Filtrace kontaminovaných tekutin: vlevo voda z rašeliniště (teče dovnitř), vpravo čistá pitná voda.

Filtrace kontaminovaných tekutin: vlevo voda z rašeliniště (teče dovnitř), vpravo čistá pitná voda. - Petr Carvan | foto: Martin Stolař, MAFRA

Experti z Krásna čistí „mrtvou“ vodu. Zkusí „vyprat“ i řeku Mekong

  • 13
Odborníci v Krásně na Sokolovsku zkouší převratný a unikátní vynález, který čistí vodu. Už se na ně obrátili i Vietnamci, kteří s jeho pomocí chtějí vyčistit řeku Mekong.

Vynález úspěšně testuje Výzkumný ústav nanotechnologie v Krásně na Sokolovsku. Odborníci tu s pomocí prostorové 3D membrány jako první na světě čistí "mrtvou" vodu ze studny na rašeliništi.

Výsledkem je průzračná pitná nebo destilovaná voda zbavená všech nečistot. Vydrží v nádržích nezkažená až 120 dní. Není přitom upravená chemicky, ale fyzikálně.

Vědce do Krásna pozvala podnikatelka Ludmila Jílková, která tu z dovezené suroviny vyrábí léčivé a kosmetické přípravky. Zdejší spodní voda je však tak špatná, že ji téměř nešlo pro zkrápění a obohacování rašeliny použít.

Není v ní život. Je neobvykle kyselá (pH 2), obsahuje škodlivé toxiny a není v ní kyslík. To právě odborníky zaujalo. "Podařilo se nám z naprostého kontaminátu, který snad ani nelze nazvat vodou, vyrobit vodu pitnou. Bez příměsí a bez bakterií, hedvábnou, měkkou, remineralizovanou. Do ní můžeme podle přání zákazníka přidat minerály, jako například jod, fluor, hořčík, mangan, vápník. A uděláme z ní vodu vhodnou pro pití. Máme s touto technologií světový úspěch," řekl přednosta Výzkumného ústavu nanotechnologie v Praze Petr Carvan.

Stroj se vejde do sklepa

Na unikátní prototyp se jezdí dívat delegace z celého světa. S minimálními energetickými náklady (provoz stojí jen čtyři koruny na hodinu - pozn. red.) přefiltruje až deset kubíků vody za 24 hodin. A to s vysokou účinností 95 procent.

Odborníci v Krásně na Sokolovsku (na snímku Petr Carvan) zkouší převratný a unikátní vynález, který čistí vodu.

Stroj neprodukuje téměř žádný odpad, vydrží desítky let a přitom se vejde třeba do sklepa. Zabere několik málo metrů čtverečných.

Skládá se z mineralizačních patron, kaskády pískových a mechanických filtrů, hybridních 3D membrán a počítače, který celou akci řídí.

"Takhle nikdo na světě vodu neregeneruje. Už se na nás obrátili třeba Vietnamci, kteří chtějí čistit řeku Mekong," poznamenal fyzik Carvan.

Snaží se získat evropskou dotaci, díky které by se účinné čističky mohly začít montovat sériově ve výrobní hale. "Narážíme ale na hloupost úředníků. Ptají se, proč máme v projektu zmínku o čištění mořské vody, když Česko moře nemá."

Náklady se do roka vrátí

Vynález najde široké využití - třeba v potravinářství, zdravotnictví či výrobě vody pro města a obce. Investice není podle Carvana nijak závratná, náklady na nákup se do roka vrátí. Výzkumný ústav chce v Krásně zřídit své detašované pracoviště, vodu dále zkoumat a čističku zdokonalovat.

Ústav spolupracuje s firmou Thermi Mariánské Lázně. "Už nyní jsme schopni zařízení vyrobit, je o něj obrovský zájem. Banky nám nabízejí pomoc s kapitálem na rozjezd výroby. Zjednodušeně řečeno to funguje jako síto, kterým propadnou jen molekuly vody," vysvětlil jednatel Thermi Jaroslav Zajíček.

Výhodou je, že taková voda nezanáší bojlery, pračky ani potrubí. Dřívější nánosy z trubek dokonce sama časem odstraní.

Krásenské firmě Torf Ludmily Jílkové se díky dobré vodě otevírají nové možnosti. Léčivé a kosmetické produkty vyráběné z nasáklé rašeliny mají mít výrazně delší životnost - už bez použití konzervantů. Torf jako jediná firma na světě dodává například vaginální tampony proti zánětům a mykózám.