Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dražba Zámku Mostov znovu zkrachovala, věřitelé se obávají o výnosy

  8:33aktualizováno  8:33
Ani třetí pokus o prodej zkrachovalého Zámku Mostov na Chebsku nevyšel. Dražbu s vyvolávací cenou 33,6 milionu korun na poslední chvíli opět zmařili dva věřitelé. Podali žalobu k soudu. Insolvenční správkyně Hana Müllerová musela připravenou licitaci odvolat a dál provizorně už třetím rokem řídí památku s hotelem a restaurací.

Dražbu Zámku Mostov zmařili věřitelé. Obávají se, že výnos uspokojí pouze toho největšího - banku Sberbank. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Dražbu překazila žaloba Michala Hlouchy a Němce Paula Neubergra, jimž zámek dluží. Nelíbí se jim hlavně nízká vyvolávací cena. Obávají se, že z výnosu dražby bude uspokojen jen největší zajištěný věřitel - banka Sberbank (původně Volskbank) s pohledávkou ve výši 34,8 milionu. A na ně že se už nedostane.

Zámek Mostov na Chebsku.

Letecký pohled na Mostov.

"Z toho důvodu je třeba dražbu zrušit a uspokojit všechny věřitele jiným způsobem. Výše posudku je značně podhodnocená," uvedl Michal Hloucha a žalobou se domáhá, aby soud z konkursní podstaty vyjmul samotný zámek.

Hloucha byl v letech 1997-1998 jednatelem a společníkem firmy Zámek Mostov. Řídil i slavkovskou porcelánku Haas a Czjzek, která zpustošenou památku v Mostově v roce 1997 jako bývalé sídlo rodu továrníka Haase koupila a opravila ji. V roce 2006, když se bývalý mlýn v zámeckém areálu přestavoval na další hotel, poskytl Hloucha Zámku Mostov půjčku 7,2 milionu a zpět ji už nedostal.

Zámek si žádá změnu správce, míní věřitel

Paul Neuberger koupil pohledávku od Raiffeisenbank, jíž zámek dlužil 30 tisíc. Vytýká insolvenční správkyni Haně Müllerové, že hospodaří spatně a že kdyby cíleně sháněla kupce, prodala by areál za vyšší cenu než v dražbě. Prý by věci prospěla výměna správce. "Pokud se někdo snaží nevýhodným způsobem zcizit nemovitost, má věřitel právo podat žalobu," napsal Neuberger soudu.

Podle Müllerové jsou obě žaloby bezdůvodné, ale musí se počkat na rozhodnutí soudu. "Obě pocházejí od žalobců, kteří nemají žádné vlastnické právo k majetku. Brání tak prodeji a poškozují ostatní, jejichž pohledávky nemohou být uspokojeny." Spor se může táhnout několik měsíců.

Celkem se přihlásilo více než třicet firem, institucí a osob, jimž Zámek Mostov dluží 59 milionů korun. Například finančnímu úřadu 1,1 milionu a České správě sociálního zabezpečení 1,5 milionu.

Zájemci už přišli na prohlídku

Správkyně věří, že v dražbě se podaří vyvolávací cenu 33,6 milionu (33 milionů za nemovitosti a 600 tisíc za movitý majetek) vyšroubovat výš. Několik zájemců přišlo na prohlídku zámku, což vypadá slibně. Je ale možné, že někteří odpadnou, když už potřetí byla licitace zrušena.

"Snažíme se ze všech sil a celkem úspěšně udržet provoz, aby nemovitost neztrácela hodnotu. Nemůžeme však dělat žádná zásadnější výhledová rozhodnutí, provádět opravy a rozsáhlejší údržbu. Bývalí majitelé nadělali větší dluhy, než je hodnota majetku. My nyní děláme, co umíme. Není snadné řídit hotelový provoz.

I zdravé hotelové podniky mají problémy a těžko bojují o klienty. Chtělo by to co nejdříve najít nového majitele," zdůraznila Müllerová.

