Konzultační středisko Západočeské univerzity Plzeň najdou zájemci v ISŠTE Sokolov.

Konzultační středisko Západočeské univerzity Plzeň najdou zájemci v ISŠTE Sokolov. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Budoucím vysokoškolským elektrotechnikům zbývá na přihlášky jen týden

  • 0
Elektrotechnická fakulta ZČU v Sokolově bude poprvé vyučovat aplikovanou elektrotechniku. Zájemci o tento obor si ale musejí s přihláškami pospíšit.

Na úspěšné fungování sokolovského konzultačního střediska strojní fakulty by rádi navázali zástupci Karlovarského kraje a Západočeské univerzity v Plzni, která v letošním akademickém roce spustila své konzultační středisko v budově Integrované střední školy technické a ekonomické.

Po výuce Strojního inženýrství, jež začala na podzim, se nyní lidé mohou hlásit do bakalářského studijního programu Aplikovaná elektrotechnika, a to opět v kombinované formě. Zájemci musejí přihlášku odeslat do 15. dubna.

Podle děkana Jiřího Hammerbauera je Sokolov pro fakultu strategickou cílovou oblastí. „Uspokojujeme tak poptávku po kvalitních absolventech v elektrotechnických oborech, kteří najdou uplatnění ve firmách v Karlovarském kraji. Ze zkušenosti víme, že v rámci tohoto kraje funguje řada firem, které potřebují vysokoškolsky vzdělané odborníky,“ uvedl.

Očekává přitom, že o Aplikovanou elektrotechniku bude mít zájem minimálně čtyřicet až padesát studentů. S podobnou podmínkou spouštěla univerzita i výuku Strojního inženýrství. Do ročníku nakonec nastoupilo 56 lidí, kteří si chtěli vzdělání doplnit bez častého dojíždění mimo region.

Podporu „dálkovým“ studentům vyjadřuje i vedení Karlovarského kraje. Od kombinovaného studia technických oborů v Sokolově si slibuje snížení nezaměstnanosti a udržení vysokoškolsky vzdělaných odborníků v regionu. „Máme velký zájem na tom, aby mladí lidé dostali příležitost studovat v našem kraji a po ukončení studia se mohli uplatnit v regionálních firmách,“ uvedl Edmund Janisch, krajský radní pro oblast školství.

Vysokoškoláci, kteří si požádali, dostali v letošním akademickém roce poprvé od kraje stipendia, která jsou podmíněna tím, že se po absolvování studia vrátí zpět do kraje a budou v něm po nějaký čas pracovat. Zájem o příspěvek byl přitom úctyhodný. Ačkoli kraj původně počítal s 25 mladými lidmi, přihlásilo se jich 66. Protože šlo o novinku, dostali stipendia všichni ti, kteří splnili podmínky. Kraj zároveň přispívá i na samotnou činnost sokolovského odloučeného pracoviště Západočeské univerzity v Plzni.

Podle mluvčí ZČU Kamily Kolářové se v něm budou v případě dostatečného zájmu fakulty střídat. Zatímco loni se hlásili budoucí studenti na Strojní inženýrství, v příštím akademickém roce se jim neotevře a nahradí jej právě Aplikovaná elektrotechnika. Strojní inženýrství by tu mohlo opět začít fungovat v akademickém roce 2016/2017.