Na konzultaci do dialyzačního střediska v karlovarské nemocnici dorazila za...

Na konzultaci do dialyzačního střediska v karlovarské nemocnici dorazila za primářkou Dagmar Fričovou i Hana Davidová. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Strach z tichého zabijáka přivedl lidi do dialyzačního střediska

  • 0
Obava z chronického onemocnění ledvin, kterému se také říká tichý zabiják, přivedla do ordinace dialyzačního střediska NephroCare v karlovarské nemocnici desítky lidí. Primářce střediska Dagmar Fričové tím udělali velkou radost.

Zatímco se loni u příležitosti Světového dne ledvin zájemci o prevenci z Karlových Varů příliš nehrnuli, ve čtvrtek jich bylo už po prvních třech hodinách od otevření ambulance na tři desítky. „Zájem, který je největší za poslední léta, mne mile překvapil,“ řekla primářka.

Jak to je s nárůstem pacientů?
Velmi jich přibývá. Dlouho jsme se v dialyzačním programu pohybovali kolem šedesáti až dvaašedesáti pacientů. Za poslední tři měsíce jsme zařadili do programu zhruba deset nových lidí, takže jsme se dostali přes sedmdesátku. Onemocnění ledvin není nic mimořádného. Vidím to i ve své ambulanci, do které se od praktických lékařů, diabetologa či kardiologa přicházejí zaevidovat noví a noví pacienti. Pokud jim selhává funkce ledvin, připravujeme je na očišťovací metody.

Proč má smysl jít jednou za dva roky na preventivní prohlídku k lékaři?
Často se stává, že pacienti přijdou takzvaně z ulice, a my jim musíme říci šokující zprávu, že jim selhaly ledviny, a proto musejí chodit na dialýzu. Onemocnění ledvin je bohužel záludné, takže pacienti nevědí, že jsou nemocní. Přicházejí až v okamžiku, kdy mají nežádoucí účinky, způsobené zaplavením těla škodlivými látkami. Pokud přijdou v tomto stavu, tak nám nezbude nic jiného, než zahájit dialyzační léčbu.

Dá se říci, že lidé se zničenými ledvinami putují přímo z ambulance na dialyzační jednotku?
Zjednodušeně to platí. Problém je v tom, že příprava pacientů k hemodialýze nebo peritoneální dialýze vyžaduje určitý čas. Lidé jednak potřebují nějakou dobu na vyrovnání se s danou situací, nejdůležitější ale je založit přístup k dialýze, aby bylo možné pacienta nějak připojit k očišťovací metodě. Zavedení katetru do břicha se používá pro peritoneální dialýzu. Méně příjemné je zavedení hadičky na krk. Už jenom proto by lidé neměli podceňovat prevenci. A to nemluvím o transplantaci.

Světový den ledvin je jen jednou ročně, 12. března. To mají lidé čekat s prevencí až na příští rok?
Ne. Jednou za dva roky se může každý zdravotně pojištěný občan zdarma dozvědět, jak na tom je z hlediska nejčastějších civilizačních onemocnění, a to díky preventivním prohlídkám u svého obvodního lékaře. Přesto plné tři čtvrtiny občanů tuto možnost nevyužívají. Při prohlídce se vyšetří i ledviny. Pokud má někdo pochybnosti, může se na vlastní žádost nechat vyšetřit i u nás. Preferujeme, aby pacienti přišli s doporučením svého lékaře.

Kdy by měl člověk přijít k lékaři okamžitě?
Selhávající ledviny opravdu nebolí. Varováním je omezená tvorba moči, začátek otoků končetin, špatné dýchání. V konečné fázi je lidem na zvracení nebo i zvrací, mají průjem a svědí je kůže. To všechno jsou příznaky pokročilého selhávání ledvin. V těchto případech se vyplatí ani chvíli neváhat a zajít k lékaři. Znovu opakuji prevenci - je velmi důležité hlídat si krevní tlak a vysoký cukr. Tyto faktory vedou ke zhoršení funkce ledvin. Důležitý je i příjem tekutin.