Obyvatelé Doupovského Hradiště si nyní konečně mohou od obce odkoupit domy, ve...

Obyvatelé Doupovského Hradiště si nyní konečně mohou od obce odkoupit domy, ve kterých někteří často i desítky let bydlí. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lidé v Doupově skoupili armádní domy „za hubičku“, musí je ale opravit

  • 10
Velký zájem, který předčil očekávání, mají obyvatelé Doupovského Hradiště o odkup domů, ve kterých celý život žili. V obci, která vznikla teprve nedávno po odchodu armády, nahradili vojáky dělníci, kteří ve velkém opravují domy. Prodávat začíná i sousední Bražec.

„Podařilo se nám prodat zhruba 90 procent domů. Ze začátku jsme si mysleli, že úspěch bude, když se nám podaří odprodat 60 či 70 procent, ale takto velký zájem nás opravdu překvapil,“ netajila se starostka Doupovského Hradiště Jarmila Bošková.

Jedním z prvních, kdo neváhal a koupil, byl Karel Vlček. Dům, ve kterém vyrůstal, nejprve patřil armádě, poté nově vzniklé obci a nyní je jen jeho.

„Už mám připravený projekt. Nejprve začnu okny, zateplením a skončím s fasádou. Už mám sehnané i lidi a je jen otázka času, kdy to spustíme. Chci to stihnout do zimy, snad se podaří,“ zasnil se nahlas Vlček.

Na zvuk kladiv a vrtaček se těší celá obec, chuť pracovat na své nemovitosti je doslova cítit ve vzduchu. Může za to i podmínka, kterou nastavilo vedení obce.

„Když se lidé zavázali k investici do svého domu, dostali od nás osmdesátiprocentní slevu. Ta má však své pravidla. Chceme tu zachovat sudetoněmecký ráz, proto tu nechceme nějaké křiklavé barvy fasády,“ uvedla starostka.

V Doupovském Hradišti se ale neprodaly všechny domy, některé si obec raději nechala. Nejčastěji se jedná o domy, které mají několik bytových jednotek. „Ty chceme i nadále pronajímat. Důvodem je strach, aby tam do budoucna nevznikala ghetta,“ vysvětlila Bošková.

Privatizace domů si vyžádala tisíce a tisíce stránek dokumentů, v Doupovském Hradišti to znamenalo, že téměř rok měl pracovní týden sedm dní. „Podle mých informací jsme z nově vzniklých obcí nejrychlejší. Je za tím opravdu moc práce,“ shrnula Bošková.

V Doupovském Hradišti se domy prodávaly od 250 do 600 tisíc korun s tím, že lidé platili jen dvacet procent částky, zbytek musí proinvestovat. Aby se předešlo možným budoucím problémům, má každá kupní smlouva jasné pravidlo. „Máme vymíněné předkupní právo na všechny domy v obci. Důvod je prostý, nechceme tu zažít žádné kupčení s nemovitostmi,“ dodala Bošková.

Chybějící plán zdržel prodej

Zatímco v Doupovském Hradišti už je prodej téměř ukončen, v další nové obci vzniklé po zmenšení vojenského prostoru, sousedním Bražci, teprve začíná.

„Zatím jsme prodali jednu garáž a samotu Javorná. U nás se vše zaseklo z jediného důvodu. Tím je geometrický plán. Ten v naší obci chyběl, proto jsme si ho museli nechat nově vytvořit,“ vysvětlil důvod zpoždění místostarosta Petr Votruba.

I v Bražci je hlavním tématem rozhovorů mezi místními prodej nemovitostí. „Zájem je veliký, nyní je vše ve stádiu, kdy se začnou zveřejňovat ceny. U každé nemovitosti je to trochu jinak, záleží především na stavu nemovitosti a pozemku,“ dodal místostarosta.

Průměrná částka za odkup by ale měla být přibližně 450 tisíc korun. I v Bražci ale nabízí snížení ceny, výměnou za investici do pláště domu. „A to padesát procent. Investice do vnějšku domu ale musí být hotová do pěti let od podepsání smlouvy,“ dovysvětlil Votruba.