Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exstarostku Krásna obvinili kvůli korupci. Chtějí mě poškodit, tvrdí

  13:34aktualizováno  13:34
Až desetileté vězení hrozí bývalé starostce Krásna na Sokolovsku Lence Sidorjakové. Policie ji podezírá, že v zakázkách na různé opravy zvýhodňovala jednu z firem a falšovala podpisy. Sidorjaková všechna obvinění popírá a tvrdí, že jde o komplot současného vedení města.

Lenka Sidorjaková, bývalá starostka Krásna | foto: Martin Stolař, MAFRA

"V letech 2007 až 2010 měla upřednostňovat jednu firmu na různé rekonstrukce pro město. Uzavřené smlouvy měly být nadhodnocené a předražené. Úplatkem pro starostku pak měla být rekonstrukce topného systému v rodinném domě, kde bydlí s partnerem," informovala mluvčí sokolovské policie Kateřina Böhmová.

Jejím špatným hospodařením tak podle policie vznikla městu škoda 360 tisíc korun. Ze spolupodílnictví byl obviněn i partner Sidorjakové, který pracuje jako úředník v CHKO Slavkovský les. Oba jsou v současnosti opoziční zastupitelé.

Sama Sidorjaková všechna obvinění odmítá. Považuje je za snahu současného vedení města o diskreditaci před komunálními volbami.

"Určitě se necítím vinna, i v tom, co mi bylo předáno, tak jsou vyjmenované investice schválené zastupitelstvem, nešlo to jen přes mě. Nevím, proč bych měla být obviněná jen já. Standardně jsem vybírala vždy nejlevnější nabídku," řekla iDNES.cz Sidorjaková. "Měla jsem si snad vždy nechat dělat znalecký posudek, zda je cena adekvátní?" pozastavila se nad situací exstarostka.

Na nevýhodných smlouvách navíc podle policie falšovala podpisy svého zástupce. "To zcela jistě ne, účetní doklady obstarávala účetní, místostarosta podepisoval vždy vše u ní, ne u mě, týkalo se to vždy akcí na celý rok - kulturních, různých dotačních prostředků. To dělala externí firma a nikdy nás nikdo nenapadl, že by něco bylo špatně," vysvětlila Sidorjaková.

Z podplácení policie obvinila jednatele dotčené společnosti, kterému nyní hrozí až šestileté vězení. Bývalé starostce Krásna může soud uložit ještě o čtyři roky víc. "Kriminalisté jí sdělili obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku, ze zneužití pravomoci úřední osoby, z pokračujícího zločinu podvodu a ze zločinu přijetí úplatku," vyjmenovala Böhmová.

"Letos jsou komunální volby, někdo mě chce poškodit, oba jsme s partnerem v opozici v zastupitelstvu. I minulé obvinění přišlo ve chvíli, kdy jsem byla na kandidátce," připomněla Sidorjaková.

Obvinění proti nynějšímu starostovi stáhli

Zmíněnou kauzu, ve které žena také figuruje, nyní projednává soud. Tento případ se rovněž točí okolo vystavování fiktivních faktur za desítky tisíc korun (o případu jsme informovali zde). V polovině loňského roku tohle obvinění taktéž označila za objednané.

Miroslav Kirejev, starosta města Krásno.

Miroslav Kirejev, starosta obce Krásno.

Spory Sidorjakové a současného starosty Krásna Miroslava Kirejeva se táhnou již dlouho. I on čelil na konci roku 2012 obvinění v souvislosti s předraženou opravou střechy na radniční budově (více čtěte zde). Policie však případ odložila.

"Nedostal jsem žádné resumé od policie. To z čeho jsem byl obviněn, tak se neprokázalo. Šlo o pochybení ze strany projektanta, nikoliv z mojí. Policie to řádně vyšetřila," uvedl Kirejev.

Exstarostka Sidorjaková ale tvrdí, že odložení případu není jen tak. "V této zemi nefunguje spravedlnost. Nevím, jakým způsobem se tyto věci vyhodnocují, státní zástupce obvinění stáhnul. Je zde ale blízký vztah jednoho z kriminalistů z hospodářské jednotky se starostou," naznačila možnou spojitost exstarostka.

Miroslav Kirejev nařčení, že celá kauze je jeho komplot, odmítá. "Není to pravda. Činy, ze kterých je obviněná, spáchala. Policie by to jinak nezveřejnila. Jestli se to následně prokáže, tak to udělala, není to nic ušitého. Paní exstarostka kolem sebe kope, jde jí o krk," okomentoval Kirejev.Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Muž musel spoluvězňům sloužit a dávat jídlo. Když neposlechl, zbili ho

Vazební věznice Hradec Králové

Kriminalisté stíhají dva trestance z věznice v Kynšperku nad Ohří na Sokolovsku, kteří šikanovali další odsouzené....

Muži obviňovali sousedku, že jim krade elektřinu, pak napadli hlídku

Ilustrační foto

Do křížku s policií se dostali otec se synem na Chebsku, když napadli policejní hlídku, která přijela prošetřit jejich...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...

Někteří ptáci vymizeli, jiní si k nám našli cestu, říká znalec ptačí říše

Dětmar Jäger patří mezi přední ornitology v Karlovarském kraji. Sleduje...

Dlouholetý ornitolog, bývalý pedagog a uznávaný znalec ptačí říše Dětmar Jäger by si mohl v klidu užívat zaslouženého...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz