Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kino Drahomíra ve Varech bude digitální, bez toho by nepřežilo ani rok

  8:22aktualizováno  8:22
Karlovarské kino Drahomíra, které v únoru změnilo provozovatele a jméno, bude již brzy digitální. Potvrdil to František Grebeň, který úspěšně provozuje také karlovarské kino Čas a v sokolovské Alfě se stará o dramaturgii. Kromě široké nabídky alternativních i komerčních filmů se diváci mohou těšit i na přednášky a živé koncerty.

Miroslav Grebeň, provozovatel kina | foto: Václav Šlauf, MAFRA

"Menší koncerty se budou konat v Kinokavárně, kde bude i dobrovolné vstupné. Do kinosálu bychom chtěli zvát převážně zahraniční interprety, pro které by Karlovy Vary byly první zastávkou na jejich turné. Lidé pak za tyto koncerty zaplatí okolo stokoruny," řekl průkopník digitálních kin v republice František Grebeň.
Návštěvníky čeká již v březnu také živý přenos baletu Korzár z Bolšoja baletu v Moskvě nebo jazzový koncert francouzského tria Hippie Diktat.

Provozujete kino Čas, sokolovskou Alfu a teď i Drahomíru. Máte již představu, v jakém duchu bude kino fungovat?
V současné době provozuji již jen kina Čas a Drahomíru. Pro sokolovskou Alfu dělám pouze dramaturgii. Chtěl bych přivést do kina diváka napříč všemi generacemi a podle toho tvořit dramaturgický plán.

Čeká kino nějaká zásadní změna, kterou chcete realizovat?
Ano. Kino potřebuje digitalizovat. Bez digitalizace nemá šanci přežít ani letošní rok. Vzhledem k tomu, že jsme festivalové kino, chtěl bych zrealizovat digitalizaci do konce června. Požádal jsem o podporu na ministerstvu kultury a dále budu žádat o podporu město, kraj, ale také v soukromém sektoru.

Bývalý provozovatel kina dával přednost filmům, které nebyly ryze komerční. Jaké filmy budete v Drahomíře promítat vy?
Kino je, bylo a bude vždy vnímáno jako alternativní a klubové, nicméně dnes se již nelze soustředit pouze na artové filmy, takže i nějaké komerční filmy v Drahomíře zahrajeme.

Provozujete dvě kina v jednom městě. Máte již vytvořený systém, který by zamezil vzájemné konkurenci?
Já to nevnímám jako dvě kina, ale jako dva sály. Program budu stavět tak, abych v jeden den dokázal odehrát více filmů v různých časech a tím uspokojil více diváků, kteří se rozhodnou ten den zajít do kina.

V jakém kině poběží premiéry?
Premiéry filmů budou v Čase i Drahomíře.

Budete mít program pro školy a seniory?
Určitě, spolupracuji s většinou škol v Karlových Varech a okolí a pravidelně jim zasílám nabídku s filmy pro jejich studenty. Představení pro seniory jsme zachovali, hrajeme každých čtrnáct dní ve středu od 15 hodin za zvýhodněné vstupné. Zrovna tak zůstává i nedělní biásek pro děti.

Bude Drahomíra i nadále kinem pro Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary?
Ano, určitě. Budu pokračovat ve spolupráci s panem Jiřím Bartoškou na festivalu, dále proběhnou Camino festival, outdoorový festival a novinkou budou režisérské víkendy, během kterých promítneme několik filmů jednoho režiséra.

Kina provozujete devátým rokem. Jak jste se k takové činnosti dostal?
Úplně náhodou. Byl jsem filmový nadšenec a velký kritik sokolovské Alfy. Filmy chodily běžně s dvou- i tříměsíčním zpožděním a všichni jsme v té době jezdili do Plzně nebo až do Prahy na premiéry. Jednoho dne mi zavolal v té době nový ředitel sokolovského domu kultury a nabídl mi dělat vedoucího v Alfě. Dal mi klíč od kina a řekl: starej se.

Jaké byly začátky?
Nebyly úplně lehké. Kino Alfa bylo ve velmi špatném stavu. Měl jsem určité představy, jak by mělo vypadat a postupoval jsem tím směrem. Obrovským štěstím pro mě byli kluci, kteří v Alfě promítali. Naučili mě vše kolem promítání. Došlo to až tak daleko, že Alfa se stala prvním digitálním kinem v České republice, na což jsem hrdý.

Máte nějaké zásady při provozu kina?
Tím, že kina navštěvuji opravdu dlouhá léta, se snažím jisté zásady opravdu dodržovat. Výsledkem by měla být naprostá spokojenost diváka. Pokud je nepříjemná hned uvaděčka do sálu a poté běží titulky nakřivo, je jasné, že tudy cesta nevede.

Je známo, že kina, která nepatří do nějaké nadnárodní sítě, jsou spíše prodělečná. Jak dokážete jejich chod udržet a popřípadě i vydělat?
Typ komerčního kina Čas se v tak velkém městě, jako jsou Karlovy Vary, uživí. Není to žádný zázrak, ale zatím to ještě jde. Největší zátěž jsou náklady na energie. Nevím, co budeme dělat za rok či dva, při tak neuvěřitelném zdražování. Jestli to půjde takhle dál, tak se kino bez dotace asi už neudrží. Drahomíra v každém případě dotaci potřebuje. Pro ni připravuji žádosti o podporu na město, kraj i Evropskou unii.

Jakým filmům dáváte přednost?
Koukám téměř na vše, co projde kinem, ale mám rád filmy, které diváka neunudí k smrti, což třeba u českých filmů začíná být velkým problémem.

Oblíbený film?
Je jich spousta. Z těch nedávno natočených filmů se mi líbil poslední Sherlock Holmes nebo Hugo a jeho velký objev od Martina Scorsese.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

VIDEO: Zloděj kradl v karlovarských hotelech, natočila ho kamera

Zloděj vykrádal recepce v karlovarských hotelech

Policisté pátrají po hotelovém zloději, který v Karlových Varech vykrádal recepce. Vždycky počkal, až recepční odejde,...

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Najdete na iDNES.cz