Spalovny v Chebu se začínají bát i ekologové z Bavorska. (Ilustrační foto)

Spalovny v Chebu se začínají bát i ekologové z Bavorska. (Ilustrační foto) | foto: Filip Fojtík, MF DNES

Cheb řeší dilema: mít spalovnu za humny, nebo vozit odpad celým krajem?

  • 2
O spalovně komunálního odpadu, která má za 200 milionů korun vyrůst v Chebu na Švédském vrchu, se už nemluví jen v Chebu. Záměr společnosti Terea vyvolal obavy i v sousedním Bavorsku, kam jel projekt vysvětlovat i chebský starosta. Do diskuze se zapojilo také ekologické sdružení Arnika.

Znepokojení panuje i ve vedení Karlovarského kraje chystajícího společně se Sokolovskou uhelnou centrální spalovnu ve Vřesové u Sokolova.

Krajský projekt společné spalovny by podle starosty Chebu Pavla Vanouška znamenal výrazné zvýšení nákladů na likvidaci komunálních odpadů. Už kvůli nutným transportům přes celý kraj.

Chebská spalovna

Spalovna na Švédském vrchu by měla mít kapacitu asi 20 tisíc tun za rok. V Chebu se v současné době vyprodukuje jen 7,5 tisíce tun komunálních odpadků.
Návratnost investice, která by měla být 200 milionů korun, odhaduje Terea na 10 až 15 let.
Lidem v Chebu by spalovna měla přinést minimálně udržení současných plateb za svoz komunálního odpadu, přidružená produkce tepla má navíc kompenzovat úhrady za teplo, které je závislé na cenách plynu.

I přes výhrady ekologů vedení města chebskou spalovnu podporuje. Argumenty města a Terey našly pochopení i v německém příhraničí.

"S jednatelem společnosti Terea Steffenem Zagermannem jsme navštívili Weiden a Tirschenreuth, kde jsme informovali o našem záměru," uvedl chebský starosta Pavel Vanoušek. "Na obou místech jsme se setkali s porozuměním, proč chceme spalovnu vybudovat," řekl starosta Vanoušek.

K chystané spalovně dostanou příležitost vyjádřit se i lidé v Chebu. "Veřejné projednání se uskuteční v květnu nebo v červnu," slíbil starosta. Podle předběžných výpočtů by spalovna dokázala tunu komunálního odpadu zlikvidovat za asi tisíc korun.

Tlak z Unie zvedne poplatky, obává se vedení Chebu

"V současné době platíme za uložení na skládce o sto korun za tunu více," podotkl starosta Vanoušek. Je ale velmi pravděpodobné, že se kvůli tlakům z Evropské unie v dalších letech poplatky na skládkách ještě výrazně zvýší.

Jasno zatím nemá bývalý starosta Chebu a v současné době opoziční zastupitel Václav Jakl. "Počkáme si na odborné posouzení ekologických dopadů, zatím to nevidím nijak negativně," naznačil Václav Jakl.

"Vím, že se nějaké petice podepisují a že se lidé v Chebu proti stavbě spalovny vyjadřují," řekl Jakl, který vůči současnému vedení města vystupuje většinou kriticky.

V názoru na výstavbu spalovny v Chebu je ale spíš opatrný. "Výstavba spalovny v Chebu by mohla být z pohledu nákladů a efektivity zajímavá. A mohl by to být pilotní projekt i pro další obce," připustil Jakl.

Další chebský zastupitel Petr Černý to vidí jinak. "Měli bychom brát více ohled na obyvatele Chebu, kterých se případná výstavba spalovny přímo dotkne," myslí si Černý.

"Kdo by chtěl mít přímo za domem takové zařízení? Když už bych chtěl přijmout tezi, že kvalita ovzduší zůstane stejná, tak cena pozemku a nemovitostí v tak těsné blízkosti spalovny stejná rozhodně nezůstane," zdůraznil zastupitel, který by dal přednost jedné krajské spalovně pod Sokolovskou uhelnou ve Vřesové. Nevyjasněné platby za dopravu krajského projektu vadí i ašskému starostovi Daliboru Blažkovi.