Rabbi Nechemia Rotenberg s rodinou při obědě v rámci židovského svátku Sukot.

Rabbi Nechemia Rotenberg s rodinou při obědě v rámci židovského svátku Sukot. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Druhá košer jídelna v Česku je v Karlových Varech

  • 1
V Karlových Varech otevřeli rituální košer jídelnu, která je součástí hotelového komplexu Lauretta. Podobná je v Čechách už jenom jedna, v Praze. Hosté přijíždějí zejména z Izraele, ale i ze Spojených států.

"Jde o košer hotel s platným certifikátem, což je nejvyšší forma provozu pod přísným dohledem. Ten u nás zajišťuje rabín Chaimov Šimon. Taková jídelna je v naší zemi už jen jedna, a to v Praze," říká ředitel hotelu Jiří Durdis.

Hotel je v provozu od letošního dubna. Hosté přijíždějí zejména z Izraele, ale i z evropských zemí a USA.

"Pochopitelně se staráme také o to, aby hosté měli možnost zúčastnit se modlitby v našem zařízení, kde máme k dispozici vlastní tóru," doplňuje ředitel hotelu Jiří Durdis. Pro klienty zajišťují i oslavu všech židovských svátků.

Hotel Lauretta, jehož součástí je i košer jídelna, získala karlovarská Židovská obec v restituci a pronajala ho společnosti B a N Group s izraelskou kapitálovou účastí.

Co je košer?

Košer pokrm je připraven v souladu s židovskými náboženskými předpisy. Ty přikazují, že jídlo musí být připraveno a podáváno ve dvojím nádobí (mléčné - snídaňové a masové - obědy a večeře) a že maso musí pocházet výhradně z rituálně zabitých zvířat. Která to mohou být a která ne, to je rovněž striktně stanoveno. Košer, tedy v překladu jídlo vhodné a čisté, není ale jen maso. Může to být i víno, likéry a jiné nápoje a potraviny.