Dotace mají městům a obcím pomoci opravit brownfieldy, tedy stará a zanedbaná...

Dotace mají městům a obcím pomoci opravit brownfieldy, tedy stará a zanedbaná území. | foto: Petr Przeczek, 5plus2.cz

Dotace pomohou Sokolovu zbavit se vybydlených domů u kina Alfa

  • 1
Nevyužitým územím - brownfieldům by v kraji mohl být brzy konec. Objekty, které jsou pro mnohá města trápením, se díky dotacím opět změní v „živá“ místa.

Kdysi to byly tovární haly, teď s nimi mají města jen trápení. Přesně na takové budovy míří v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji nový program schválený vládou, díky kterému by mohly obce a města za pomoci dotací přeměnit nevyužívaná území. Krajský úřad už to starostům oznámil, a jak se zdá, o dotace by mohl být zájem.

Brownfield

Česky znamená „hnědé pole“. Jde o urbanistický termín označující nevyužívané území. Může se jednat o jednotlivé budovy, komplexy budov, areály s budovami nebo jen plochy bez budov. Patří sem nevyužívané zemědělské a průmyslové stavby, dopravní stavby a skladové prostory či kulturní a nákupní centra.

„Máme tady jedny z nejmenších rozpočtů a je vidět, že historie nám ve spoustě měst a obcí zanechala budovy, které jim patří a jsou v opravdu dezolátním stavu. Města ale nejsou schopná ze svých rozpočtů zainvestovat jejich kompletní opravy, s čímž by tento titul pomohl,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Pánik.

Opravené budovy by pak mohla města třeba také výhodně pronajímat podnikatelům a tím zamezit jejich odchodu.

„Z center obcí jich spousta odchází, ať už je to lékárna, masna nebo pekárna, a starostové, aby si služby udrželi, dostanou nástroj v podobě krásně zrekonstruovaných prostor,“ řekl náměstek.

Přesné podmínky programu by podle něj měli zástupci Ministerstva pro místní rozvoj oznámit během léta a na podzim by se měla konat první výzva. Přihlásit by se do ní mohla všechna města a obce s brownfieldy vzniklými pozůstatkem průmyslové, zemědělské nebo vojenské aktivity.

Sokolov ví, jak by s dotací naložil

Zřejmě nejmenším překvapením byl nový program pro zástupce Sokolova, kteří jej pomáhali tvořit a mají i plány, jak peníze využít.

„Zatím jednáme o budovách a pozemcích s Českými dráhami a přemýšlíme, že bychom tam zařadili ještě vybydlené domy u kina Alfa,“ řekl starosta Sokolova Jan Picka.

Ten ví ještě o dalších místech, kterým by program pomohl, jenomže nejsou v městském majetku.

Nová Role je nadšená

O žádosti už přemýšlí také starostka Nové Role Jitka Pokorná. „Máme tolik starých budov a bariérových přístupů, například i naše zdravotní středisko a městský úřad, že sháníme peníze ze všech možných dotačních titulů. Už máme něco připraveného a tato nabídka nás nadchla,“ řekla starostka.

Zatím sice podle ní není jisté, zda Nová Role vyhoví přísným podmínkám, nicméně bezbariérový přístup do zdravotního střediska by prý skutečně potřebovala.

„Vytvořili jsme tam takovou jakoby rampu, ale není to zcela podle našich představ. Máme i starou budovu městského úřadu, do které vede vstup asi přes třicet schodů, což není úplně vhodné,“ podotkla Jitka Pokorná s tím, že Nová Role velmi pociťuje stárnutí obyvatelstva.

Toužim se chce zapojit

V budoucnu by se do programu ráda zapojila také Toužim, která momentálně připravuje zpracování projektové dokumentace na statické zajištění tamního zámku.

„Je to ale ještě běh na dlouhou trať a využití tohoto programu pro zámek je ještě daleko. Doufám, že tento dotační titul bude i nadále a za dva nebo tři roky už jej budeme moci využít,“ uvedl starosta Alexandr Žák.

Podle předpokladů by v programu mohly být zhruba dvě miliardy korun. Města a obce zřejmě získají 70 až 85 procent výdajů, a to podle své velikosti, respektive počtu obyvatel.