.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Policie v kraji shání přes sto lidí, láká je na náborový příspěvek

Ilustrační snímek

Přijď a staň se policistou na zkoušku. Tak krajská policie láká zájemce na přijímací testy nanečisto. Novým posilám...

Najdete na iDNES.cz