Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dražba Zámku Mostov znovu zkrachovala, věřitelé se obávají o výnosy

  8:33aktualizováno  8:33
Ani třetí pokus o prodej zkrachovalého Zámku Mostov na Chebsku nevyšel. Dražbu s vyvolávací cenou 33,6 milionu korun na poslední chvíli opět zmařili dva věřitelé. Podali žalobu k soudu. Insolvenční správkyně Hana Müllerová musela připravenou licitaci odvolat a dál provizorně už třetím rokem řídí památku s hotelem a restaurací.

Dražbu Zámku Mostov zmařili věřitelé. Obávají se, že výnos uspokojí pouze toho největšího - banku Sberbank. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dražbu překazila žaloba Michala Hlouchy a Němce Paula Neubergra, jimž zámek dluží. Nelíbí se jim hlavně nízká vyvolávací cena. Obávají se, že z výnosu dražby bude uspokojen jen největší zajištěný věřitel - banka Sberbank (původně Volskbank) s pohledávkou ve výši 34,8 milionu. A na ně že se už nedostane.

Zámek Mostov na Chebsku.

Letecký pohled na Mostov.

"Z toho důvodu je třeba dražbu zrušit a uspokojit všechny věřitele jiným způsobem. Výše posudku je značně podhodnocená," uvedl Michal Hloucha a žalobou se domáhá, aby soud z konkursní podstaty vyjmul samotný zámek.

Hloucha byl v letech 1997-1998 jednatelem a společníkem firmy Zámek Mostov. Řídil i slavkovskou porcelánku Haas a Czjzek, která zpustošenou památku v Mostově v roce 1997 jako bývalé sídlo rodu továrníka Haase koupila a opravila ji. V roce 2006, když se bývalý mlýn v zámeckém areálu přestavoval na další hotel, poskytl Hloucha Zámku Mostov půjčku 7,2 milionu a zpět ji už nedostal.

Zámek si žádá změnu správce, míní věřitel

Paul Neuberger koupil pohledávku od Raiffeisenbank, jíž zámek dlužil 30 tisíc. Vytýká insolvenční správkyni Haně Müllerové, že hospodaří spatně a že kdyby cíleně sháněla kupce, prodala by areál za vyšší cenu než v dražbě. Prý by věci prospěla výměna správce. "Pokud se někdo snaží nevýhodným způsobem zcizit nemovitost, má věřitel právo podat žalobu," napsal Neuberger soudu.

Podle Müllerové jsou obě žaloby bezdůvodné, ale musí se počkat na rozhodnutí soudu. "Obě pocházejí od žalobců, kteří nemají žádné vlastnické právo k majetku. Brání tak prodeji a poškozují ostatní, jejichž pohledávky nemohou být uspokojeny." Spor se může táhnout několik měsíců.

Celkem se přihlásilo více než třicet firem, institucí a osob, jimž Zámek Mostov dluží 59 milionů korun. Například finančnímu úřadu 1,1 milionu a České správě sociálního zabezpečení 1,5 milionu.

Zájemci už přišli na prohlídku

Správkyně věří, že v dražbě se podaří vyvolávací cenu 33,6 milionu (33 milionů za nemovitosti a 600 tisíc za movitý majetek) vyšroubovat výš. Několik zájemců přišlo na prohlídku zámku, což vypadá slibně. Je ale možné, že někteří odpadnou, když už potřetí byla licitace zrušena.

"Snažíme se ze všech sil a celkem úspěšně udržet provoz, aby nemovitost neztrácela hodnotu. Nemůžeme však dělat žádná zásadnější výhledová rozhodnutí, provádět opravy a rozsáhlejší údržbu. Bývalí majitelé nadělali větší dluhy, než je hodnota majetku. My nyní děláme, co umíme. Není snadné řídit hotelový provoz.

I zdravé hotelové podniky mají problémy a těžko bojují o klienty. Chtělo by to co nejdříve najít nového majitele," zdůraznila Müllerová.

Na dražbě trvá. Za výtkami věřitelů, co podali k soudu žaloby, vidí neznalost zákona. Zámek Mostov má totiž osm zajištěných věřitelů s přednostním právem rozhodnout, jak s předluženým majetkem naloží. Zvolili právě dražbu.

"Až v ní se ukáže, kam se cena vyšplhá. Předpokládám, že by se výš vyšplhat mohla," tipuje Müllerová. Nepovažuje za obvyklé, aby insolvenční správce řídil podnik tohoto druhu déle než dva roky od vyhlášení konkursu.

Hotel dluží zaměstnancům i Odravě

Hotel se zhruba stovkou lůžek dluží výplaty několika zaměstnancům, kteří v poslední době odešli. Neplatí ani ubytovací poplatek obci Odrava. Mostov je její součástí. "Za poplatek nám dluží ještě z roku 2012. Měsíčně to dělá kolem 6 tisíc korun. Hosté se ale v hotelu ubytovávají," konstatovala starostka Odravy Alžběta Derahová.

Všimla si také, že oproti loňské dražbě se smrsknul seznam prodávaného movitého majetku. Faktem je, že ještě v roce 2012 znalec odhadl tento majetek na 1,6 milionu, teď na 600 tisíc korun. "Ubývají stoly, židle. Buď měli na zámku divoký mejdan, nebo si někdo zařídil jinde slušnou restauraci," glosovala nesrovnalost Derahová.

V areálu stojí opravený zámek a mlýn. Bývalý pivovar a stáje jsou ale neudržované. Zámek v Mostově vznikl v 17. století na místě původní panské tvrze. Zhruba v polovině 19. století byl přestavěn v pseudogotickém stylu s oborou a parkem s vodotryskem.

Zámek byl rodinným sídlem Haasů do konce druhé světové války. Pak ho zabavil stát a nechal budovy zchátrat, než se jich ujali noví majitelé z porcelánky Haas a Czjzek.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz