V přepočtu na počet obyvatel má v Karlovarském kraji potíže s dluhy každý desátý člověk. (Ilustrační snímek)

V přepočtu na počet obyvatel má v Karlovarském kraji potíže s dluhy každý desátý člověk. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Každý desátý člověk v Karlovarském kraji dluží, říká statistika

  • 7
Dluhy přerůstají lidem v Karlovarském kraji přes hlavu. Podle informací Exekutorské komory České republiky vyhlásily soudy v regionu v loňském roce asi 30 tisíc exekucí. V přepočtu na počet obyvatel se do finančních problémů dostal každý desátý člověk v kraji.

Karlovarský kraj řadí statistika na nelichotivou druhou příčku, hned za sousední Ústecký kraj.

Ve skutečnosti je počet lidí, kteří nejsou schopni platit své závazky výrazně menší. "Dlužník má totiž většinou více exekucí, průměrně připadá zhruba pět exekucí na jednoho neplatiče," vysvětlil prezident Exekutorské komory Jiří Prošek.

Smutných příběhů lze najít v insolvenčním rejstříku desítky. Většinou rodinná katastrofa začíná ztrátou zaměstnání.

"Do té doby, než jsem ztratila práci, jsme s penězi vycházeli. Když mě ale firma propustila, velmi rychle se ukázalo, že hypotéka na byt a několik půjček začaly být nad naše síly," popsala čtyřicetiletá Marcela z Chebu. Přestože její rodina prodala auto a přestěhovala se do menšího bytu, dluhy už přesáhly 400 tisíc korun.

Osobní bankrot není pro každého

Určitou šancí, jak se z dluhové spirály vymanit, je vyhlášení osobního bankrotu. Není to ale řešení bezbolestné a rozhodně ne pro každého.

Pomoci může třeba dluhová poradna v Sokolově. Na nedostatek práce si v žádném případě nemůže stěžovat. Ještě vloni fungovala pouze jeden den v týdnu, nyní si dlužníci mohou dojednat schůzku prakticky každý den.

"Největší problém je v tom, že většina zadlužených k nám přijde pozdě, nechávají řešení svých finančních problémů na poslední chvíli," neskrýval Petr Beránek z občanského sdružení Pomoc v nouzi Sokolov.

Pak bývá velmi těžké dohodnout se s exekutory na splátkovém kalendáři. "Často lidé chtějí pomoci s takzvaným osobním bankrotem. Už ale nevědí, že musí splatit alespoň 30 procent nezajištěným věřitelům," pokračoval Beránek.

Nezajištění věřitelé jsou ti, kteří nemají například zástavní právo k bytu nebo jiné nemovitosti dlužníka. Osobní bankrot navíc musí posvětit krajský soud.

"Největší potíž je v tom, že naši klienti velmi často nemají dostatečné příjmy na splacení alespoň části dluhů," zdůraznil Petr Beránek, podle jehož zkušeností má šanci na vyhlášení osobního bankrotu zhruba jeden z deseti dlužníků.

Dobrou zprávou je, že proti loňskému roku se začal počet exekucí snižovat. "Každopádně stav se zlepšuje, osvěta funguje a počty exekucí klesají. Za první pololetí tohoto roku jich bylo celorepublikově zahájeno 320 tisíc, což je o 30 procent méně než vloni," potvrdil Jiří Prošek.

V případě potíží s exekucemi se lidé mohou obrátit na bezplatné právní poradny Exekutorské komory ČR. "Provozujeme je v Praze, Brně a Plzni, ale i prostřednictvím elektronického formuláře umístěného na webových stránkách www.ekcr.cz," uvedla mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová.