Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První turisté navštívili středověký důl Mauritius na Hřebečné

  17:05aktualizováno  17:05
Stovky návštěvníků přivítal důl Mauritius na Hřebečné, který se v pátek poprvé oficiálně otevřel lidem. Středověké dílo zpřístupnilo za osm milionů korun město Abertamy, kterému se na to podařilo získat dotaci z evropských peněz. Kolaudaci má za sebou už od loňského podzimu, návštěvníci ovšem museli počkat, až důl opustí netopýři.

Slavnostní otevření dolu Mauritius (8.5.2015) | foto: Martin Stolař, MAFRA

„Sezonu máme povolenou od prvního května do třicátého září. Vyskytuje se tu šest druhů, včetně netopýra velkého. Mauritius je jejich největším zimovištěm v západním Krušnohoří,“ vysvětlil průvodce Jan Albrecht.

Fotogalerie

Lidé, kteří se chtějí do dolu podívat, mohou buďto zavolat, nebo si exkurzi objednat přes web. Kapacita jedné prohlídky je 12 lidí a trvá maximálně hodinu a půl. 

Stačí si jen obléknout pláštěnky, obout holinky a nasadit přilbu. Společně se světlem je dostanou v zázemí dolu, které město dokončovalo na jaře. Pod zem návštěvníky zavede sedmnáctimetrové schodiště. 

„Na několika zastávkách lidé uvidí historii dolování v Krušnohoří i způsob těžby, jedna je věnovaná větrání a osvětlování v dolech. Celá štola je dlouhá tři sta metrů a její součástí je ručně sekaná chodba, která ústí do obrovské komory. Vznikla po vytěžení 120 tun cínu,“ popsal průvodce.

Vedení abertamské radnice má s Mauritiem, který je jednou z hornických památek navržených do UNESCO, ještě další plány. Podle starosty Zdeňka Lakatoše teď bude zvelebovat hlavně jeho okolí.

„Řešíme přístupovou cestu a parkoviště, na které pořizujeme projekt. Zároveň bychom chtěli dodělat okolní budovy, které vrátíme do podoby ze třicátých let minulého století,“ řekl.

Mauritius je však mnohem rozsáhlejší, než ukazuje současná prohlídková trasa. Starosta odhaduje, že možná do pěti let by mohlo město zpřístupnit ještě další patra. 

Speleolog Norbert Weber mapuje dílo od roku 1997 a chce vytvořit jeho podrobnou mapu. Lidé podle něj zatím vidí pouhý zlomek středověké památky.

„Další patra jsou velmi členitá, je to labyrint vzájemně propojených chodeb, šachet a vydobytých komor. Celkově jde o mnoho kilometrů. Kolik, to se špatně odhaduje, je to obrovský komplex,“ popsal.

Dospělí návštěvníci zaplatí za vstup do Mauritia 150 korun, děti stovku. O dílo se stará obecně prospěšná společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge, stejně jako o štolu Johannes. Tu zpřístupnil Boží Dar a první zájemci do ní budou smět nahlédnout za pár dní.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Muž přepadl dívku na ulici, roztrhl jí prádlo a uspokojil se nad ní

Ilustrační snímek

Kriminalisté obvinili ze znásilnění jednatřicetiletého muže, který na ulici v Karlových Varech přepadl neplnoletou...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Další z rubriky

Lesníci obnoví Perninské rašeliniště, unikátní oblast otevřou i lidem

Perninské rašeliniště.

Udržet v krajině vodu a vrátit do ní typickou vegetaci i živočichy. Takový je záměr státní organizace Lesy České...

Kraj čeká revoluce v dopravě, studenti a senioři ušetří na jízdném

Cestující zaplatí v autobusech v Chebu a Sokolově bankovní kartou.

V Karlovarském kraji začne od 1. září revoluce v dopravě. Studenty a seniory čeká levnější meziměstské cestování. V...

Autobusy FlixBus na trase z Prahy nově zajíždějí až do Sokolova a Chebu

Rivalové na karlovarském terminálu, autobusy společností FlixBus a RegioJet.

Nově až do Sokolova a Chebu zajíždějí od konce minulého týdne autobusy společnosti FlixBus na trase z hlavního města....

Najdete na iDNES.cz