Na dražbě trvá. Za výtkami věřitelů, co podali k soudu žaloby, vidí neznalost zákona. Zámek Mostov má totiž osm zajištěných věřitelů s přednostním právem rozhodnout, jak s předluženým majetkem naloží. Zvolili právě dražbu.

"Až v ní se ukáže, kam se cena vyšplhá. Předpokládám, že by se výš vyšplhat mohla," tipuje Müllerová. Nepovažuje za obvyklé, aby insolvenční správce řídil podnik tohoto druhu déle než dva roky od vyhlášení konkursu.

Hotel dluží zaměstnancům i Odravě

Hotel se zhruba stovkou lůžek dluží výplaty několika zaměstnancům, kteří v poslední době odešli. Neplatí ani ubytovací poplatek obci Odrava. Mostov je její součástí. "Za poplatek nám dluží ještě z roku 2012. Měsíčně to dělá kolem 6 tisíc korun. Hosté se ale v hotelu ubytovávají," konstatovala starostka Odravy Alžběta Derahová.

Všimla si také, že oproti loňské dražbě se smrsknul seznam prodávaného movitého majetku. Faktem je, že ještě v roce 2012 znalec odhadl tento majetek na 1,6 milionu, teď na 600 tisíc korun. "Ubývají stoly, židle. Buď měli na zámku divoký mejdan, nebo si někdo zařídil jinde slušnou restauraci," glosovala nesrovnalost Derahová.

V areálu stojí opravený zámek a mlýn. Bývalý pivovar a stáje jsou ale neudržované. Zámek v Mostově vznikl v 17. století na místě původní panské tvrze. Zhruba v polovině 19. století byl přestavěn v pseudogotickém stylu s oborou a parkem s vodotryskem.

Zámek byl rodinným sídlem Haasů do konce druhé světové války. Pak ho zabavil stát a nechal budovy zchátrat, než se jich ujali noví majitelé z porcelánky Haas a Czjzek.

Autor:Nejčtenější

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Semifinále 1. ligy: Kladno i Karlovy Vary navýšily vedení v sériích na 2:0

Miloslav Hořava z Kladna (vlevo) brání útok Josefa Mikysky z Českých Budějovic.

Atraktivní semifinále play off první hokejové ligy pokračovalo druhými zápasy. Kladno dokonalo obrat proti Českým...Slavia na pokraji vyřazení, Jágrovo Kladno krok od postupu do baráže

Útočník Slavie Marek Račuk pálí na karlovarskou branku, gólman Filip Novotný...

Jediná výhra dělí hokejisty Karlových Varů a Kladna od postupu do vysněné baráže o extraligu. Slavia doma totiž...

Semifinále 1. ligy: Vary udolaly Slavii, Kladno vyhrálo v Budějovicích

Momentka ze semifinálového souboje České Budějovice vs. Kladno (bílá). Vpravo...

Atraktivní semifinálové souboje v první hokejové lize odstartovaly. Karlovy Vary v prodloužení přetlačily Slavii 4:3,...

Hokejisté Karlových Varů jsou v baráži, Budějovice drží naději

Momentka z duelu prvoligových hokejistů Českých Budějovic a Kladna (modrá)

Po extraligových týmech Jihlavy a Litvínova zná baráž o účast v nejvyšší soutěži třetího účastníka - Karlovy Vary....

Další z rubriky

Cheb ruší v problémové ulici dávky na bydlení. Přibylo drog i záškoláků

(Ilustrační snímek)

Cheb se připojí k městům, která ve vybraných lokalitách nebudou vyplácet doplatky na bydlení. Opatření zavede v...

Úbytek lůžek ohrožuje pacienty, píší sestry. Vedení nemocnice nesouhlasí

Ilustrační foto.

Úbytek nemocničních lůžek začíná dopadat na pacienty v Karlovarském kraji. V otevřeném dopise na to upozorňuje...

Karlovarský kraj letos vydá více než půl miliardy na opravy silnic

Silnice mezi Ostravou a Opavou.

Bezmála 550 milionů korun má jít letos do oprav silnic druhých a třetích tříd v Karlovarském kraji. Kromě tradičních...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz