Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobrovolní hasiči si přilepší. Jejich výbava už dotahuje profesionály

  9:04aktualizováno  9:04
Dobrovolní hasiči v Karlovarském kraji dostanou rekordní dotaci od státu a kraje. Částka přesáhne dvacet milionů korun, což je téměř čtyřikrát vyšší příspěvek než v minulých letech.

Při nedávném požáru diskotéky Calypso v Březové u Karlových Varů zasahovali i dobrovolní hasiči. | foto: HZS Karlovarského kraje

Na rekordní dotace dosáhli i dobrovolní hasiči z Bečova nad Teplou, kteří si díky penězům od kraje, státu a města pořídili novou cisternovou stříkačku. Ta nahradila téměř 27 let starou liazku.

„U nás u sboru sloužila okolo sedmi let, ale právě její stáří nám činilo potíže. Díky svépomoci jsme ji udržovali ve funkčním stavu. I přesto jsme s ní zasahovali za těch sedm let u téměř pěti set výjezdů,“ uvedl starosta dobrovolných hasičů Miroslav Nepraš.

Na co hasiči použijí peníze

Jen na věcné vybavení je určena částka 4,5 milionu.

Tedy například na zásahové přilby a obleky, dýchací přístroje, rukavice, motorové pily, ponorná čerpadla, opasky, obuv, žebříky, pneumatiky či nosítka.

Zdroj: Karlovarský kraj

Vysloužilá liazka ale nepůjde do starého železa. V současné době se jedná o tom, že by vůz převzala některá z jednotek, jež nedisponuje žádným hasičským autem.

Nová tatrovka stála přibližně 5,2 milionů korun. Dvěma a půl miliony přispělo ministerstvo vnitra, milion přidal Karlovarský kraj a zbytek padl z městského rozpočtu.

Nové vozidlo se u bečovských hasičů v garáži skoro neohřálo a už mělo ostrý výjezd.

„Jen pár dní po převzetí jsme v něm vyjížděli k požáru diskotéky Calypso na Březové,“ potvrdil Nepraš. K zásahu vyjelo devět hasičských jednotek, z toho šest dobrovolných.

„Bylo velmi příjemné slyšet od náměstka krajských hasičů Oldřicha Volfa, který byl na místě požáru, že nerozeznal podle vybavení a vozidel dobrovolné hasiče od profesionálních. Už se to začíná blížit tomu, že rozdíly ve vybavení se zmenšují,“ řekl krajský radní Josef Hora.

Kraj se snaží napravit „dluhy“ z minulosti

Karlovarský kraj ze svého uvolnil 13,9 milionů korun, zbytek dodal stát. Nejvíce peněz padne na nákup nových dopravních automobilů, a to pro 16 dobrovolných sborů. Dalších 4,5 milionu korun bude určeno na věcné vybavení 50 jednotek.

„Oni chrání nás, my musíme chránit je. Peníze jsou především pro ochranné pomůcky,“ komentoval rekordní dotaci náměstek hejtmana Jakub Pánik.

Kraj se podle slov radního Hory snaží napravit dluhy z minulosti.

„Myslím to v uvozovkách. Nikdo nikomu nic nedluží, ale je třeba říct, že oproti jiným krajům se ten náš v minulosti stavěl k dobrovolným hasičům macešsky. V minulých letech vznikly požadavky, které nebyly dříve vyslyšeny,“ zdůvodnil Hora výši letošní dotace.

V minulosti kraj na dobrovolníky přispíval částkou okolo pěti milionů korun ročně.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Sokolov dá do nových parkovacích míst na sídlišti miliony korun

Sokolovsko, 4.5.2012, město Sokolov sídliště Michal a jezero Michal

Motoristům ze sídliště Michal v Sokolově se uleví. Město nechá v šesti lokalitách vybudovat nová parkovací místa a už...

Bývalý likvidátor Horký dostal za tunelování „byťáku“ dvouletou podmínku

Petr Horký u karlovarského okresního soudu.

Dvouletou podmínkou potrestal karlovarský okresní soud bývalého likvidátora státního Podniku bytového hospodářství...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Najdete na iDNES.cz