Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Senioři v Karlových Varech si mohou nově vybrat ze dvou klubů

  14:18aktualizováno  14:18
Senioři v Karlových Varech, kteří se chtějí setkávat se svými vrstevníky, budou mít už brzy na výběr. O jejich přízeň usiluje v lázeňském městě další organizace pro důchodce. Tu založili členové, kteří nebyli spokojeni ve stávajícím klubu důchodců.
Karlovarští senioři, kteří chtějí žít aktivním způsobem života, mají na výběr ze dvou organizací pro důchodce. (Ilustrační snímek)

Karlovarští senioři, kteří chtějí žít aktivním způsobem života, mají na výběr ze dvou organizací pro důchodce. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Nedávné ustavující schůze nové organizace pro důchodce se zúčastnil také Jiří Mika, který přišel o funkci ve výboru dosavadní organizace. Přidali se i další „přeběhlíci“, například členka revizní komise.

„Vrátil jsem se letos z lázní a dozvěděl se, že už za mne zájezdy organizuje ve výboru někdo jiný. A tak budu pomáhat s jejich přípravou v nové Městské organizaci Svazu důchodců ČR,“ řekl Jiří Mika, kterého tři desítky zakládajících členů v sále Domova důchodců ve Východní ulici zvolily jednatelem.

Na nové působiště si přinesl know - how v organizování zájezdů. S nadsázkou říká, že na starém působišti vymyslel firmu Ducek - Důchodcovskou cestovní kancelář.

Jako host na ustavující schůzi přišel náměstek primátora Jiří Klsák. Zaregistroval například, že místopředsedkyní nové městské organizace se stala karlovarská exprimátorka za ODS Miroslava Štorkánová.

Žádné soupeření, jen chtějí něco jiného

Náměstek vše vidí jako dvě skupiny, které chtějí různě prožívat svůj důchodový věk. „Vznik organizace, jejíž členové chtějí být aktivnější, je správná věc. Ale nevidím v tom soupeření. Některým členům původní organizace nevyhovovala, a tak zkouší něco jiného. Elánu mají dost. Otázka je, jak vše zvládnou.“

Mezi jejich plánované aktivity má mimo jiné patřit pomoc při jednání na úřadech po stránce právní a organizační. Každý měsíc se organizace zaměří na pořádání cenově dostupných zájezdů pro své členy, včetně exkurzí do míst veřejnosti běžně nedostupných.

„Původní členská základna svazu důchodců v Úvalské ulici má asi 600 členů. Ale její aktivity byly jen pro určitou skupinu. Nelíbilo se nám, že vyvěsí pozvánku na výlet, který byl už předem obsazený. Tak jsme řekli, že si založíme svoji skupinu. Navíc chodím s turisty - Šlapáky, které nechce nikdo vzít pod křídla. Takže jim u nás pomůžeme,“ vysvětlila exprimátorka Miroslava Štorkánová.

Myslí si, že podle stanov může být senior členem obou organizací. Stačí v nich jen zaplatit roční příspěvek ve výši 50 korun.

Důchodci plánují požádat o dotace

Do konce září by chtěl mít nový klub důchodců oficiálně uzavřenou registraci, aby mohl na magistrátu zažádat o dotace na akce v příštím roce. Nevyřešeným problémem je zatím místo na schůzky.

Předsedkyně původního klubu důchodců Gudrun Jiravová o novém sdružení hovoří jako o „truc organizaci“. „Vznikla kvůli praktikám Jiřího Miky. Ještě před tím, než jsme vyvěsili plakáty s nabídkou na zájezd, tak o tom vědělo 40 lidí, které obeslal e-mailem. A teď nás bude kritizovat?“ zlobila se předsedkyně. A přidává další prohřešky, jako je vyprávění nemravných vtipů při autobusových zájezdech, na což prý osmdesátileté seniorky nejsou vůbec zvědavé.

„Když jsme mu to vytýkali, tak alespoň desetkrát řekl, že ve výboru končí a na všechno se vykašle. Ještě mám schovaný e-mail, v němž nám s radostí předává veslo. Takže jsme ho nezvolili do výboru a zájezdy si vzali na starost sami,“ vzpomínala Gudrun Jiravová.

Podle ní není možné, aby nová organizace využívala klubovnu v Úvalské ulici, ve které se dosud scházejí také Šlapáci při svých akcích a oslavách. Jakmile přejdou do druhého klubu, v Úvalské končí. Jestli mohou být po zaplacení členského příspěvku senioři členy obou městských organizací, bude jasné až po chystané konzultaci na Svazu důchodců ČR.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Kraj rozhodne o osudu uměleckoprůmyslové školy ještě letos

Budova Střední uměleckoprůmyslové školy Karlovy Vary je v havarijním stavu.

Do konce letošního roku by chtělo vedení kraje rozhodnout o tom, co dál s budovou uměleckoprůmyslové školy v Karlových...

Věž v Podhradí po staletích nabídne nezapomenutelný výhled na kraj

Podhradí, zřícenina Dolního zámku a zřícenina hradu Neuberg.

Ještě po válce stálo v Podhradí u Aše několik šlechtických sídel a žily zde dva tisíce obyvatel. Pak ale přišly roky,...

Zloději nakradli ve skladu kovy za čtvrt milionu, odevzdali je do sběrny

Ilustrační snímek

Kovy za čtvrt milionu korun nakradla v chebském skladu čtveřice zlodějů. Muži lup vynášeli postupně a hned jej...

Najdete na iDNES.cz