Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Schválené odměny lidem exstarostka Nové Vsi nedala. Přesto je nevinná

  9:12aktualizováno  9:12
Vinná, nevinná a znovu nevinná. Už třetí rozsudek za poslední rok slyšela v pondělí bývalá starostka Nové Vsi na Sokolovsku Miloslava Egerová. A ještě zdaleka není konec. Tak zvláštní a sporný je její případ, v němž podle obžaloby zpronevěřila z obecní pokladny 150 tisíc určených na dary pro aktivní obyvatele obce.

Miloslava Egerová, bývalá starostka Nové Vsi, obžalovaná ze zpronevěry u okresního soudu v Sokolově. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V letech 2006 až 2010 měla Miloslava Egerová podle rozhodnutí zastupitelstva vyplatit vybraným občanům odměny za to, že pomáhali třeba se sekáním dřeva, při pořádání kulturních a sportovních akcí. V Nové Vsi to byla a je obvyklá věc.

Jenže nový starosta Pavel Straka a policisté zjistili, že asi dvacet lidí ze seznamu dostalo v obálkách, jež osobně nadepisovala a roznášela Egerová, mnohem méně. Většinou jen tisíc korun místo schválených pěti tisíc.

Jako důkaz viny k prvnímu zrušenému rozsudku (dvouletý podmíněný trest) posloužil seznam založený v účetnictví. Vyplacené částky neodpovídaly. Exstarostka ale celou dobu tvrdila, že jde o nedorozumění. Kdyby se prý připočítaly k darům pro občany také peníze, které dostali navíc i zastupitelé, rozdíl 150 tisíc korun by se smazal.

Zastupitelé neměli na dary nárok, myslí si státní zástupce

Zastupitelé také jako svědci potvrdili, že finanční dary každý rok dostávali. V tom případě ale na ně neměli podle státního zástupce nárok, protože tyto prémie sami sobě ve skutečnosti neschválili. Schválili je lidem, kteří zřejmě sloužili jako zástěrka pro bonusy vyplácené zastupitelům.

"Nebyl prokázán úmysl. Nikdo ze svědků nepotvrdil, že si obžalovaná peníze ponechala. Nemůže to být zpronevěra a ani žádný jiný trestný čin," řekla při vynesení rozsudku sokolovská soudkyně Dana Kordíková.

Státní zástupce Jan Michalica, který je přesvědčen o vině Egerové a navrhoval podmíněný trest, si po vynesení rozsudku ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Zřejmě se však znovu odvolá ke krajskému soudu. Krajský soud v Plzni už dvakrát případ vrátil zpět do Sokolova. Naposledy kvůli pochybnostem, zda má být kauza vůbec posuzována jako trestný čin. Nebo jestli nepřipadá v úvahu jiný trestný čin než zpronevěra.

Exstarostka se u soudu rozplakala, spor ji ničí

Obžalovaná důchodkyně Miloslava Egerová se v pondělí opět v soudní síni rozplakala. Posteskla si, že popotahování už trvá třetím rokem a ničí ji. "Ujišťuju všechny, že celý život jsem nesebrala ani korunu. Nikdy bych si to vůči občanům nedovolila," dušovala se.

František Vincenc by s ní asi nesouhlasil. Patří k těm, kteří podle seznamu měli v roce 2008 dostat pět tisíc korun, ale dozvěděl se to až od policie, když případ začala vyšetřovat. "Sekal jsem trávu, ale bez odměny. O darech pro obyvatelstvo jsem neslyšel," řekl už dříve Vincenc jako svědek u soudu.

Egerová tvrdí, že policie při vyšetřování pracovala s jinými seznamy, než podle kterých ona odměny vyplácela. Jiné dokumenty se ale nezachovaly. Jisté je, že v dokladech měl obecní úřad velký nepořádek. Bývalá starostka také nenechávala občany podepisovat doklady, že jim peníze předala.

Pondělní další zprošťující rozsudek rozladil současného starostu Nové Vsi Pavla Straku. A utrousil i pár poznámek směrem k soudkyni Kordíkové. "Buď neumí počítat ona, nebo já. Zaráží mě, že chybí 150 tisíc korun, které měla paní Egerová rozdat zhruba dvaceti lidem. Ti u soudu řekli, že dostali méně nebo nic. Musíme počkat na rozhodnutí krajského soudu," řekl.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Z podzemí kláštera v Teplé se dá koukat rovnou do nebe

Premonstrátský klášter v Teplé ukrývá zajímavé podzemní prostory.

Klášter Teplá skrývá pod zemí unikátní štolový systém, který odvádí vlhkost z areálu zpátky do řeky. Za jeho vznikem...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Další z rubriky

V Karlovarském kraji jsou z programu Restart zatím spíše zklamaní

Vizualizace podoby zkušebního polygonu BMW, který vznikne na Velké...

Na pokračování vládního programu Restart určeného na pomoc takzvaně strukturálně postiženým regionům se připravuje...

Na Karlovarsku se převrátila cisterna s fekáliemi, vylily se na silnici

U Hroznětína se převrátila cisterna převážející fekálie.

Cisterna převážející fekálie z chovu zvířat se ve čtvrtek odpoledne převrátila u Hroznětína na Karlovarsku. Hasiči...

Obyvatelé sepsali petici, bojí se přecházet nepřehlednou silnici

Obyvatele Starého Rybníku trápí nebezpečná a nepřehledná silnice, která obec...

Lidé v obci Starý Rybník na Chebsku volají po větší bezpečnosti. Problémová je zejména nepřehledná komunikace, která...

Najdete na iDNES.cz