Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraslice bojují s ekology. Vadí jim stavba obchodního centra u hranic

  8:57aktualizováno  8:57
Něco jako déjà vu prožívají Kraslice na Sokolovsku. Poté, co dvě neznámá ekologická sdružení v letech 2006 až 2013 úspěšně blokovala a v podstatě zmařila plán kraslické radnice postavit u hranic benzinku, se teď podobný scénář začíná rýsovat i u stavby obchodního centra firmy Travel Free.

Ekologické sdružení brzdí stavbu obchodního domu Travel Free v Kraslicích, nedaleko hranic s Německem. Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Ohroženo je dvacet pracovních míst, jež Travel Free slíbila zřídit.

Proti vydanému povolení ke stavbě velké prodejny u hranic s Německem se odvolalo Občanské sdružení Za krásu české krajiny se sídlem ve Stodu u Plzně. Tedy totéž sdružení, které brzdilo i snahu místních zastupitelů a podnikatelů postavit mezi Kraslicemi a Klingenthalem napůl městskou čerpací stanici.

Z ní měly do pokladny radnice přitékat milionové zisky, ale po sedmi letech, kdy se nepodařilo stavební povolení získat, politici z projektu vycouvali.

V případě benzinky se spekulovalo o tom, že ekologická sdružení někdo používá jako nástroj v konkurenčním boji. V dubnu letošního roku se sdružení Za krásu české krajiny objevilo na scéně opět a napadlo systém odvodnění stavby připravovaného obchodního centra.

„Předložená projektová dokumentace se vůbec nezabývá řešením vsakování ani zadržováním a odváděním srážkových vod,“ napsal mimo jiné v pětistránkovém odvolání předseda sdružení Michal Reithar. A uspěl, protože krajský úřad v odvolacím řízení stavební povolení zrušil a vrátil zpět stavebnímu úřadu do Kraslic. Jeho další vyjádření se redakci nepodařilo získat.

Případ stavby může skončit u soudu

Tajemník městského úřadu v Kraslicích Viktor Semrád věří, že nejdéle do dvou měsíců vydá stavební úřad nové rozhodnutí. Pak bude čekat, zda někdo z účastníků řízení znovu přijde s námitkami. „I proti rozhodnutí kraje je možné se odvolat a celá věc může skončit až u soudu. Nedovolím si odhadnout, jak dlouho může celé řízení trvat,“ uvedl Semrád.

Zdržení stavby rozladilo místostarostu Kraslic Otakara Miku. Velká prodejna s luxusnějšími výrobky - parfémy, alkoholem, cigaretami, kávou a cukrovinkami - má mít obchodní plochu 600 metrů čtverečních. Travel Free získala pozemek u hranic do pronájmu od města v soutěži díky slibu, že zřídí 20 až 30 pracovních míst. Ročně firma platí za parcelu nájemné kolem milionu korun.

„Je zde evidentně účelové sdružení, které v Kraslicích ani nesídlí. Jedná se o nízkopodlažní prodejní budovu, která je v souladu s územním plánem. A zase to bude trvat sedm let? To poškozuje město,“ vadí místostarostovi.

Není jasné, jak moc odvolání ohrožuje plány firmy Travel Free. Nikdo z jejího vedení si neudělal čas, aby na otázky MF DNES odpověděl.

Jak lze stavební řízení zdržovat, se ukázalo už u benzinky

Benzínka, která se dá vybudovat klidně za půl roku, byla typickou ukázkou, jak lze stavební řízení zdržovat. S plánem na stavbu čerpací stanice přišlo město v roce 2005. Založilo s firmou DVT Gastro společný podnik PHM Hraničná.

Až po sedmi letech vydal stavební úřad konečně povolení. Brzdila ho nejdříve žaloba konkurenčních firem a pak odvolání dvou ekologických sdružení.

Město nevydrželo čekat, z podniku vystoupilo a benzínku postavila už jen firma DVT Gastro. Její jednatel Tadeáš Surový odhadl, že Kraslice přicházely o výdělek půl milionu korun měsíčně. „Za celou dobu by pumpa městu vynesla 42 milionů korun minus daně,“ spočítal Surový.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Muž onanoval na nádraží, přestal až na výzvu policejní hlídky

Ilustrační snímek

Cestující na mariánskolázeňském nádraží pohoršoval muž, který se ukájel na veřejnosti. S onanováním přestal, teprve...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Najdete na iDNES.cz