Senioři v Karlových Varech si mohou nově vybrat ze dvou klubů

  14:18aktualizováno  14:18
Senioři v Karlových Varech, kteří se chtějí setkávat se svými vrstevníky, budou mít už brzy na výběr. O jejich přízeň usiluje v lázeňském městě další organizace pro důchodce. Tu založili členové, kteří nebyli spokojeni ve stávajícím klubu důchodců.
Karlovarští senioři, kteří chtějí žít aktivním způsobem života, mají na výběr ze dvou organizací pro důchodce. (Ilustrační snímek)

Karlovarští senioři, kteří chtějí žít aktivním způsobem života, mají na výběr ze dvou organizací pro důchodce. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Nedávné ustavující schůze nové organizace pro důchodce se zúčastnil také Jiří Mika, který přišel o funkci ve výboru dosavadní organizace. Přidali se i další „přeběhlíci“, například členka revizní komise.

„Vrátil jsem se letos z lázní a dozvěděl se, že už za mne zájezdy organizuje ve výboru někdo jiný. A tak budu pomáhat s jejich přípravou v nové Městské organizaci Svazu důchodců ČR,“ řekl Jiří Mika, kterého tři desítky zakládajících členů v sále Domova důchodců ve Východní ulici zvolily jednatelem.

Na nové působiště si přinesl know - how v organizování zájezdů. S nadsázkou říká, že na starém působišti vymyslel firmu Ducek - Důchodcovskou cestovní kancelář.

Jako host na ustavující schůzi přišel náměstek primátora Jiří Klsák. Zaregistroval například, že místopředsedkyní nové městské organizace se stala karlovarská exprimátorka za ODS Miroslava Štorkánová.

Žádné soupeření, jen chtějí něco jiného

Náměstek vše vidí jako dvě skupiny, které chtějí různě prožívat svůj důchodový věk. „Vznik organizace, jejíž členové chtějí být aktivnější, je správná věc. Ale nevidím v tom soupeření. Některým členům původní organizace nevyhovovala, a tak zkouší něco jiného. Elánu mají dost. Otázka je, jak vše zvládnou.“

Mezi jejich plánované aktivity má mimo jiné patřit pomoc při jednání na úřadech po stránce právní a organizační. Každý měsíc se organizace zaměří na pořádání cenově dostupných zájezdů pro své členy, včetně exkurzí do míst veřejnosti běžně nedostupných.

„Původní členská základna svazu důchodců v Úvalské ulici má asi 600 členů. Ale její aktivity byly jen pro určitou skupinu. Nelíbilo se nám, že vyvěsí pozvánku na výlet, který byl už předem obsazený. Tak jsme řekli, že si založíme svoji skupinu. Navíc chodím s turisty - Šlapáky, které nechce nikdo vzít pod křídla. Takže jim u nás pomůžeme,“ vysvětlila exprimátorka Miroslava Štorkánová.

Myslí si, že podle stanov může být senior členem obou organizací. Stačí v nich jen zaplatit roční příspěvek ve výši 50 korun.

Důchodci plánují požádat o dotace

Do konce září by chtěl mít nový klub důchodců oficiálně uzavřenou registraci, aby mohl na magistrátu zažádat o dotace na akce v příštím roce. Nevyřešeným problémem je zatím místo na schůzky.

Předsedkyně původního klubu důchodců Gudrun Jiravová o novém sdružení hovoří jako o „truc organizaci“. „Vznikla kvůli praktikám Jiřího Miky. Ještě před tím, než jsme vyvěsili plakáty s nabídkou na zájezd, tak o tom vědělo 40 lidí, které obeslal e-mailem. A teď nás bude kritizovat?“ zlobila se předsedkyně. A přidává další prohřešky, jako je vyprávění nemravných vtipů při autobusových zájezdech, na což prý osmdesátileté seniorky nejsou vůbec zvědavé.

„Když jsme mu to vytýkali, tak alespoň desetkrát řekl, že ve výboru končí a na všechno se vykašle. Ještě mám schovaný e-mail, v němž nám s radostí předává veslo. Takže jsme ho nezvolili do výboru a zájezdy si vzali na starost sami,“ vzpomínala Gudrun Jiravová.

Podle ní není možné, aby nová organizace využívala klubovnu v Úvalské ulici, ve které se dosud scházejí také Šlapáci při svých akcích a oslavách. Jakmile přejdou do druhého klubu, v Úvalské končí. Jestli mohou být po zaplacení členského příspěvku senioři členy obou městských organizací, bude jasné až po chystané konzultaci na Svazu důchodců ČR.

Nejčtenější

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Soud znovu projedná zákrok důstojníka policejní zásahovky proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

Zástupce šéfa krajské zásahové jednotky Vladimír Slavotínek půjde znovu před soud za loňský konflikt s řidičem z...

Při nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec, řidič jel na letních gumách

Při tragické nehodě na dálnici D6 zemřel spolujezdec.

Při noční nehodě na dálnici D6 na Sokolovsku přišel o život osmadvacetiletý spolujezdec. Řidič, který měl zákaz řízení...

Čerpadlářka pomohla chytit zloděje, který třináctkrát ujel bez placení

Čerpadlářka pomohla dopadnout zloděje, který ujížděl bez placení od benzinek

Duchapřítomná pracovnice benzinky pomohla dopadnout zloděje, který třináctkrát odjel bez placení od různých čerpacích...

Osobní vlak vrazil do nákladního. Chybu strojvedoucího České dráhy vylučují

Na karlovarském dolním nádraží se srazily osobní a nákladní vlak.

Srážka osobního vlaku Regioshark s nákladním vlakem zastavila dopravu mezi horním a dolním nádražím v Karlových Varech....

Další z rubriky

Vary začnou opravovat menší mosty, jako první přijde na řadu Koptův

Koptův most na Čertův ostrov v Karlových Varech (v popředí) je jeden ze dvou...

Koptův most a most u letního kina. To jsou dva nejzásadnější projekty renovace mostních konstrukcí v majetku Karlových...

Vary mají nový plán pro budovu Vřídla, nic se stěhovat nebude

Karlovarská Vřídelní kolonáda.

Speciální technologie pod karlovarskou Vřídelní kolonádou zůstanou na svém místě. Nový plán radnice počítá s...

Talentovaná zpěvačka vnímá trému jako motivaci, s prvním tónem vždy zmizí

Patnáctiletá zpěvačka Kristina Kůtková během vystoupení na letošních vánočních...

Na vánočních trzích, na akcích města či kraje, ale i na koncertech nebo třeba v ulicích. Všude tam je možné vidět a...

Najdete na iDNES.cz