Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Největší firmy v kraji zpříjemní zaměstnancům dovolenou bonusy

  8:55aktualizováno  8:55
Příspěvek na dovolenou sice není u firem v Karlovarském kraji úplně obvyklý, přesto si mohou zaměstnanci největších firem před létem přilepšit. Mimořádnou prémii vypláceli například v Sokolovské uhelné, ve Witte zase mají příspěvek na dovolenou jako jeden z možných benefitů.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MF DNES

„Je pravda, že s příspěvkem na dovolenou se u firem moc často nesetkáváme,“ uvedl Stanislav Kříž, ředitel Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje. „Možná to není v Čechách až tak oblíbený nástroj,“ doplnil.

Útěchou všem dovolenkářům může být fakt, že málokde dělá zaměstnavatel problémy při výběru volných dnů právě v letní sezoně. V některých společnostech to řeší i celozávodní dovolenou.

„Tu máme v posledním červencovém týdnu,“ potvrdila Martina Nedorostová z otovické společnosti Kalibra Nova. V případě, že by se v tomto termínu stalo něco mimořádného, zajistí potřebnou akci vedení společnosti individuálně.

Problém ovšem není ani v okamžiku, kdy by někomu termín celozávodní dovolené nevyhovoval. „Je to také volnější. Volno ovšem musí schválit nadřízený a nesmí omezit provoz firmy,“ řekla Nedorostová.

Na tábory jezdí i dospělí

V Sokolovské uhelné se na letní dovolené připravují už s předstihem. „Máme připravený plán dovolených a zaměstnavatel se všem požadavkům snaží vyjít vstříc. Netvrdím, že se to vždy podaří, ale žádný problém avizovaný nemám,“ uvedl Jan Smolka, předseda odborů v těžařské společnosti.

„Firma dokonce nad rámec dovolených uvolňuje zaměstnance na letní dětské tábory,“ doplnil.

Příspěvky na dovolenou Sokolovská uhelná nevyplácí. „Jsou zahrnuté v pevné složce mzdy,“ upřesnil Smolka. Přesto se zaměstnanci letos přilepšení před létem dočkali.

„V červnové výplatě firma nad rámec kolektivní smlouvy vyplatila první část mimořádné prémie za podíly na hospodářském výsledku. Průměrně to bylo deset tisíc korun,“ doplnil Smolka s tím, že pokud se bude společnosti dařit, mohou se její zaměstnanci na druhou přibližně dvakrát tak vysokou část mimořádných prémií těšit v listopadu.

Peníze jako benefit

Ve společnosti Witte, která je druhým největším zaměstnavatelem v regionu právě po Sokolovské uhelné, mohou lidé čerpat příspěvek na dovolenou jako jeden z benefitů.

„Jeho výše se odvíjí od doby, po kterou jsou v pracovním poměru. Benefity přitom mohou čerpat všichni zaměstnanci, kteří pro společnost pracují déle než rok,“ uvedla Dagmar Jančárková, vedoucí kanceláře jednatelů.

Populárnější než příspěvky na dovolenou jsou ale podle zkušeností vedení společnosti příspěvky na penzijní připojištění či zdraví. Ani v nejdeckém, potažmo v ostrovském podniku společnosti Witte Automotive není problém s tím vybrat si dovolenou v nejžádanějších letních termínech. Je to umocněné tím, že většina automobilek, pro něž Witte dodává zámkové systémy a venkovní kliky, má přes léto celofiremní odstávky trvající někdy až šest týdnů. „Takže pro to není důvod,“ dodala Jančárková.

Podle předsedy krajské hospodářské komory je zřejmě nejoblíbenějším benefitem třináctý plat. „Lidé si rádi sáhnou na hotovost, a firmy s tím většinou nemají problém,“ řekl Stanislav Kříž.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Domov pro seniory v Chebské Dragounské ulici může znovu přijímat klienty

Ilustrační snímek

Karlovarský kraj dočasně zrušil zastavené přijímání klientů do domova pro seniory v chebské Dragounské ulici. Ten se od...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Najdete na iDNES.cz