Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanály, bláto, dřina. Extrémní závod Bahňák láká, účast bude rekordní

  12:36aktualizováno  12:36
Prolézt krysím kanálem skrz betonové skruže plné blátivé vody. Skočit do neznáma, ručkovat, proplazit se pod ostnatým drátem. Tam a zpět přebrodit studenou Ohři. To je na ukázku jen pár překážek z celkem 26, které dají v sobotu pořádně zabrat 850 přihlášeným účastníkům extrémního závodu Bahňák.

Na Bahňáku si všichni chtějí užít co nejvíc legrace a dobrovolně si sáhnout na dno svých sil. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Drsný závod se koná v sobotu 17. května na Jižním lomu v Sokolově. Ne nadarmo zní heslo závodu - ukaž, co je v tobě. Už dávno neplatí, že Bahňák prověřuje hasiče, policisty a zdravotníky. Možná ještě v prvních dvou ročnících.

Mezitím si získal extrémní popularitu a vyvolal obrovský zájem také u veřejnosti. Jak se počet závodníků rozšiřoval a závod přerostl v masovou akci, tak adrenalinoví nadšenci z ulice v letošním 4. ročníku už převažují nad záchranáři.

Co je Bahňák

 • extrémní překážkový závod jednotlivců a družstev pro příslušníky Integrovaného záchranného systému (IZS), veřejnost a děti. 
 • závodníci poběží nebo jdou po trati 2,2 km, na které musí překonávat různě náročné překážky v podobě brodění se ve vodě, podplouvání klád, plazení se v bahně, překonávání terénních valů, překonávání řeky Ohře, ručkování po lanech, proplouvání betonových skruží, přelézání pneumatik apod. 
 • koná se v pátek 16. a v sobotu 17. května na Jižním lomu v Sokolově 
 • celodenní vstupné 50 Kč (děti do 120 cm zdarma) 
 • pořádá občanské sdružení ONeSa. Město Sokolov přispívá částkou 200 tisíc Kč

Program - pátek 16. 5.: 

 • od 15 hod. - stavba stanového městečka, možnost prohlídky tratě, občerstvení, zábavný program 
 • 22 hod. - noční sprint
 • 24 hod. - after party

Program - sobota 17. 5.: 

 • od 8:30 - prezentace dětí a dospělých 
 • 10:00 - start dětí 
 • 11:00 - ukončení registrace závodníků 
 • 11:30 - start dospělých 
 • 18:00 - slavnostní vyhodnocení, po kterém bude následovat oslava a zábava až do rána

A to se spousta dalších zlobí, že se na ně nedostalo. Už v únoru se otevřelo registrační "okno" a za necelé dva týdny byla kapacita 600 startujících vyčerpána.

Pořadatelé potom přijali ještě dalších 250 navíc, ale vědí, že tohle je už maximum, co mohou zvládnout.

Všichni si chtějí užít co nejvíc legrace a dobrovolně si sáhnout na dno svých sil. Trať organizátoři ještě trochu ztížili a prodloužili o 200 až 300 metrů na současných 2,2 kilometru. Pozměnili i některé překážky, aby to stálí hosté neměli tak jednotvárné.

"Držíme se osvědčeného modelu kratší trať a hodně překážek, aby si co nejvíc užili i diváci," řekl hasič Jan Fedorko z pořadatelského týmu.

Bláznivou novinkou bude páteční noční sprint. S čelovkami na hlavách se nejméně padesát odvážlivců (tolik se jich zatím přihlásilo) pustí po tmě na zkrácenou trasu 400 metrů.

"Bude to zábavná chuťovka. Bez časomíry, jen jako vyzývací souboj pro fajnšmekry, kteří poběží po dvou nebo po třech," líčí Jan Fedorko. Noční dobrodružství je zároveň i jediná volná šance pro ty, kteří by se chtěli Bahňáku zúčastnit a nestihli termín přihlášek.

Některé překážky budou úplně nové. Závodníci dostanou zabrat třeba při náročném ručkování. Nebo v takzvaném komíně, kde musí vylézt do výšky 3,5 metru v úzkém dřevěném prostoru tak, že se v něm zapřou zády a rukama.

Organizátoři zajistí, aby byl závod Bahňák bez ohledu na počasí opravdu pořádně bahnitý. "Přivezeme ze Sedleckého kaolinu oblíbený kaolin ve speciálních náklaďácích. Vysypeme ho do připravených jímek a upravíme je bagrem," popsal Fedorko přípravy.

Dorazí závodníci z celé republiky. Z Karlovarského kraje jich pochází jen necelá třetina. Přibývá těch, co si zkusí trať nejdříve v soutěži jednotlivců a pak ještě v týmovém klání.

Jasné doporučení pro nováčky zní: Čím méně starého oblečení na sobě máte, tím lépe. Potom nemá co se nasáknout vodou a bahnem a stát se nepříjemnou přítěží.

Nováčci pak nedopadnou třeba jako policisté, co vyrazili v černých kombinézách a vysokých těžkých botách. Na první překážce si nabrali tolik vody, že pak s sebou vláčeli dalších dvacet kilo navíc a brzy odpadávali vysílením. Kvůli opláchnutí budou připravené sprchy, voda z cisterny, ale lidé si bahňácky užívají očistu i v řece.

Autor:


Nejčtenější

Západ Čech obsadili v srpnu 68 i Němci. Tank a hlava rudoarmějce skončily v řece

Tank v řece Ohři se stal symbolem roku 1968 v Karlových Varech.

Ještě padesát let po událostech srpna 1968 starší Karlovaráci vzpomínají, jak se pod jedním z invazních tanků T-54...

Hejtmanka Karlovarského kraje se vdala, svatební šaty si navrhla sama

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se provdala za svého...

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová se ve Stanovicích provdala za Jana Mračka. Dlouholetou známost krajské...Udeřil jej a vzal do „kravaty“, popsal žalobce zásah policisty proti řidiči

Vladimír Slavotínek (vlevo) u plzeňského okresního soudu.

U Okresního soudu Plzeň-město začalo hlavní líčení s vysoce postaveným policistou Vladimírem Slavotínkem, který je...

Muž vybodoval svého bratra, vydával se za něj při silničních kontrolách

Ilustrační snímek

Velké potíže způsobil svému bratrovi muž, který se za něj vydával při silničních kontrolách. Sám sice unikl trestu za...

Po koupání v Kolovském rybníku mají děti vyrážku, mohou za to paraziti

Ilustrační snímek

V Kolovském rybníku nedaleko Karlových Varů se podle všeho rozmnožily cerkárie a způsobily svědivou vyrážku asi deseti...

Další z rubriky

Kolena se nám rozklepala až po požáru, říkají zachránkyně seniorů

Adriana Tomancová a Kristina Jedličková (zleva), dvojice zaměstnankyň Domova...

Zažili to, co se dá nazvat noční můrou všech, kteří pečují o jakýmkoliv způsobem znevýhodněné lidi, v tomto případě o...

Kde jste vzali tu naftu? Auto zlodějů hned po krádeži stavěli policisté

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Smůlu měla šestice zlodějů, která na Chebsku ukradla ze stavby silnice zhruba sto litrů nafty. Když se svým lupem...

Do práce s dítětem? Přibývá zaměstnavatelů, kteří zajistí hlídání

Ilustrační snímek

Stále více rodičů si může dovolit chodit do práce s dítětem. Na hlídání jejich ratolestí láká stále více zaměstnavatelů...

Najdete na iDNES.cz